reklama

Dočkajú sa Trnavčania po dvoch rokoch snehu? Meteorológovia (zatiaľ) opatrne predpovedajú ochladenie aj snehové vločky

V Trnave nebola súvislá snehová pokrývka už takmer dva roky. Posledný sneh sa roztopil začiatkom februára 2019 a odvtedy sme v meste ani v blízkom okolí nedočkali bielej pokrývky. Zima 2019/2020 prebiehala rovnako ako zatiaľ tá terajšia – v znamení vlhka, hmiel, takmer žiadnych mrazov a v depresívnom šedo-hnedom prevedení.

Neustále ťažké mraky, vlhko, tma, teploty okolo štyroch-piatich stupňov nad nulou, hmly, mrholenie, absolútne minimum slnečného svitu vplyvom teplotných inverzií. Tak vyzerajú zimné mesiace v trnavskom regióne v ostatných dvoch rokoch.

Podľa Slovenského meteorologického ústavu (SHMÚ) na juhozápadnom Slovensku zaznamenali v novembri a decembri 2020 často menej ako polovičné mesačné hodnoty slnečného svitu v porovnaní s dlhodobým normálom rokov 1981-2010.

V praxi to znamená, že za celý mesiac svietilo slnko v našom regióne asi toľko, ako počas dvoch až troch letných slnečných dní.

Čo sa týka teplôt, meteorologická stanica SHMÚ v Jaslovských Bohuniciach namerala priemernú teplotu vzduchu v decembri 3,4 stupňa Celzia, čo je o 3,4 stupňa viac ako je dlhodobý normál vypočítaný z rokov 1981-2010.

Ilustračné foto

Ako sa zdá, situácia sa v najbližších dňoch môže zmeniť.

Dokonca meteorológovia, hoci zatiaľ opatrne, predpovedajú mierne snehové zrážky aj pre južnejšie položené okresy, vrátane Trnavy a blízkeho okolia.

“Nastupuje chladné obdobie, ktoré už môžeme označiť za zimné aj podľa počasia, nielen podľa kalendára. Celodenné mrazy sa s vysokou pravdepodobnosťou vyskytnú aj na juhu, no podľa dnešných predpovedných výstupov budú skôr slabé. Súčasne sa budú vyskytovať aj snehové zrážky, no nemali by byť výdatné. Trochu viac snehu môže napadnúť na severe vplyvom pretrvávajúceho severného prúdenia a náveterného efektu,” informoval SHMÚ 9. januára 2021.

Model Aladin aktualizovaný v pondelok 11. januára ukazoval možnosť snehových zrážok v Trnave od večerných hodín a v noci z utorka na stredu 13. januára, slabšie by mohlo snežiť aj počas nasledujúcich dní.

Nočné teploty sa tento týždeň majú pohybovať tesne pod bodom mrazu, denné maximá by podľa modelu nemali presiahnuť +2 až +3 stupne Celzia. Najchladnešie, okolo -7 stupňov Celzia, by malo byť nadránom v utorok 12. januára 2021.


Desaťdňový model Aladin z 11. 1. 2021

ZDROJ: SHMÚ

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2021 9:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dočkajú sa Trnavčania po dvoch rokoch snehu? Meteorológovia (zatiaľ) opatrne predpovedajú ochladenie aj snehové vločky”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.