reklama

Kto a kedy sa bude môcť dať zaočkovať? Zverejnili kritériá určovania poradia očkovania proti ochoreniu Covid-19

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo v stredu 20. januára 2021 upravené kritériá určovania poradia očkovania proti ochoreniu Covid-19. Prebiehať bude celkom jedenásť fáz očkovania.

Ministerstvo zdravotníctva upravilo vo vyhláške kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19.

Dokument v jedenástich fázach zadefinoval príslušné skupiny obyvateľov pre prihlasovanie v centrálnom objednávkovom systéme. Informácie o jednotlivých fázach nájdete na tejto stránke.

Už v prvej fáze sa môžu registrovať aj ľudia s niektorými ochoreniami spĺňajúci stanovené podmienky. V druhej fáze sa systém sprístupňuje aj pre osoby nad 85 rokov. V ďalších dvoch bude vakcinácia postupne umožnená aj osobám s vekom najmenej 75 a 65 rokov.

Piata fáza a šiesta fáza zadefinovala ochorenia, pri ktorých sa bude možné prihlásiť do systému. Patria sem osoby so závažnou a stredne závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia Covid-19, bez ohľadu na vek.

V siedmej fáze prídu na rad učitelia nad 55 rokov, v ôsmej ľudia nad 55 rokov, v deviatej ostatní učitelia, v desiatej sú stanovené osoby vo veku nad 45 rokov a v poslednej jedenástej ľudia nad 18 rokov.

Jednotlivé skupiny osôb sa budú môcť na očkovanie registrovať pri spustení fázy, do ktorej sú zaradení.

Ilustračné foto

K 19. januáru 2021 bolo na Slovensku zaočkovaných 75 292 ľudí proti ochoreniu Covid-19. Druhú dávku dostalo zatiaľ takmer 600 osôb.

“V súčinnosti s Národným centrom zdravotníckych informácií rozširujeme kapacity termínov ako aj okruh osôb, ktoré sa môžu prihlásiť na očkovanie. Prioritne pozývame zdravotníckych pracovníkov, ktorí diagnostikujú, liečia a zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19. Registráciu v tejto chvíli môžu využiť aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo, alebo nepriamo vypomáhajú. Sem patria študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach,” špecifikoval rezort zdravotníctva.

Ďalšou pre skoré očkovanie priorizovanou skupinou pre rizikovosť svojho povolania sú zamestnanci zariadení sociálnych služieb kam patria aj domovy sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci.

Tento týždeň pribúdajú ďalšie ohrozené skupiny. „Od 20. januára sa môžu cez formulár na korona.gov.sk v niektorých okresoch prihlásiť na očkovanie aj naši seniori nad 85 rokov,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Ako doplnil, na Slovensku je momentálne otvorených 29 vakcinačných centier, očkuje sa v 66 nemocniciach.

„Začala aj pilotná fáza mobilného očkovania. Nemocnice v Bratislave, Trenčíne, Žiline a Košiciach už vysielajú svoje mobilné očkovacie tímy do zariadení sociálnych služieb k našim seniorom,“ vysvetlil minister spustenie očkovania v domovoch sociálnych služieb.

V druhej polovici januára Slovensko zakúpilo ďalšie vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Od prvého výrobcu v objeme 3 475 875 nových vakcín a od Moderny v počte 601 823.

Celkovo tak máme mať na Slovensku podľa ministerstva zdravotníctva zabezpečených dostatok vakcín pre 85% ľudí.

Ulož ako PDF
Napísal 21. januára 2021 10:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.