reklama

O eurofondoch budú po novom rozhodovať obce, mestá a kraje

Samosprávne kraje, mestá a obce budú môcť v programovom období rokov 2021 až 2027 čerpať prostriedky z Európskej únie čerpať po novom. Najväčšou zmenou je, namiesto ministerstiev budú o projektoch z eurofondov rozhodovať územné samosprávy. Úlohou ministerstiev a štátu bude technická podpora.

Zásadnú zmenu pre nasledujúce programové obdobie symbolicky podpisom memoranda potvrdili podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič, predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček a predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger.

„Niekoľko mesiacov sme spoločne hľadali optimálny model fungovania tak, aby bol celý proces čerpania eurofondov v budúcom programovom období čo najefektívnejší, najjednoduchší a najmä aby mestá, obce a kraje, čo najviac pocítili benefity, ktoré peniaze z EÚ prinášajú. Podpis memoranda prináša historickú zmenu v procese a spôsobe, v akom budú peniaze z EÚ v programovom období 2021 až 2027 prideľované územnej samospráve,“ povedal na tlačovej besede po podpise memoranda Richard Raši.

Ilustračné foto

Raši pripomenul, že zmena spočíva v tom, ako sa bude rozhodovať o podpore projektov, ktoré budú kraje, mestá a obce predkladať. Celý proces čerpania euróspskych peňazí by sa mal o niekoľko mesiacov výrazne zjedodušiť a urýchliť.

„Toto rozhodovanie nebude v rukách riadiacich orgánov na ministerstvách, ako tomu bolo od roku 2004 až doteraz. Rozhodovanie prejde priamo na zástupcov územnej samosprávy a socio-ekonomických partnerov zoskupených v takzvaných Radách partnerstva,“ priblížil Raši.

Rada partnerstva bude zodpovedná za prípravu tzv. integrovaných územných stratégií, ktoré budú obsahovať zoznam projektov a projektových zámerov, ktoré budú určené na financovanie a rozhodovanie o tom, ktorý projekt bude v budúcom programovom období financovaný z európskych fondov.

Do 31. marca 2020 by mali vzniknúť Rady partnerstva a do 31. decembra tohto roka majú byť pripravené všetky integrované územné stratégie, aby od 1. januára 2021 boli všetci potenciálni prijímatelia eurofondov v regiónoch od nového programového obdobia pripravení a informovaní.

„Som veľmi rád, že o peniazoch pre regióny a zmysle ich čerpania sa bude rozhodovať v regiónoch. Pri eurofondoch je najväčšou výzvou odstránenie byrokracie, spôsobu a dĺžky kontrol, ako aj vytváranie zmysluplných projektov a rozhodovanie na regionálnej úrovni. A to sa nám podarilo zadefinovať. Dúfam, že sa nám podarí efektívne a rýchlo rozbehnúť nasledujúce programové obdobie čerpania eurofondov a že záväzku tohto memoranda dostojí aj budúca vláda,“ poznamenal Jozef Viskupič.

Ulož ako PDF
Napísal 8. januára 2020 7:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.