reklama

Trnavská župa rozdelí 165 – tisíc eur z rozpočtu ako prvú pomoc pre kultúru

Nezávislá kultúra je jednou z oblastí najviac zasiahnutých koronakrízou. Trnavská župa preto pripravila „záchranný balík“ v objeme 165 tis. € na podporu kultúry v kraji.

Jedna časť tejto sumy bude prerozdelená v rámci výzvy medzi profesionálne subjekty nezávislej kultúry. Druhú časť župa použije na podporu divadelných a výtvarných umelcov prostredníctvom svojich kultúrnych inštitúcií.

„Trnavská župa pripravila finančnú injekciu 165 – tisíc eur na podporu nezávislej kultúry, ktorá teraz zápasí o prežitie. Pre profesionálne subjekty vyčleníme 100 – tisíc. Tieto prostriedky budú určené na pokrytie ich personálnych a režijných nákladov, prenájom priestorov či úhradu energií. Ďalšie financie, celkom 65 – tisíc, budú vyčlenené prostredníctvom našich kultúrnych inštitúcií. Dve galérie dostanú spolu 40 – tisíc eur na akvizíciu vizuálnych diel súčasných slovenských umelcov a štyri knižnice celkom 10 – tisíc na nákup knižných titulov od malých slovenských vydavateľstiev. Na zapojenie divadelných umelcov na voľnej nohe do externého tvorivého tímu získa Divadlo Jána Palárika v Trnave 15 – tisíc eur. Takouto mimoriadnou spoluprácou vznikne inscenácia pôvodnej slovenskej hry pripravovanej na sezónu 2020/2021,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.


Zľava župan Jozef Viskupič, riaditeľka DJP Zuzana Hekel a riaditeľ odboru kultúry a športu Úradu TTSK Peter Kadlic na tlačovej besede

Hlavným cieľom podporného programu je zmiernenie dopadov pandémie ochorenia Covid-19 na nezávislú kultúru v trnavskej župe.

Týmto krokom chce župa podporiť nezriaďovanú kultúru ťažkých časoch a zachovať rozmanitosť kultúrnej ponuky. V širšom kontexte má kultúra a umenie totiž priamy dosah na posilnenie sociálnej inklúzie, ako aj slobody, demokracie, či občianskej spoločnosti.

Ako upresnil riaditeľ odboru kultúry a športu Úradu TTSK Peter Kadlic, dotácie pre nezriaďovanú kultúru sú určené pre ľudí, pre ktorých je kultúra živobytím.

“Forma pomoci bude aj na bežné prevádzkové náklady a výdavky, ktoré museli vynakladať bez toho, aby mali akékoľvek príjmy. Čiže oprávnené výdavky budú aj prenájom priestorov, personálne náklady či platby za energie,” konkretizoval.

“Trnavský samosprávny kraj je jedným z mála subjektov vo verejnej správe, ktorý je v tejto zložitej situácii ochotný a schopný finančne podporiť aj taký sektor ako je kultúra. Župa vníma kultúru ako základ rozvoja našej spoločnosti, čo je hodné ocenenia. Svedčí o tom aj vznik tohto komplexného fondu, ktorý podporí nezávislú aj zriaďovanú kultúru,” poznamenala riaditeľka Divadla Jána Palárika Zuzana Hekel.

Hekel prezradila, že trnavské divadlo podporí domácich autorov a umelcov aj formou objednávky pôvodnej divadelnej hry pre sezónu 2020/2021.

“Téma hry je história trnavského futbalu. Pôjde o inscenáciu pôvodnej divadelnej hry so zaujímavými príbehmi, ktoré sa viažu na legendy Spartaka Trnava. Autorom bude popredný slovenský dramaturg a spisovateľ Daniel Majling. Veríme, že pôjde o hodnotný a zároveň zrozumiteľný umelecký kus. Autorský tím bude rozšírený o ďalších šesť spolupracovníkov, ktorých pôsobenie v našom divadle si môžeme dovoliť práve vďaka pomoci trnavskej župy,” doplnila.

Konkrétne formy a nastavenie pravidiel získania pomoci pre nezávislú kultúrna obec, teda ľudí, ktorí sú “samoživiteľmi” v oblasti kultúry, trnavská župa konkretizuje v blízkom čase.

“Je to pre nás domáca úloha. V prvej fáze budeme žiadiať o informácie naše zriaďovateľské inštitúcie, aby vytvorili zoznam ľudí, ktorí prišli pre pandémiu o zákazky a možnosti spolupracovať. Je dobré, že o podpore budú rozhodovať ľudia z regionálnych kultúrnych inštitúcií, ktoré vedia spravodlivo identifikovať lokálne subjekty. Tá pomoc pôjde okrem inštitúcií zrejme aj cez komisiu vytvorenú z ľudí, ktorí v kultúrnej oblasti pracujú,” priblížil Viskupič.

“My budeme strážiť efektivitu a hospodárnosť a efektivitu, umelecký vklad je na kultúrnej obci,” dodal.

Župa očakáva, že okrem peňazí z jej vlastného rozpočtu príde balík financií aj zo štátneho rozpočtu.

Ulož ako PDF
Napísal 22. júna 2020 12:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská župa rozdelí 165 – tisíc eur z rozpočtu ako prvú pomoc pre kultúru”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.