reklama

Predvianočné sneženie je v našom regióne čím viac vzácnejšie. Koľko snehu napadlo v Trnave a okolí?

Včerajšie sneženie v trnavskom regióne je po skúsenostiach s minulými rokmi v predvianočnom období pomerne vzácne. V ostatnom desaťročí sme skôr zvyknutí, že prvé sneženie zimy prichádza po Vianociach alebo až v januári.

Podľa údajov štyroch zrážkomerných staníc Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) rozmiestnených na území okresu Trnava, najviac snehových zrážok spadlo v Smoleniciach – 18,1 cm.

V Dobrej Vode namerali 15,9 cm, stanica v Bielom Kostole uvádza 15,8 cm a v Jaslovských Bohunicich 14,6 cm.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Údaje zo zrážkomerných staníc sú uvádzané v milimetroch. „Ak sneží pri teplote okolo 0°C tak 1 mm zrážok zodpovedá približne 1 cm snehu. Ak však sneží pri teplote trebárs okolo -5 stupňov tak 1 mm vody zodpovedá približne 2 cm snehu a pri ešte silnejšom mraze (napríklad -10 stupňov) môže jeden mm vody zodpovedať aj 3 cm snehu,“ vysvetľuje SHMÚ.

Teploty vzduchu počas 9. decembra 2021, kedy snežilo v Trnave a okolí asi 18 hodín, sa pohybovali počas celého dňa aj večera práve okolo 0°Celzia.

Snehová pokrývka by sa mohla v trnavskom regióne udržať niekoľko dní. Z modelov predpovedajúcich počasie vyplýva, že denné teploty sa v najbližších troch až štyroch dňoch budú pohybovať okolo nuly, v noci klesnú mierne pod bod mrazu.

Výraznejšie sa môže otepliť na konci budúceho týždňa.

Ulož ako PDF
Napísal 10. decembra 2021 8:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.