reklama

Vznikla detská maľovanka Trnava – kráľovské mesto. Zachytáva historické dominanty

Západoslovenské múzeum v Trnave vydalo na konci roku 2020 s podporou grantového systému Mesta Trnava maľovanku s názvom Trnava – kráľovské mesto.

Autori Simona Jurčová (texty) a Tomáš Vlček (kresby) sa inšpiroval vedutou medirytca Jozefa Jägera, ktorý zachytil mesto Trnava z vtáčej perspektívy tak, ako vyzerala v polovici 18. storočia.

Maľovanka má obálku a 8 strán, na ktorých je šesť vybratých pohľadov na dominanty: bazilika sv. Mikuláša a kostolík sv. Michala, mestská veža a námestie, Katedrála sv. Jána Krstiteľa a námestie, Kostol sv. Jakuba, kláštor klarisiek, barbakan a mestská brána.

Dvojstrany obsahujú krátky text o dominante, farebný zmenšený obrázok a celostránkovú kresbu na vyfarbenie. Stred brožúry tvorí celá veduta na vyfarbenie.

Maľovanka zachytáva detaily veduty s miestami, ktoré existujú i dnes (bazilika sv. Mikuláša, mestská veža a námestie, Katedrála sv. Jána Krstiteľa a námestie, Kostol sv. Jakuba), ale aj tie, ktoré už dnes v Trnave nenájdeme (Barbakan a mestská brána, Kostolík sv. Michala), alebo ich nájdeme v inej podobe (kláštor klarisiek – dnes Západoslovenské múzeum v Trnave).

Projekt je primárne určený rodinám s deťmi, detskému návštevníkovi vo veku 4 – 10 rokov – deťom MŠ a prvého stupňa ZŠ, pedagógom organizovaných návštev aj jednotlivcom.

Sekundárne má aj širší dosah, môže byť prospešný i dospelému záujemcovi v rámci arteterapie ako antistresová alebo relaxačná maľovanka.

Maľovanku Trnava – kráľovské mesto bude možné zakúpiť si priamo v múzeu, po uplynutí obdobia pandemických opatrení a znovuotvorení múzea pre verejnosť.

Simona Jurčová

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2021 13:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vznikla detská maľovanka Trnava – kráľovské mesto. Zachytáva historické dominanty”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.