reklama

Päťdielny podcast o Mikulášovi Schneiderovi Trnavskom

Kultúrne centrum Malý Berlín pripravilo k 140. výročiu narodenia hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera Trnavského špeciálny podcast o jeho tvorbe a živote. V piatich dieloch sa cez rozprávanie rôznych hostí s moderátorom Ľubom Šulkom dozviete veľa nového o tomto významnom Trnavčanovi.

Prvé tri časti podcastu vychádzajú práve dnes a vypočuť si ich môžete cez viacero podcastových služieb, alebo napr. cez populárnu službu Spotify aj priamo na webe a to bez potreby akýchkoľvek registrácií. Všetky podrobnosti nájdete na adrese: https://www.malyberlin.sk/podcasty/.

Mikuláš Schneider-Trnavský sa narodil 24. mája 1881 v Trnave, kde absolvoval aj gymnázium. Následne pokračoval v štúdiu hudobnej kompozície v Budapešti, vo Viedni a v Prahe, kde sa učil aj hre na organ.

Väčšina jeho profesionálneho života však bola spätá s Trnavou, kde pôsobil od roku 1909 až do smrti v 1958 ako organista a zbor majster v Dóme sv. Mikuláša. Popritom sa venoval koncertnej aj osvetovej činnosti.

Najvýznamnejšia je však práve jeho skladateľská tvorba. Komponoval piesne, omše a zostavil na objednávku Spolku sv. Vojtecha dodnes používaný Jednotný katolícky spevník. Vytvoril však napríklad aj operetu a mnohé ďalšie diela.

Hosťami jednotlivých častí podcastu sú ľudia, najmä Trnavčania, rôzne spätí s jeho tvorbou, či životom. V prvom diele o ňom rozprávajú jeho pravnuci a hudobníci Mišo a Štefan Bugalovci.

Štvrtý a piaty diel podcastu vyjdu postupne v nasledujúcich dvoch týždňoch. Kultúrne centrum Malý Berlín sa chce aj v budúcnosti vo forme takýchto minisérií venovať dôležitým fenoménom kultúry a umenia v Trnave.

Vznik podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ulož ako PDF
Napísal 24. mája 2021 22:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.