reklama

Na Slovensku zomrelo vlani najviac ľudí od roku 1945. V Trnavskom kraji začali počty zomrelých výrazne stúpať v decembri

Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) zverejnil 10. februára dáta o úmrtnosti za mesiac december a celý rok 2020. V Trnavskom kraji uvádzajú dáta celoročný nárast počtu zomrelých o deväť percent v porovnaní s predlošlými piatimi rokmi. No v decembri 2020 sa nárast zvýšil až o viac ako 60 percent.

Pandémia Covid-19 v roku 2020 zásadne ovplyvnila aj počty zomrelých v Slovenskej republike. V súhrne za celý rok zomrelo na Slovensku bezmála 59-tisíc osôb, čo je takmer o 5,5 tisíca osôb viac ako zomieralo v priemere za posledných päť rokov.

Počet zomrelých tak voči predošlým piatim rokom narástol o 10,2 %. Vyšší počet zomrelých sa prejavil veľmi mierne od augusta, ale výraznejšie od októbra s historickými rekordami v decembri, uvádza hodnotiaca správa Štatistického úradu SR.

„Predbežné dáta potvrdzujú, že v roku 2020 zomrelo na Slovensku najvyšší počet osôb od konca druhej svetovej vojny. Celoročný nárast o vyše 10 % pozitívne ovplyvnil fakt, že až do septembra zomieral mesačne porovnateľný počet ľudí ako predošlé roky, od októbra však tempo rastu počtu zomretých zvyšovalo dynamiku,“ spresnila Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Vyšší celkový počet zomrelých ako bol minulý rok bol zaznamenaný naposledy v poslednom roku druhej svetovej vojny v roku 1945, kedy zomrelo 67,5 tisíca osôb, a predtým ešte v roku 1927, kedy zomrelo za rok vyše 59-tisíc osôb.

Najhoršie čísla sa prejavili v decembri, v priebehu posledného mesiaca v roku zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR spolu 7 282 osôb, čo bola o 58 % vyššia hodnota ako v priemere predošlých piatich rokov (roky 2015 až 2019).

Podobne, v rámci spresňovania dát za jednotlivé predošlé mesiace, aktuálny počet zomretých v novembri bol vyšší o 40,6 % a v októbri o 22,5 % ako priemer v rovnakom období predošlých piatich rokov. „Porovnanie aktuálneho stavu s priemerom piatich rokov sme vybrali pre objektívnejší pohľad na mieru rastu počtu zomrelých, má vyššiu vypovedaciu hodnotu ako len jednoduché medziročné porovnanie,“ doplnila Z. Podmanická.

Ilustračné foto

Dáta z trnavského regiónu

Ako ukazujú dáta ŠÚ SR, na území Trnavského kraja zomrelo v roku 2020 celkom 6173 ľudí, čo je o 521 viac (o 9,2 %) v porovnaní s päťročným priemerom rokov 2015 – 2019.

Extrémne vysoké prírastky zomrelých sa prejavili v jednotlivých regiónoch až v decembri, kedy v Trnavskom kraji zomrelo až o vyše 60 percent ľudí viac ako je päťročný priemer.

“Vyššie hodnoty sa prejavili predovšetkým v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji. V týchto regiónoch zomrelo o 78 % viac osôb ako v predošlých rokoch, potom nasledovali Prešovský a Trnavský kraj s nárastom nad 60 %. Na konci rebríčka rastu počtu zomretých bol Bratislavský kraj, v ktorom zomrelo o vyše 30 % osôb viac ako predošlé roky,” konštatuje ŠÚ SR.

Negatívne štatistiky ukazujú aj dáta Mesta Trnava.

Z údajov informačného portálu egov.trnava.sk vyplýva, že od 1. januára 2021 do 10. februára 2021 zaevidovali na matrike v Trnave už 127 zomrelých obyvateľov mesta.

V uplynulých piatich rokoch zomrelo v Trnave najmenej ľudí v roku 2016 – 597, najviac úmrtí zaevidovala matrika v roku 2018 – 659.

V prípade, že by pokračoval januárový negatívny nastolený trend počtu úmrtí po celý rok, ako je tomu za prvých päť týždňov roka 2021, v Trnave by prekročil počet zomrelých za jeden rok číslo 1150, čo je takmer dvojnásobok priemeru ostatných piatich rokov.

Seniori od 65 do 74 rokov boli najviac zasiahnutou skupinou

V rámci celého Slovenska sa vyšší počet zomrelých podľa predbežných dát prejavil za celý rok len veľmi minimálne vo vekovej skupine do 64 rokov, ale výrazne vo vekovej skupine 65 rokov a starší, a to najmä od septembra 2020.

Vo vekovej skupine seniorov (ľudia vo veku 65+) bola však situácia výrazne horšia, za celý rok zomrelo o 14,8 % seniorov viac ako predošlé roky. To je nárast o takmer 5 900 osôb.

“Extrémne rasty boli zaznamenané v decembri, zomrelo až o 71,1 % viac seniorov ako v poslednom mesiaci počas predošlých piatich rokov. Rast počtu zomretých sa tak v tejto vekovej kategórii na konci roka výrazne zdynamizoval, a to ešte aj voči už rastúcim dátam z októbra, či z novembra,” uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Štatistické dáta o zomretých spracúva ŠÚ SR z fyzicky doručených formulárov „List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí“, v ktorých sú poznačené základné informácie o zomretom vrátane príčin smrti.

Formuláre poskytuje po skončení každého mesiaca približne tisíc matrík v SR, ktoré majú dáta o zomretých z takmer 3000 miest a obcí SR. Štatistický úrad SR je odborným gestorom a referenčným spracovateľom dát o úmrtnosti v SR.

Definitívne údaje o počte zomretých za rok 2020 ŠÚ SR zverejní v marci 2021, podrobné štruktúry v máji 2021.

Zdroj: ŠÚ SR

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2021 16:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.