reklama

Spúšťa sa registrácia na očkovanie vakcínami proti COVID-19 adaptovanými na variant Omikron

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s NCZI spúšťa registráciu na očkovanie vakcínami proti COVID-19, adaptovanými na variant Omikron. Tieto vakcíny je možné podať iba ako posilňujúce (tzv. booster) dávky, preto nie sú určené osobám, ktoré v minulosti neabsolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami.

Na začiatku septembra 2022 schválila Európska lieková agentúra (EMA) upravené verzie pôvodných vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna, aby zabezpečili lepšiu ochranu proti aktuálne dominantnému variantu omikron.

Záujemcovia o očkovanie adaptovanými vakcínami sa môžu zaregistrovať cez stránku korona.gov.sk. Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva im budú pridelené termíny podľa dostupných kapacít postupne sa otvárajúcich očkovacích centier.

Nové omikronové vakcíny nemôžu byť podané ako prvé dávky. Vakcíny sú určené len pre posilňujúce (booster) dávky, to znamená že je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Adaptované vakcíny môžu byť podané len ako posilňujúce dávky:
* osobám starším ako 12 rokov,
* najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky,
* osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.

Počas prvého týždňa sa bude očkovať prostredníctvom registrácie v pätnástich očkovacích centrách (v dvanástich vakcínou Comirnaty-Pfizer a v troch vakcínou Spikevax-Moderna. Zoznam centier nájdete tu.

V Trnave sa začína očkovanie adaptovanou vakcínou Comirnaty-Pfizer pre zaregistrovaných vo štvrtok 22. septembra 2022 vo Fakultnej nemocnici.

„Očkovanie omikronovou vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer-BioNTech bude prebiehať vo vakcinačných centrách, najmä v nemocniciach, a tiež aj v ambulanciách lekárov v sieti všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast. Aktuálne však prebieha proces zazmluvňovania príslušných subjektov, a teda vakcinačné centrá budú do očkovania zapájané postupne,“ priblížil rezort zdravotníctva.

V prípade, že záujemca zadá pri registrácii preferované očkovacie centrum mimo tých, ktoré sú uvedené v zozname, bude presunutý do tzv. Čakárne a termín v ním zvolenom očkovacom centre mu bude pridelený hneď, ako to bude možné.

Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ako aj pre rizikové skupiny.

Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V, konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2022 16:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.