reklama

Do Trnavy dorazilo prvých 10-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19. Ako prvú zaočkovali infektologičku Annu Strehárovú

Do Trnavy dorazilo prvých 10-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19. V utorok 5. januára 2021 Fakultná nemocnica Trnava spustila prvú vlnu očkovania. Týkať sa bude najmä zdravotníkov a zdravotníckeho personálu nemocnice, nasledovať budú ďalší zdravotníci a lekári z ostatných zariadení.

Prvý zaočkovaným človekom v Trnave sa stala symbolicky nestorka slovenskej infektológie, profesorka Anna Strehárová, bývalá dlhoročná prednostka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava, držiteľka viacerých ocenení a členka viacerých vedeckých a odborných spoločností.

Očkovanie vykonala rovnako symbolicky jej nástupkyňa, prednostka Kliniky infektológie FN Trnava doc. Adriana Kršáková.

„Pokladám za česť, že môžem byť očkovaná ako prvá. Som známa ako dlhodobý zástanca očkovania, pretože vakcinácia je to najlepšie, čo ľudstvo vymyslelo. Je to jeden úžasný vedecký poznatok. Bez očkovania by ľudia ďalej zomierali, a to predsa v treťom tisícročí nemôžeme dopustiť. Takže nebojte sa,“ vyjadrila svoj postoj k očkovaniu profesorka Anna Strehárová.

Okrem nej nemocnica zaočkovala v prítomnosti médií aj ďalšie osobnosti mesta a regiónu. Ako druhý dostal vakcínu župan Jozef Viskupič, po ňom nasledoval primátor Peter Bročka.

Pozvanie prijali aj zástupcovia trnavských univerzít, niekoľkých štátnych a regionálnych inštitúcií či zdravotných poisťovní.


Anna Strehárová počas krátkej tlačovej konferencie a prvého zaočkovania proti Covid-19 v Trnave

„Denne pribúdajú tisíce nových prípadov a situácia je kritická. Plnia sa lôžka s pozitívnymi pacientami, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia. Dnes ale vidíme svetlo na konci tunela, ktorým je vakcína. Chceme ukázať spoločnosti, aby sa nebála očkovania. Som rád, že očkovanie podporili a dnes prijali pozvanie aj mnohé osobnosti Trnavského kraja, a to nielen z medicínskeho sektora. Patrí im moja vďaka, pretože si myslím, že túto ťažkú situáciu v podobe pandémie dokážeme prekonať len spoločne,“ vyhlásil riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta.

Fakultná nemocnica Trnava má aktuálne k dispozícii 10-tisíc dávok vakcíny. Každý týždeň by mali do Trnavy prichádzať nové zásoby, aby podľa slov riaditeľa FN nedošlo k zastaveniu procesu očkovania.

„V tejto fáze je situácia s očkovaním zabezpečená dobre, po logistickej aj materiálovej stránke. Očkovanie je rozdelené do štyroch vĺn, v prvej vlne budú prioritne očkovaní zdravotníci, zdravotnícky personál, ako aj predstavitelia kritickej infraštruktúry, vrátane predstaviteľov kraja či samospráv,“ skonštatoval Šrojta.

V utorok 5. januára začalo aj očkovanie zamestnancov FN Trnava z najkritickejších oddelení. Počas prvého dňa by malo byť zaočkovaných asi 90 ľudí.

Momentálne má nemocnica k dispozícií dva očkovacie tímy, ktoré bude navyšovať na základe zvyšovania záujmu o očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

„Teší ma, že naši lekári, sestry a ďalší zdravotnícky personál má záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie vidíme ako cestu pre zlepšenie súčasného stavu, nakoľko bojujeme s koronavírusom už od marca 2020,“ povedal zástupca riaditeľa FN Trnava pre lekárskopreventívnu starostlivosť Viliam Vadrna.

„Na konci roka 2020 sme dostali dobrú správu, že existuje riešenie na boj proti ochoreniu Covid-19. Dnešné spustenie očkovania v Trnave symbolizuje dva aspekty: najmúdrejšie vedecké a medicínske mozgy sa dlhodobo zamýšľajú nad tým, akým spôsobom pomôcť v boji proti nákaze a vďaka nim máme vakcínu. Druhá časť je už na nás a našou snahou a zodpovednosťou by malo byť podstúpenie dobrovoľného očkovania,“ pripomenul trnavský župan Jozef Viskupič.

Primátor Trnavy Peter Bročka rovnako absolvoval očkovanie medzi prvými. „Ďakujem za možnosť tu dnes byť. Pri mojom minimálnom poznaní tejto problematiky dôverujem lekárom, odborníkom. História neklame. Drvivá väčšina chorôb, ktoré vo veľkom ‚kosili‘ aj v predchádzajúcom storočí, boli porazené vďaka vakcínam. Pre mňa v tomto nie je žiadne váhanie. Za kľúčové považujem hromadné sprístupnenie vakcíny pre každého, kto o ňu bude mať záujem. To je hlavná úloha štátu na najbližie obdobie a pevne verím, že sa nám to spoločnými silami podarí,“ poznamenal.


Vakcínu dostali aj župan Jozef Viskupič a trnavský primátor Peter Bročka

Ulož ako PDF
Napísal 5. januára 2021 11:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Do Trnavy dorazilo prvých 10-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19. Ako prvú zaočkovali infektologičku Annu Strehárovú”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.