reklama

Nová výstava v múzeu priblíži dielo trnavského Atelieru DOKA

Od 26. januára 2023 je v Západoslovenskom múzeu v Trnave sprístupnená dokumentárna výstava Atelier D O K A : ARCHITEKTÚRA 1992 – 2022, ktorá predstavuje tridsať rokov práce jedného z trnavských architektonických ateliérov, ktoré sa výrazne podieľali aj na projektoch v našom meste.

Atelier DOKA bol založený v roku 1992 Ing. arch. Dušanom Dókom. V ateliéri sa v danom období vystriedalo viacero mladých i starších architektov ako stabilných alebo hosťujúcich členov.

Architekti sa venovali projektovaniu v oblasti urbanizmu, architektúry, interiéru a dizajnu. Pracovali na návrhoch od štúdií až po realizačné projekty a autorské dozory s dovedením stavieb až do užívania. Predmetom výstavy sú vybrané a ocenené realizované diela ateliéru.

Zakladajúci člen architekt Dušan Dóka (narodený v roku 1944 v Seredi) pochádza z fotografickej a výtvarníckej rodiny. Rodinní príslušníci pôsobili v Trnave a Seredi.

Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave ukončil v roku 1968. Začínal v Stavoprojekte Trnava, od r. 1970 pracoval na Útvare hlavného architekta mesta Trnava. Tu sa venoval riadeniu výstavby v prostredí historického jadra mesta Trnavy.

V roku 1983 sa vrátil na Stavoprojekt Trnava, kde pokračoval v projektovej sfére prestavby historického jadra mesta Trnava. Po zrušení projektovej organizácie Stavoprojekt v roku 1990 začal pracovať v slobodnom povolaní ako architekt a urbanista. V roku 1992 sa stal členom Slovenskej komory architektov (SKA).

Tu pôsobil v disciplinárnej komisii a tiež bol predsedom skúšobnej komisie pre prijímanie architektov do SKA.

V roku 1992 založil „Atelier DOKA“ ako projektové združenie prevažne trnavských architektov. Ateliér nepretržite spolupracoval s vybranými inžinierskymi a odbornými profesiami. Zadania a projektové práce, ktoré riešili boli výsledkom súťaží, ktorých sa ateliér zúčastňoval. Najviac realizácií stavieb sa nachádza v centrálnej časti historického jadra mesta Trnavy.

Ateliér v zložení architektov Dušan Dóka a Christo Dóka v súčasnosti pracuje na projektoch spojených s územím mesta Trnava.

Výstava Atelier D O K A : ARCHITEKTÚRA 1992 – 2022 bude v Západoslovenskom múzeu až do 26. marca 2023.

Simona Jurčová
Západoslovenské múzeum

Zriaďovateľom Západoslovenského múzea je Trnavský samosprávny kraj

Ulož ako PDF
Napísal 26. januára 2023 9:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.