reklama

Obmedzenia pohybu počas Veľkej noci bude kontrolovať polícia. Prečítajte si základné informácie

Od polnoci stredy 8. apríla 2020 počas veľkonočných sviatkov až do pondelka 13. apríla 23:59 hod. platia opatrenia z uznesenia vlády, obmedzujúce pohyb osôb s výnimkami.

Vláda SR prijala uznesenie na základe odporúčania konzília odborníkov. Výnimku z obmedzenia majú cesty do a zo zamestnania, na nákupy, návštevy lekára, pohreb príbuzného alebo pobyt v prírode v rámci okresu. Hranice okresu je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci.

Vládny kabinet zároveň na spomínané obdobie zakázal uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov, a tým riziku zhoršenia doterajšej pozitívnej tendencie vývoja šírenia nového koronavírusu na Slovensku.

Ilustračné foto

Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, zákaz pohybu bude polícia kontrolovať na hraniciach okresov.

„Výnimkou bude, ak pôjdete do práce a z nej alebo v súvislosti s podnikaním, či inou obdobnou činnosťou, do zdravotníckeho zariadenia kvôli neodkladnému vyšetreniu, prípadne tam sprevádzate blízku osobou alebo príbuzného či na pohreb blízkej osoby,“ priblížil.

Pohyb obyvateľov Slovenska nebude obmedzený na nákupy alebo zabezpečenie starostlivosť o deti, venčenie psov, tankovanie pohonných hmôt, susedskú výpomoc alebo obstaranie nevyhnutných základných životných potrieb pre iného, poskytnutie starostlivosti blízkej osobe alebo príbuznému, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný, alebo prechádzku do prírody.

Ako zdôraznil Michal Slivka, „každý, kto bude kontrolovaný, bude musieť dôvod výnimky hodnoverným spôsobom preukázať. Napríklad potvrdením od zamestnávateľa, živnostenským listom, iným potvrdením, ktoré je hodnoverné a podobne. Polícia bude každý prípad overovať. Každý bude preto musieť preukázať svoju totožnosť a uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel. Kto nebude rešpektovať obmedzenie pohybu, toho policajt vráti naspäť. Inak, mu bude uložená sankcia“.

„Týmto opatrením sledujeme najmä to, aby sme nenakazili starších ľudí, našich starých rodičov. Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,“ vysvetlil predseda vlády SR Igor Matovič.

Ulož ako PDF
Napísal 7. apríla 2020 12:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.