reklama

Obyvatelia Trnavy z Farárskeho fungujú už dlhší čas bez zdravej pitnej vody, teraz im hrozí, že prídu aj o úžitkovú

Obyvatelia Trnavy, žijúci v lokalite Farárske nachádzajúcej sa na polceste medzi Trnavou a Špačincami, možno prídu o 1. septembra 2020 o zdroj vody. Mesto o tom informovala listom 23. júna spoločnosť SEMAT, ktorá na Farárskom prevádzkuje objekty pre poľnohospodársku výrobu aj vodáreň.

S obsahom listu zoznámil mestské zastupiteľstvo poslanec Rastislav Mráz. Ako poznamenal, obyvatelia Farárskeho nemajú prístup ku kvalitnej a zdravej pitnej vode už dlhšie obdobie a zabezpečujú si ju sami nákupom balenej vody.

“Na Farárskom žije približne 120 obyvateľov a doteraz používali vodu zo studne, ktorú prevádzkuje Semat na svojom pozemku. Táto voda má byť podľa rozborov nepitná kvôli vysokému obsahu dusičňanov. Na pitie a umývanie používajú preto balenú vodu z obchodu. Hrozí, že od 1. septembra títo ľudia prídu aj o úžitkovú vodu. Netvrdím, že vec sa má čierno-bielo. Ale tam, kde nie je voda, nie je život a my sme povinní poskytnúť tým ľuďom istý diapazón riešení a pomocť im bez ohľadu na to, či to niečo bude stáť alebo nie. A možno im môžeme dať aspoň právnu podporu, aby sa mohli brániť. Poprosil by som odpoveď zo strany mesta na túto informáciu,” odprezentoval Mráz.

“List od spoločnosti Semat aj od obyvateľov Farárskeho sme obdržali v pondelok. Budeme najprv skúmať právnu stránku veci a následne sa budeme snažiť zaujať nejaké stanovisko,” reagoval primátor Peter Bročka na zastupiteľstve v utorok 30. júna.


Lokalita Farárske

Spoločnosť Semat zastúpená splnomocnencom Jozefom Snegoňom prostredníctvom listu mesto informovala, že od 1. septembra 2020 prestane obyvateľom Farárskeho poskytovať služby spojené s prevádzkou vodárne.

“K uvedenému sme nútení pristúpiť z kapacitných dôvodov a tiiež z dôvodu, že nie je povinnosťou našej spoločnosti poskytovať obyvateľom časti mesta Trnava služby, ktorých konečným dôsledkom je zabezpečenie ich prístupu k vode. Zabezpečenie dostupnosti tejto základnej potreby je povinnosťou Mesta Trnava a naša spoločnosť ju nemôže substituovať bez časového obmedzenia,” uviedla spoločnosť Semat.

Splnomocnenec firmy tiež pripomenul, že na situáciu so zásobovaním vodou upozornili mesto listom už v septembri 2017, na ktorý podľa Snegoňa mesto žiadnym spôsobom nereagovalo, ani nevykonalo žiadne kroky vedúce k zmene aktuálneho stavu.

“Tiež podotýkame, že rozhodnutím Mesta Trnava bol našej spoločnosti vyrúbený miestny poplatok za rozvoj vo výške 67 106 eur, ktorý sme riadne uhradili. Podľa VZN č. 490 výnos z poplatku sa má použiť v tej časti mesta, v ktorej bol poplatok za rozvoj vybraný, teda sme toho názoru, že Mesto Trnava práve vďaka našej spoločnosti a jej rozvojovým aktivitám už má aj k dipozícii prostriedky použiteľné na úhradu opatrení vedúcich k riešeniu situácie,” pripomenula spoločnosť Semat s dovetkom, že list poslali aj obyvateľom lokality Farárske.

Ulož ako PDF
Napísal 2. júla 2020 9:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “Obyvatelia Trnavy z Farárskeho fungujú už dlhší čas bez zdravej pitnej vody, teraz im hrozí, že prídu aj o úžitkovú”

 1. 1
  Voda says:

  Teraz buďte múdri, páni najnajnajrozumnejší.
  Čo čaká obyvateľov Farárskeho?
  10 dkg rozumov na FB?
  Štúdia na cyklozásobovanie?
  Z toho sa nenapijú.

 2. 2
  bublina says:

  Katastrofálna neschopnosť riešiť reálne a vážne potreby ľudí.
  Život v bubline na fejsbúku s dvomi mobilmi v ruke a farebné sny o svetlých zajtrajškoch zjavne nestačia.
  Kam pozrieš samé zanedbané problémy.
  Petícia za petíciou, výzvy, nespokojnosť, hádky na VMČ, spory už pomaly zo všetkými, list od 2017 absolutne odignorovaný. Žiadne reálne riešenia. Iba arogancia, vulgárnosť, klamstvá, podlosť.
  Nuž domček z prázdných sľubov a nerealizovateľných vízii sa nezadržatelne rúca.

  • 2.1
   NČD says:

   Ideš sa prejsť po meste a vidíš to krásne mesto:
   – na ulici pri stene budovy tá istá špina z minulého roka
   – kvety v dolnej časti pešej zóny už v bezfarebnom stave
   – časť záhonov na pešej zóne bez výsadby kvetov, len hlina
   – ružový park, ktorý by mohol byť výkladnou časťou mesta, s burinou vysokou cca 30 – 50 cm….
   Z bubliny to nevidno.
   Niet čo dodať.

 3. 3
  lolo says:

  Aha ďalšia petícia
  https://www.trnavskyhlas.sk/c/28743-v-ruzindole-sa-dvihol-odpor-voci-planovanej-vystavbe-v-lokalite-medzihaj.htm
  zase niečo pos..ali

  – Ja by som navrhoval ako riešenie vykopať bačorinu. Mohli by to realizovať cintorínske služby. Fúzak by im do nálady zavrieskal dokopal sóóóóm …..
  – Druhá možnosť vybudovať cyklochodník.
  – Tretia možnosť poslať tam Uhlíka aby to inteligentne vyrokoval že nič nebude. Vraj študuje niekde na osobitnej píejčdí.

 4. 4
  Juraj says:

  Ešte je tu 4. možnosť, často používaná zástupcami mesta: – Ak sa vám nepáči, tak sa odsťahujte preč z mesta.
  Pre zástupcov mesta to bude ideálne rišenie, problém zanikne a ešte sa zbavia stovky nespokojných voličov.

  • 4.1
   ABC says:

   Podľa ohlasov čo sú tu prezentované človek má dojem že to je viac ako stovky nespokojných voličov. Je však potrebné vystupovať proti tej ľudácko – arizátorskej organizovanej skupine, skôr ako sa ocitneme pred bránou s nápisom práca …… !!!

   • 4.1.1
    Politik says:

    Celkovo úroveň komunálnej politiky prerazila pomyselné dno, tak asi preto sa netreba čudovať reakciám obyvateľov.
    Evidentne začína u určitej časti obyvateľov nielen frustrácia, ale už aj veľká nespokojnosť s riadením vecí verejných.

    • 4.1.1.1
     lolo says:

     az na to, ze tych obcanov na tomto fore je pocet kusov: 2, pocet nickov 10 :D

     • 4.1.1.1.1
      sprava says:

      Lolo dobre si to odprezentoval, občan = kus. V tom prípade nie je čo sa čudovať. Stojíme už pred bránou, alebo k nej kráčame ? Práca …… !!!

 5. 5
  Hovorca says:

  Vodu síce nemajú, ale zato sa v Európskom meste kultúry môžu zahrať hru Mocný opasok

  • 5.1
   Násťroční says:

   Na odpoveď ani na pitnú vodu peniaze nie sú. Na Mocný opasok, na hashtagy a na všelijaké fantasmagórie je peňazí habadej.
   To je tak, keď mesto riadia postavy túžiace po akcii. Štandardne je to tak, že sklony s túžbou po akcii majú “…násťroční”.

 6. 6
  vodicka says:

  Absolutne nekoncepcna sprava mesta. Obyvatelom chybaju zakladne potreby, deti sa nedostavaju do skolok a skol, o urovni vyucby a vybavenosti skol sme sa pocas korony dozvedeli krutu pravdu vsetci, v nemocnici je zaujimavy akurat cyklochodnik a zvysena dan, cintorinske sluzby po vypovedani zmluvy predrazene.
  Ale treba robit vizionarske projekty za mestske peniaze mimo katastra obce a nakupovat pozemky zo 800 000 pod les!!! Ale z penazi z poplatku za rozvoj spravit nieco ine, nie to, co realne ludom chyba. Treba vymienat autobusovu stanicu s parkoviskom, v parku postavit kaviaren, lebo to najviac ludom chyba. Bodaj by chybajuca kaviaren bola jedinym problemom obyvatelov mesta.
  Zvysili dan z nehnutelnosti, dostali za to o 2 miliony viac. Vyhlasuju, ze napriek korone im prijmy z podielovej dane v prvom polroku neklesli. Takze ludia robte, dan vam podla zakona strhnu z vyplaty a umelci z lepsej trnavy ju presustruju.

  • 6.1
   Psycho says:

   Podľa platného zákona môže byť zvolenou osobou hocikto kto dosiahne predpísaný vek.
   Prečo by tam naviac nemohlo byť aj predpísané vzdelanie a psychologické vyšetrenie. Takto by boli odfiltrované indivíduá bez vzdelania (na východe už bol negramotný starosta) a s minimalziáciou rizík v psychickej oblasti.

 7. 7
  majo says:

  Dúfam, že im to spočítame za rok a pol vo voľbách…
  Dúfam, že nezabudneme…

 8. 8
 9. 9
  Starý says:

  Namiesto vody im odborníci z LT na
  čele s… vybudujú cyklotrasu. Dokedy to
  tu budeme trpieť!!

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.