reklama

Výber z tvorby výtvarníka Jaroslava Áča ukazuje kolekciu polstovky olejomalieb

Trnavské osvetové stredisko v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom sprístupnili 2. júna 2021 v priestoroch TTSK autorskú výstavu olejomalieb Jaroslava Áča.

Jaroslav Áč sa venuje výtvarnému umeniu od roku 2002, kedy zaslal do regionálnej súťaže neprofesionálnych výtvarníkov Trnavská paleta dva obrazy. Povzbudený prijatím a vystavením svojich olejomalieb, začal sa zapájať každoročne do súťaže.

V roku 2012 sa dostavili prvé úspechy v podobe získaných čestných uznaní a cien a ocenené výtvarné diela následne postupovali do krajských a celoštátnych kôl súťaže Výtvarné spektrum. Zintenzívnila sa aj výstavná aktivita Jaroslava Áča, ktorý v roku 2014 prezentoval svoju tvorbu na Bratislavskom hrade, v roku 2018 mal dve autorské výstavy v Bratislave, ďalšie v Piešťanoch, Novej Bani a v Banskej Štiavnici.

Charakteristické pre jeho diela je nielen zvládnutie maliarskej techniky, ale aj progres v registri tém, ktoré zobrazuje.

Zo začiatku dominovala v jeho tvorbe krajinomaľba ako „portrét krajiny“ a krajinárske scenérie. V ďalších rokoch vytvoril dva zaujímavé tematické celky o svetle v krajine a o vode.

Výtvarné spracovanie oboch tém sú akýmsi výskumom, ktorý autora priviedol k výsledku – k syntéze, keď sa v jeho kompozíciách objavujú kúpajúce sa ženy v prírodnom prostredí s využitím poznatkov, získaných predchádzajúcim štúdiom svetla a vody.

Ak by sme chceli Jaroslavovi Áčovi priradiť  prívlastok používaný v minulosti: krajinár, portrétista, maliar zátiší, figurálnych kompozícií, alebo aktov – nevyberieme si. V jeho tvorbe sa totiž nachádzajú všetky z menovaných tém, aj keď v rôznom rozsahu.

Autor sám hovorí, že má „záujem o vyjadrenie človeka“. Príkladom je množstvo portrétov a figurálnych kompozícií, ktoré vytvoril za ostatné dva roky. Vo výstavnej kolekcii, ktorú tvorí 51 olejomalieb, môžu návštevníci obdivovať i výtvarné diela s motívom kytíc, ktoré autor vytvoril v tomto roku.

Výstava „Jaroslav Áč – výber z tvorby“ je realizovaná v rámci projektu KreaTiviTa 2021, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia a návštevníci TTSK ju majú možnosť vidieť do 31. augusta 2021.

Milada Kotlebová
Trnavské osvetové stredisko

Ulož ako PDF
Napísal 5. júna 2021 16:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.