reklama

Pozvánka: 140. výročie narodenia Mikuláša Schneidera-Trnavského si pripomenú jedinečným koncertom

Aktuálny mesiac prináša dôležité výročie pre slovenskú hudbu. Práve v máji totiž uplynie 140 rokov od narodenia skladateľa, dirigenta a pedagóga Mikuláša Schneidera-Trnaského. Pri tejto príležitosti si v sobotu 22. mája 2021 o 19:00  v Malom Berlíne budete môcť vypočuť skladby tejto zakladateľskej osobnosti slovenskej národnej hudby.

Hold slávnemu trnavskému rodákovi vzdá zoskupenie Danubius Octet Singers. Mužské spevácke okteto, zložené z profesionálnych spevákov, ktoré vzniklo v roku 2013 z iniciatívy dirigenta a zbormajstra Daniela Simandla a slovenského člena zboru Viedenskej štátnej opery Jaroslava Pehala.

V telese pôsobia profesionáli operných a koncertných pódií, pôsobiaci v Bratislave (zbor Slovenskej filharmónie) a vo Viedni (zbor Viedenskej štátnej opery) – v dvoch hlavných mestách na Dunaji, z čoho aj vznikol názov Danubius Octet Singers.


Danubius Octet Singers

Program koncertu je dramaturgicky zostavený zo širokej palety málo uvádzanej mužskej zborovej a piesňovej tvorby skladateľa, ktorý ľudskému hlasu venoval podstatnú časť svojej tvorivej činnosti.

Tvorba Mikuláša Schneidera-Trnavského je v programe prezentovaná v celej šírke a obsažnosti doby, v ktorej žil. Od zborov a piesní s národnou, či štefánikovskou tematikou, cez latinské zbory cirkevného obradu, až po piesne na slová významných slovenských básnikov, akými boli Svetozár Hurban Vajanský, Ivan Krasko, Janko Jesenský, či na text Milana Rastislava Štefánika, ktorý bol skladateľov osobným priateľom.

Raritou koncertu bude uvedenie piesne 20-ročného Eugena Suchoňa, ktorý vtedy ešte ako študent Hudobno-dramatickej akadémie túto pieseň venoval Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskému. Okrem nej zaznie aj niekoľko veľmi známych a obľúbených piesní ako Keby som bol vtáčkom, Prsteň, Nôžka a mnohé ďalšie.

Užite si jedinečný koncertný zážitok, ktorý sa bude konať v sobotu 22. mája 2021 o 19:00 v  kultúrnom centre Malý Berlín (Štefániková 4, Trnava).

Vstupné na podujatie je 5 € v predpredaji na stránke www.malyberlin.sk. Cena na mieste bude 7 €. Koncert, určený len pre sediacich divákov, sa uskutoční za dodržania všetkých potrebných protipandemických opatrení s polovičnou kapacitou hlavnej sály.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 19. mája 2021 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.