reklama

Do Trnavy dorazilo prvých 10-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19. Ako prvú zaočkovali infektologičku Annu Strehárovú

Do Trnavy dorazilo prvých 10-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19. V utorok 5. januára 2021 Fakultná nemocnica Trnava spustila prvú vlnu očkovania. Týkať sa bude najmä zdravotníkov a zdravotníckeho personálu nemocnice, nasledovať budú ďalší zdravotníci a lekári z ostatných zariadení.

Prvý zaočkovaným človekom v Trnave sa stala symbolicky nestorka slovenskej infektológie, profesorka Anna Strehárová, bývalá dlhoročná prednostka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava, držiteľka viacerých ocenení a členka viacerých vedeckých a odborných spoločností.

Očkovanie vykonala rovnako symbolicky jej nástupkyňa, prednostka Kliniky infektológie FN Trnava doc. Adriana Kršáková.

“Pokladám za česť, že môžem byť očkovaná ako prvá. Som známa ako dlhodobý zástanca očkovania, pretože vakcinácia je to najlepšie, čo ľudstvo vymyslelo. Je to jeden úžasný vedecký poznatok. Bez očkovania by ľudia ďalej zomierali, a to predsa v treťom tisícročí nemôžeme dopustiť. Takže nebojte sa,” vyjadrila svoj postoj k očkovaniu profesorka Anna Strehárová.

Okrem nej nemocnica zaočkovala v prítomnosti médií aj ďalšie osobnosti mesta a regiónu. Ako druhý dostal vakcínu župan Jozef Viskupič, po ňom nasledoval primátor Peter Bročka.

Pozvanie prijali aj zástupcovia trnavských univerzít, niekoľkých štátnych a regionálnych inštitúcií či zdravotných poisťovní.


Anna Strehárová počas krátkej tlačovej konferencie a prvého zaočkovania proti Covid-19 v Trnave

“Denne pribúdajú tisíce nových prípadov a situácia je kritická. Plnia sa lôžka s pozitívnymi pacientami, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia. Dnes ale vidíme svetlo na konci tunela, ktorým je vakcína. Chceme ukázať spoločnosti, aby sa nebála očkovania. Som rád, že očkovanie podporili a dnes prijali pozvanie aj mnohé osobnosti Trnavského kraja, a to nielen z medicínskeho sektora. Patrí im moja vďaka, pretože si myslím, že túto ťažkú situáciu v podobe pandémie dokážeme prekonať len spoločne,” vyhlásil riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta.

Fakultná nemocnica Trnava má aktuálne k dispozícii 10-tisíc dávok vakcíny. Každý týždeň by mali do Trnavy prichádzať nové zásoby, aby podľa slov riaditeľa FN nedošlo k zastaveniu procesu očkovania.

“V tejto fáze je situácia s očkovaním zabezpečená dobre, po logistickej aj materiálovej stránke. Očkovanie je rozdelené do štyroch vĺn, v prvej vlne budú prioritne očkovaní zdravotníci, zdravotnícky personál, ako aj predstavitelia kritickej infraštruktúry, vrátane predstaviteľov kraja či samospráv,” skonštatoval Šrojta.

V utorok 5. januára začalo aj očkovanie zamestnancov FN Trnava z najkritickejších oddelení. Počas prvého dňa by malo byť zaočkovaných asi 90 ľudí.

Momentálne má nemocnica k dispozícií dva očkovacie tímy, ktoré bude navyšovať na základe zvyšovania záujmu o očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

„Teší ma, že naši lekári, sestry a ďalší zdravotnícky personál má záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie vidíme ako cestu pre zlepšenie súčasného stavu, nakoľko bojujeme s koronavírusom už od marca 2020,“ povedal zástupca riaditeľa FN Trnava pre lekárskopreventívnu starostlivosť Viliam Vadrna.

“Na konci roka 2020 sme dostali dobrú správu, že existuje riešenie na boj proti ochoreniu Covid-19. Dnešné spustenie očkovania v Trnave symbolizuje dva aspekty: najmúdrejšie vedecké a medicínske mozgy sa dlhodobo zamýšľajú nad tým, akým spôsobom pomôcť v boji proti nákaze a vďaka nim máme vakcínu. Druhá časť je už na nás a našou snahou a zodpovednosťou by malo byť podstúpenie dobrovoľného očkovania,” pripomenul trnavský župan Jozef Viskupič.

Primátor Trnavy Peter Bročka rovnako absolvoval očkovanie medzi prvými. “Ďakujem za možnosť tu dnes byť. Pri mojom minimálnom poznaní tejto problematiky dôverujem lekárom, odborníkom. História neklame. Drvivá väčšina chorôb, ktoré vo veľkom ‘kosili’ aj v predchádzajúcom storočí, boli porazené vďaka vakcínam. Pre mňa v tomto nie je žiadne váhanie. Za kľúčové považujem hromadné sprístupnenie vakcíny pre každého, kto o ňu bude mať záujem. To je hlavná úloha štátu na najbližie obdobie a pevne verím, že sa nám to spoločnými silami podarí,” poznamenal.


Vakcínu dostali aj župan Jozef Viskupič a trnavský primátor Peter Bročka

Ulož ako PDF
Napísal 5. januára 2021 11:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

44 komentárov pre “Do Trnavy dorazilo prvých 10-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19. Ako prvú zaočkovali infektologičku Annu Strehárovú”

 1. 1
  na zamyslenie says:

  Na zamyslenie, že by predbiehanie v priamom prenose ?

  Registrácia na očkovanie:

  Prihlasovanie je zatiaľ otvorené pre:
  • zdravotníckych pracovníkov
  • osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých v nemocniciach priamo alebo nepriamo vypomáhajú,
  • zamestnancov zariadení sociálnych služieb,
  • a terénnych sociálnych pracovníkov.
  ===================…=========================
  Požiadavka o očkovanie:

  Formulár je v tomto čase určený pre osoby, ktoré diagnostikujú, liečia a inak priamo a nepriamo zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 alebo ohrozené skupiny obyvateľov. Pred očkovaním musí registrovaný žiadateľ vedieť preukázať fakt, že do tejto skupiny patrí (napr. potvrdením o zamestnaní, či služobným preukazom).

  V prípade že nepatríte do skupiny osôb nižšie, formulár prosím nevypĺňajte.

  Vyberte do akej skupiny osôb patríte:

  – Zdravotnícky pracovník
  – Študent zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorý počas štúdia prichádza do kontaktu s pacientom
  – Zamestnanec obslužnej organizácie, ktorý vykonáva svoju činnosť v nemocnici
  – Zamestnanec zariadenia sociálnych služieb (napríklad domova sociálnych služieb)
  – Terénny sociálny pracovník
  – Zamestnanec nemocnice, ktorý prichádza do kontaktu s pacientom
  – Zamestnanec záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby, ktorý prichádza do kontaktu s pacientom
  – Zamestnanec mobilného odberného miesta, ktorý prichádza do kontaktu s testovanou osobou

  https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vaccination-form.php

  • 1.1
   sprava says:

   To v tomto prípade určite nehrozí, 2, 3, v poradí ľudia so silným sociálnym cítením, voči sebe, svojej rodine. V Japonsku Yakuza, na Sicílii Mafia, na Slovensku Naši Ľudia.

   • 1.1.1
    nino says:

    každý normálne uvažujúci pochopí, že táto akcia slúži na propagáciu očkovania.
    a navyše sám direktor povedal, že títo ľudia boli pozvaní na podporu očkovania a boli zaočkovaní ako predstavitelia kritickej infraštruktúry, vrátane predstaviteľov kraja či samospráv.
    tak ako pri prvom očkovaní to boli ministri a podobne.

    • 1.1.1.1
     Sisa says:

     Vazeny Nino o tomto vo vyhlaske o registracii nie je rec tak preto takyto ohlas a cudujete sa ved ockovali mladych ludi vcera v TV to nemenovany lekar uz kritizoval takze takto

     • 1.1.1.1.1
      nino says:

      súhlasím s vami. nie je to vo vyhláške. ide tu o to, že asi 20 ľudí dostalo vakcínu skôr, za účelom propagácie a zviditeľnenia očkovania a to má svoju hodnotu. zostalo 9980 vakcin pre tých, ktorí majú na ňu nárok ako prví. mne osobne to neprekáža.

      • 1.1.1.1.1.1
       Sisa says:

       Oni na nu teraz momentalne narok nemali o tom to je a preto je odozva taka aka je a vobec sa necudujem zakony maju platit pre vsetkych rovnako

      • 1.1.1.1.1.2
       Jozef says:

       Dufam ze ste si vsimli ohlasy na tuto propagaciu moja teta 87 rocna caka na vakcinu aby mohla vidiet konecne vnucata a pravnucata a este bude cakat a 38 40 rocny s protekcne ockovali propagaciu mohli natocit aj DSS cez klientov a personal tak plati vsetko co platilo aj za komousov

       • 1.1.1.1.1.2.1
        Dovetok says:

        a treba dodať, že už aj nejakí starkí v DSS čerstvo zomreli…

       • 1.1.1.1.1.2.2
        -?= says:

        Zaujímavá informácia odznela na TV Markíza včera vo večernom spravodajstve. Za vakcináciu zodpovedajú riaditelia nemocníc povedal premiér. V Trnave stranícky nominant OĽaNO, JUDr Šrojta je skutočný odborník na daný post, so skúsenosťami z automobilového priemyslu. Takže obrovské skúsenosti v obore vakcinácie obyvateľstva v čase pandémie, určujúc priority nie v súlade s odporúčaním epidemiológov. Trnavské opatrenia v boji s Covidom-19, obmedzíme činnosť mestských a župných úradov, papaláši sa obetujú a dajú sa v strachu vakcinovať, pre ostatných zabezpečíme chladiaci kamión, lebo kapacity chladiacich zariadení na cintorínoch nestačia. Premiér avizuje že bude musieť buchnúť do stola na zabezpečenie poriadku a nekopírovaniu Smeru. Veď nie sú ako oni, snažíme sa o transparentnosť. Premiérovi doporučujem aby transparentné buchnutie po stole sa odohralo na Trojičnom námestí v Trnave nech všetci vieme že to myslí vážne. Iba na okraj konštatujem že aj v tretej ríši dbali viac na odbornosť, npr. MUDr. Mengele.

  • 1.2
   Jozef says:

   Takto to bolo ,je a bude rovny a rovnejsi nic sa nezmenilo

 2. 2
  xXx says:

  Aaa, Nasi papalasi medzi prvymi. Tak nech zaockuju aj uradnikov a urady mozu by otvorene bez obmedzeni.

 3. 3
  vlado says:

  Pan B. moze sam odhrnat sneh

 4. 4
  Láďa says:

  závidzíte Trnavčané žere Vás to nemóžte z teho ani zaspat máte…. tak to má byt

 5. 5
  Starý says:

  Súdruhovia a darmozraci boli vždy v prvej línii.
  Tak je to správne, tak to má byť. Zaujímavé je, že primátor
  má minimum poznatkov o danej problematike. To máme
  primátora takého neznaleho?

  • 5.1
   nino says:

   koľko ľudí na Slovensku je skutočných odborníkov na infektologiu, vakcíny a podobne? vybral si si časť z toho čo povedal, ale že vyzval, aby sme dôverovali vedcom a lekárom si už vynechal.
   ty si odborník na všetko? ako vieš čo je v lieku čo ti predpísal lekár na srdce, na tlak, čo je v zubnej paste, v jogurte, v očných kvapkách, v injekcii proti bolesti u zubára, v uspávačke pred operáciou? čo vieš o tom ako tieto lieky a vakcíny vznikajú?
   ja napríklad skoro nič, ale verím odborníkom, vedcom a verím, že nám lieky majú pomáhať.
   bročku rád nemám, ale v tomto čo povedal s ním súhlasím na 100 percent. kam dospejeme ako spoločnosť, keď úplne všetko a každého spochybníme?

 6. 6
  Jozef says:

  Cirkus Humberto

 7. 7
  HB. says:

  Myslím, že miestne Orgány to s očkovaním pohnojili. A poriadne.
  V prvej línii na očkovanie má byť personál, ktorý má najväčšie riziko dostať Covid. Nie tí, ktorí sú zalezení za zamknutými dverami sterilných priestorov. Aké zvýšené riziko má nejaký primáš? Či chodí v nemocnici okolo chorých v nepriedušnom obleku?

 8. 8
  Jozef says:

  Aj v ostatnych nemocniciach zacali ockovanie ale bez propagandy pspalasismu ako v Trnave bez politikov len byvaly ci terajsi lekari cci zdravotnici a ich personal a tak to ma byt

 9. 9
  Nerovi says:

  Podľa mňa papalašizmus. 40 roční ľudia uprednostňivaní. Hm
  Chápem, že treba robiť osvetu. Ale zdravým ľuďom ?
  Koľko bolo lajkov na fasabúku ?
  Ach jaj, toto je doba.

 10. 10
  palo says:

  Na ľudskú blbosť vakcína neexistuje……..

  A osveta je v tomto prípade nevyhnutná, keď časť populácie verí táraninám o nanočipoch Sorosovi, Gatesovi ….

  Ale android v ich mobile im nevadí…..

  • 10.1
   Dudu says:

   Zaujimave ze sa za osvetu povazuje to ze sa daju papalasi zaockovat ako prvi,iny sposob nieje?
   A aka je to osveta ked existuje nariadenie vlady a oni ho porusili prakticky okamzite?
   Tym chcem povedat ze od obcanov sa vyzaduje striktne dodrziavanie pravidiel ktore pre nich z neznamych dovodov neplatia.

  • 10.2
   Osveta says:

   V prvom rade by očkovanie mali vykonávať obvodní lekári a vyhodnotiť na základe zdravotného stavu svojho pacienta či je preňho očkovanie vhodné alebo nie. Potom by mal mať pacient možnosť výberu očkovacej vakcíny ako je to bežné aj pri očkovaní napr. pri chrípke. To všetko samozrejme po konzultácii a odobrení obvodným lekárom.
   Dnes už máme na trhu 3 druhy očkovacích vakcín, od troch rôznych výrobcov.
   A potom treba mať jasné odpovede na otázky či treba očkovať zdravých ? či je treba očkovať tých čo COVID prekonali ?

 11. 11
 12. 12
 13. 13
  Pat says:

  10 mesiacov tento štát funguje v stave niečo ráno oznámi, na obed to znení a večer neplatí ani jedna z alternatív. Takže prečo toľko úžasu že namiesto lekárov, zdravotníkov, ľudí z prvej línie sa očkujú fagani tvrdiac že na povzbudenie ostatných. Budúci hrdinovia dúfajú že sa dostanú do učebníc o vylodení v Normandii, SNP a vôbec ešte netušia čo nás čaká.

  • 13.1
   :123 says:

   To sú tí čo bojovali proti propagande a teraz sú jej súčasťou.Tie fotky si mohli vycapiť na titulku nového župného časopisu,ktorý nechali v minulosti zrušiť.Zrazu je tento nepotrebný plátok dôležitá vec a pri informáciách ktorá firma to bude tlačiť sa musí človek nad tým všetkým pousmiať.Toto je to slušné Slovensko.

 14. 14
  says:

  a čo selpíčka?

 15. 15
  priemerny obcan says:

  Myslienkove pochody priemerneho obcana v troch krokoch:

  1. Hnusny virus, nech uz je vakcina !

  2. Nechcem vakcinu, nech si ju pichnu politici.!

  3. Politici sa ockuju, papalasizmus !

  • 15.1
   NevecGdo says:

   Musim dat za pravdu. Presne takychto kolegov pocuvam.

   Je to ako jamkaty Pele, ten tiez ako zafuka, ci ako Fico zavola.

 16. 16
  Ty pochod says:

  Jednoduchšieho občana,myslím teba nenapadlo,že tie tri myšlienkové pochody ktoré si sem dal môžu pochádzať od troch rôznych ľudí s tromi rozdielnymi názormi?Každý človek má na to totiž iný názor,len ty podsúvaš že ide o premýšlanie jednotlivca.Chcel si byť za múdreho a nevyšlo.

  • 16.1
   nazor says:

   Jedno tajomstvo ti poviem. Netreba mat na vsetko nazor. Ja napriklad nemam nazor na kopec veci. Nemam nazor na hrubku polystyrenu pri zateplovani, ani na lepidlo na obkladacky, ani na Skodu Octavia …. preto sa spolieham na nazor odbornikov. Obratim sa na stavebnu firmu, pripadne zivnostnika, ktoreho pracovnou naplnou je rekonstrukcia bytov, pripadne na autoservis, alebo predajcov automobilov. Aby som sa uistil, opytam sa aj svojich znamych, ktorym doverujem a verim, ze v danej problematike maju vacsi prehlad ako ja.
   V pripade ockovania ak mi rozne kapacity z oblasti epidemiologie ci infektologie odporucia, aby som sa dal ockovat, tak sa dam ockovat. Pretoze nazor profesorov, docentov a doktorov na ockovanie pre mna znamena viac, ako nazor instalatera, predavacky, alebo kadernicky.
   Ak organizatori ockovania vyhodnotia zupana a primatora ako ludi, ktori by mohli ostatnych obcanov k ockovaniu motivovat, tiez s tym nemam problem. Okrem toho zupan a primator je podla mna tiez nieco ako kriticka infrastruktura, pretoze sa podiela na riadeni a spravovani zupy, ci mesta.

 17. 17
  ABC says:

  Za ukradnutú bagetu počas výnimočného stavu sadzba až 8 rokov, za zneužitie právomoci verejného činiteľa ,, ? ,, . To ako že za nomináciu na vakcináciu. Teraz hovor o guláši.

 18. 18
  hero says:

  Kde sú tie časy keď Nero v prvej vlne nechal otvorené všetky detské ihriská
  Kde sú tie časy keď Nero organizoval fast foody, zbrojnošov, koncerty v Amfiku, sledovanie futbalu v Amfiku, detské hry, futbal v Kamenáči, kolotoče .. ???
  Organizovaním týchto zbytočných akcii zbytočným zhromažďovaním ľudí zhoršoval pandemickú situáciu a prispel k terajšej situácii.
  Vie ale že pamäť stáda je tak 3 týždne
  Teraz je veľký hero – potrebuje prekryť svoje ignoranstvo.
  A ten druhý tiež. Dve sestričky mohli byť zaočkované

  • 18.1
   paragraf says:

   Podľa § 164 Trestného zákona, kto z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

 19. 19
  z FB says:

  výber z FB
  Pán primátor a keď je taká vážna situácia, to nevadí, že sa tam toľkí tlačíte? Je PR vakcíny tak dôležité, že sa akceptuje to riziko? Nie je náhodou zákaz zhromažďovania? Bežní ľudia nemôžu už ani k jednej rodine a teraz takáto tlačenica v jednej miestnosti?

 20. 20
  -?= says:

  Aby bolo jasné kto za koho kope. Zaočkovaním 80 a viac ročných občanov klesne úmrtnosť o 43%. Do 40 rokov poklesne úmrtnosť o 0,5%. Tak aby bolo jasné pre koho je pripravený chladiaci náves. Neoprávnene sa dalo zaočkovať minimálne 5 trnavských celebrít.

  • 20.1
   Nór says:

   Nórsky Národný inštitút verejného zdravia (FHI) naďalej ako prvých odmieta očkovať zdravotníkov. „Musíme si uvedomiť, že tí, ktorí sú prvými v poradí, sú najstarší. Sú to tí, ktorí riskujú život, ak sa nakazia,“ poznamenal Preben Aavitsland z FHI. Nórsky zdravotný inštitút upozornil, že len malá časť Nórov dostane vakcínu proti korone v Q1 2021.

   U nás sa pchajú prví arogantní papaláši

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.