reklama

SK 8: Daňový bonus pripraví kraje, mestá aj obce o milióny, premiéra a ministra financií vyzvali na rokovanie

Združenie samosprávnych krajov SK 8 požiadalo v stredu 11. mája 2022 predsedu vlády SR Eduarda Hegera o rokovanie na tému vplyvu pripravovaného zvýšenia daňového bonusu na deti na financovanie samospráv. SK 8 navrhlo, aby sa rokovania zúčastnil aj podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič.

S iniciatívou zvolania rokovania prišiel predseda SK 8 Jozef Viskupič spolu s prezidentom Únie miest Slovenska Richardom Rybníčkom. Predseda Viskupič tému prerokoval aj s predsedom Združenia miest a obcí Slovenska Branislavom Trégerom na minulotýždňovom stretnutí v Trnave.

Zvýšenie daňového bonusu bez kompenzácie totiž bude mať negatívny vplyv na výšku výberu dane z príjmu fyzických osôb, ktorej podiel je hlavným zdrojom príjmov samospráv. Odhadovaný výpadok 830 miliónov eur do konca roka 2023 môže ohroziť ich fungovanie a rozsah i kvalitu nimi poskytovaných verejných služieb.

V roku 2022 sa očakáva výpadok príjmov samospráv o 230 miliónov eur, a v roku 2023 až o 600 miliónov.


Rokovanie SK8 v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika

Samosprávy jednoznačne vítajú zámer na pomoc pracujúcim rodičom a nízkopríjmovým skupinám obyvateľov.

Kraje, mestá a obce sú však rovnako ohrozené infláciou, nárastom cien energií či stavebných materiálov a treba im pomôcť. V opačnom prípade tí istí obyvatelia, ktorí získajú 100 eur na daňovom bonuse, tak prídu o verejné služby v oveľa vyššej hodnote.

Minister financií Igor Matovič v návrhu daňovej reformy počíta s tým, že zvýši daňový bonus pre pracujúcich rodičov, ktorý si odpočítavajú zo svojej daňovej povinnosti. Na druhej strane sa automaticky zníži príjem dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávy.

Tie si ich rozdeľujú v pomere 30 percent pre vyššie územné celky a 70 percent pre obce či mestá. Kraje, mestá a obce tak prídu o milióny eur na sociálnu starostlivosť, kultúru či investičné akcie do opráv ciest alebo budov.

Na rokovanie odchádza SK 8 s tézou, že ak sa kraje majú zúčastniť konsolidácie verejných financií, schodnou cestou môže byť, že nebudú mať ambíciu žiadať štát o kompenzáciu zvýšených výdavkov, ale štát by im nemal siahať na daňové príjmy.

Samosprávy by tak neprišli o podiel na výbere dane z príjmov fyzických osôb, ktorý sa v dôsledku pripravovaného zvýšenia daňového bonusu zníži o 830 miliónov v horizonte konca roka 2023.

Podľa názoru SK 8 má vláda SR všetky možnosti na to, aby našla zdroje na financovanie svojich priorít niekde inde ako v rozpočtoch samospráv. Pokračovanie v praxi jednostranných zásahov do rozpočtov krajov bez konzultácie a kompenzácie považuje za neudržateľné porušovanie svojej fiškálnej autonómie, ktorá je garantovaná Európskou chartou miestnej samosprávy.

Ulož ako PDF
Napísal 13. mája 2022 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.