reklama

Trnavská župa hospodárila s prebytkom 18,7 milióna eur, peniaze putujú do rezervného fondu a fondu strategických investícií

Posledné zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja pred letnými prázdninami sa uskutočnilo netradične v pondelok, a to 28. júna 2021. Predchádzala mu minúta ticha za obete ničivej smršte, ktorá zasiahla prihraničné okresy Juhomoravského kraja. Trnavský župan poslancov informoval, že hajtmanovi Janovi Grolichovi vyjadril sústrasť a súčasne ponúkol súčinnosť predovšetkým v podobe poskytnutia náhradného ubytovania alebo technickej a materiálnej pomoci. Na základe požiadaviek krízového štábu Juhomoravského kraja budeme pomoc následne koordinovať.

Medzi hlavné body programu patril záverečný účet kraja za minulý rok, v ktorom župa hospodárila s prebytkom takmer 18,7 milióna eur. Túto sumu tvorí prebytok bežného a kapitálového rozpočtu a prebytok finančných operácií.

„Napriek tomu, že rok 2020 významne ovplyvnila kríza vyvolaná pandémiou ochorenia COVID-19, sa nám podarilo zachovať tempo investícií a hospodáriť s prebytkom. Rozpočtovú obozretnosť ocenila vo svojom stanovisku aj župná rada pre rozpočet. S ohľadom na očakávaný vývoj príjmov a výdavkov v nasledujúcich rokoch sme sa rozhodli pokračovať v zodpovednom správaní sa. Takmer 11,1 milióna eur sme preto vložili do rezervného fondu. Ďalších 5,4 milióna sme nasmerovali do peňažného fondu nových strategických investícií, ktoré budú kľúčom k pomoci ekonomike do maximálnej možnej miery, a zároveň k udržaniu investícií do rozvoja kraja,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Ilustračné foto: TTSK

Popri záverečnom účte zastupiteľstvo schválilo aj ušetrenia takmer 600-tisíc eur prostredníctvom prijatia lacnejšieho úveru.

Župa takto refinancuje zostatok jedného starého úveru prostredníctvom prijatia nového úveru od tej istej banky. Navyše, vzhľadom na výhodné podmienky a nízke úrokové sadzby, poslanci odobrili otvorenie nového úverového rámca v maximálnej výške 30 milióna eur, z ktorého budú financované schválené investičné projekty v horizonte troch rokov.

„Usilujeme sa aj o získanie ďalších zdrojov z Európskej únie. Predložíme dva veľké projekty na modernizáciu ciest druhej triedy. Jeden sa týka šesť kilometrov dlhého úseku pri Dolných Orešanoch. Druhý sa nachádza pri Šoporni a obsahuje rekonštrukciu mosta cez potok Jarčie, ktorý je v havarijnom stave. V rámci stavebných prác počítame aj s dočasným premostením,“ skonštatoval župan Viskupič.

Zastupiteľstvo rozhodlo aj o zavedení bezplatného ubytovania v župných internátoch pre študentov v systéme duálneho vzdelávania už v novom školskom roku. Od septembra 2022 budú túto možnosť môcť využiť aj študenti, ktorí sa vzdelávajú v nedostatkových odboroch.

Nové všeobecne záväzné nariadenie umožňuje poskytnúť mladým učiteľom a lekárom podporu na bývanie vo výške do 150 eur mesačne.

Poslanci dali zelenú aj niekoľkým krokom súvisiacim s ozdravením siete škôl a školských zariadení, ktorého návrh bol odsúhlasený v júli minulého roka. Napríklad, bolo vyhlásené druhé kolo verejnej obchodnej súťaže na prenájom bývalého školského hospodárstva v Trnave. Lehota na predkladanie ponúk uplynie 9. augusta 2021.

V Špecializovanom zariadení Trnava bude navýšená kapacita o päť miest, a to pre klientov s poruchou autistického spektra v rozšírenom vekovom rozpätí z 3-7 rokov na 3-12 rokov. V areáli po škole v prírode v Dobrej Vode župa zas počíta s vytvorením nových miest na poskytovanie sociálnych služieb.

Župan Viskupič poslancov informoval o priebehu očkovania proti ochoreniu Covid-19, ktoré zabezpečuje trnavská župa. Podaných už bolo viac ako 215-tisíc dávok vakcín, z toho 208-tisíc v piatich župných veľkokapacitných očkovacích centrách.

Vyše 7500 dávok vakcín bolo podaných prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby trnavskej župy v zariadeniach sociálnych služieb, domácnostiach imobilných obyvateľov a obciach. Mobilné očkovacie tímy navštívili už 140 obcí z celkovo 210, ktoré o službu požiadali.

Ulož ako PDF
Napísal 29. júna 2021 7:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.