reklama

Dočkajú sa Trnavčania po dvoch rokoch snehu? Meteorológovia (zatiaľ) opatrne predpovedajú ochladenie aj snehové vločky

V Trnave nebola súvislá snehová pokrývka už takmer dva roky. Posledný sneh sa roztopil začiatkom februára 2019 a odvtedy sme v meste ani v blízkom okolí nedočkali bielej pokrývky. Zima 2019/2020 prebiehala rovnako ako zatiaľ tá terajšia – v znamení vlhka, hmiel, takmer žiadnych mrazov a v depresívnom šedo-hnedom prevedení.

Neustále ťažké mraky, vlhko, tma, teploty okolo štyroch-piatich stupňov nad nulou, hmly, mrholenie, absolútne minimum slnečného svitu vplyvom teplotných inverzií. Tak vyzerajú zimné mesiace v trnavskom regióne v ostatných dvoch rokoch.

Podľa Slovenského meteorologického ústavu (SHMÚ) na juhozápadnom Slovensku zaznamenali v novembri a decembri 2020 často menej ako polovičné mesačné hodnoty slnečného svitu v porovnaní s dlhodobým normálom rokov 1981-2010.

V praxi to znamená, že za celý mesiac svietilo slnko v našom regióne asi toľko, ako počas dvoch až troch letných slnečných dní.

Čo sa týka teplôt, meteorologická stanica SHMÚ v Jaslovských Bohuniciach namerala priemernú teplotu vzduchu v decembri 3,4 stupňa Celzia, čo je o 3,4 stupňa viac ako je dlhodobý normál vypočítaný z rokov 1981-2010.

Ilustračné foto

Ako sa zdá, situácia sa v najbližších dňoch môže zmeniť.

Dokonca meteorológovia, hoci zatiaľ opatrne, predpovedajú mierne snehové zrážky aj pre južnejšie položené okresy, vrátane Trnavy a blízkeho okolia.

“Nastupuje chladné obdobie, ktoré už môžeme označiť za zimné aj podľa počasia, nielen podľa kalendára. Celodenné mrazy sa s vysokou pravdepodobnosťou vyskytnú aj na juhu, no podľa dnešných predpovedných výstupov budú skôr slabé. Súčasne sa budú vyskytovať aj snehové zrážky, no nemali by byť výdatné. Trochu viac snehu môže napadnúť na severe vplyvom pretrvávajúceho severného prúdenia a náveterného efektu,” informoval SHMÚ 9. januára 2021.

Model Aladin aktualizovaný v pondelok 11. januára ukazoval možnosť snehových zrážok v Trnave od večerných hodín a v noci z utorka na stredu 13. januára, slabšie by mohlo snežiť aj počas nasledujúcich dní.

Nočné teploty sa tento týždeň majú pohybovať tesne pod bodom mrazu, denné maximá by podľa modelu nemali presiahnuť +2 až +3 stupne Celzia. Najchladnešie, okolo -7 stupňov Celzia, by malo byť nadránom v utorok 12. januára 2021.


Desaťdňový model Aladin z 11. 1. 2021

ZDROJ: SHMÚ

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2021 9:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

9 komentárov pre “Dočkajú sa Trnavčania po dvoch rokoch snehu? Meteorológovia (zatiaľ) opatrne predpovedajú ochladenie aj snehové vločky”

 1. 1
  Parva Roma says:

  To bude zasa v meste kalamita.

 2. 2
  NevecGdo says:

  Pod tym snehom vyzera Trnava aspon trochu cistejsia.
  Len nech vydrzi co najdlhsie.

  • 2.1
   JHL - Januárové Hrabanie Lístia says:

   Lístie pod snehom sa pekne rozmočí, potom zamrzne, rozmrzne, zhnije.
   Možno do toho koncom januára, tak ako minulý rok, vstúpia “hrabači lístia”. Snáď sa z minuloročnej hrabacej sezóny poučili a prídu aj so zbíjačkami. Ľahšie sa im tá ľadová masa bude hrabať.
   ᕦ⊙෴⊙ᕤ

   • 2.1.1
    hokejista says:

    Prečo vnášať do problému toľko irónie. Na 20,21 22 januára sú hlásené teploty v noci nad 0°C a cez deň 4-10°C. Takže zabezpečiť hrable, veľké koše, pracovníkov z kosenia, MÚ, vhodne naplánovať, dodržať rozostupy a môže sa ísť na to. Na budúci daň hor sa na ORL spartakiádu.

    • 2.1.1.1
     JHL - Januárové Hrabanie Lístia says:

     Vieš čo je na tom ironické? Že to nie je irónia, ale dobrá rada. Takto si tu žijeme.

   • 2.1.2
    NevecGdo says:

    Taktéž želám krásne bíle ráno do zasneženej Trnavy, na témto uplačkanom portály, dze vela ludzí ščeká na Nera.

    Ludé trocha optimizmu a úsmev na ksichte to sce!

 3. 3
  hokejista says:

  Od dnes začínajú odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie stáž v Činskom meste Vu Chan, kde na mokrých trhoch sa uvažuje ako s ohniskom Covid – 19. Nebolo by od veci pozvať odborníkov k nám do Trnavy a preveriť či z kaše lístia, burín nevzniká ohnisko nákazy. Potom by sme boli svetový a Nero 6 rokov intenzívne pracuje na zviditeľnení Trnavy, len takmer nikto ho nechápe.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.