reklama

Polícia bude celý týždeň kontrolovať používanie bezpečnostných pásov a prilieb

Počas tohto týždňa (od 9. do 15. septembra) polícia kontroluje používanie bezpečnostných pásov vo vozidlách a prílb na motocykli v celej Európe.

Preto aj slovenskí dopravní policajti budú dozerať, či osoby vo vozidlách dbajú na svoju bezpečnosť a sú riadne zapásané. Rovnako si posvietia na motocyklistov, či majú počas jazdy riadne upevnenú prilbu na hlave, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Používanie bezpečnostných pásov a detských autosedačiek počas jazdy by malo byť samozrejmosťou, nie len z dôvodu zákonnej povinnosti, ale najmä kvôli bezpečnosti osádky vozidla. Túto skutočnosť by si mali uvedomovať aj omnoho zraniteľnejší účastníci cestnej premávky, akými sú motocyklisti. Vodiči motocyklov a ich spolujazdci zvyšujú bezpečnosť jazdy riadne upevnenou ochrannou prilbou na hlave, ktorá im pri páde môže zachrániť život.

policajna-motorka

Ilustračné foto

Povinnosť používať bezpečnostný pás vo vozidle majú všetci, ktorí sedia na sedadle ním vybaveným a to nie len vpredu, ale aj na zadných sedadlách. Týka sa to osobných, aj nákladných vozidiel a tiež autobusov. Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detskou autosedačkou. Je potrebné si uvedomiť, že ak by vodič alebo spolujazdec pri náraze vozidla nebol pripútaný, mohlo by dôjsť k zraneniu s ťažkými následkami aj pri aktivácii airbagu. Rovnako by pri nehode mohlo dôjsť k zraneniu alebo až k usmrteniu cestujúcich sediacich na predných sedadlách nepripútanou osobou, ktorá by sedela vzadu a pri zastavení vozidla nárazom by bola v smere dráhy vymrštená vpred, čo platí aj pri osobách na predných sedadlách.

Ochrannú prilbu je počas jazdy na motocykli povinný používať vodič motocykla, aj jeho spolujazdec. Okrem opatrnej a predvídavej jazdy sa tak zvyšuje ich bezpečnosť v prípade dopravnej nehody.

O výsledkoch kontrol bude polícia verejnosť informovať po jej vyhodnotení v priebehu budúceho týždňa.

Tlačová správa Prezídia PZ SR

Ulož ako PDF
Napísal 9. septembra 2013 12:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Polícia bude celý týždeň kontrolovať používanie bezpečnostných pásov a prilieb”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.