reklama

Trnavská radnica hospodárila aj v roku 2017 s prebytkom, vyše päť miliónov eur presúva do rezervného fondu

Trnavská radnica hospodárila podobne ako v minulých rokoch s prebytkom. Zásluhu na tom majú vyššie príjmy mesta z daní či poplatkov, ale aj nízka úspešnosť rozpočtových predsavzatí radnice v oblasti investičných akcií. Plánované investície mesta na rok 2017 vo výške cez 19 miliónov sa radnici podarilo naplniť v hodnote 9 miliónov eur, teda na necelých 47 percent.

Mesto Trnava hospodárilo v roku 2017 s celkovými finančnými zdrojmi vo výške takmer 61,3 milióna eur, celkové výdavky – teda bežné, kapitálové a finančné výdavkové operácie – dosiahli vlani sumu 55,7 milióna eur.

Pre porovnanie, v roku 2016 dosiahli celkové finančné zdroje mesta Trnava 54,4 milióna eur, celkové výdavky mesta boli predvlani na úrovni 48 miliónov eur.

Výsledkom rozpočtového hospodárenia trnavskej radnice za rok 2017 v rámci bežného rozpočtu, kapitálového rozpočtu a finančných operácií je zostatok zdrojov vo výške 5,6 milióna eur. V roku 2016 dosiahlo rozpočtové hospodárenie mesta rovnako prebytok, konkrétne 6,3 milióna eur.

Finančné prostriedky vo výške 5,2 milióna eur majú byť presunuté do rezervného fondu a zostatok účelovo určených príjmov z roku 2017 vo výške 373 – tisíc eur je určený na použitie v roku 2018.

Ilustračné foto

Mesto Trnava hospodárilo v roku 2017 na základe rozpočtu schváleného uznesením mestského zastupiteľstva z 13. decembra 2016. Rozpočet bol v priebehu roka tromi aktualizáciami vo februári, máji a októbri.

Bežný rozpočet

Zdroj: Mesto Trnava

Bežné príjmy rozpočtu mesta Trnava dosiahli vlani 52,2 milióna eur (49,2 mil. v roku 2016), bežné výdavky boli 44,5 milióna eur (42,7 mil. v roku 2016).

“Rozpočtované bežné príjmy vo výške 49,1 milióna eur boli v skutočnosti prekročené o viac ako 3 milióny eur z výberu dane z nehnuteľností, z výberu poplatku za uloženie odpadu a poplatku za zber, prepravu a zneškodnenie komunálneho odpadu, z úhrad za dočasné parkovanie, z nájomného, z odvodu z hazardných hier a najmä z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb. Bežné výdavky rozpočtované vo výške 46 miliónov eur boli v skutočnosti nižšie o 1,4 milióna. K úspore bežných výdavkov došlo vo všetkých programoch rozpočtu s výnimkou programu Bytová výstavba, kde boli rozpočtované len výdavky na prenesený výkon štátnej správy v oblasti bývania a s výnimkou programu Mestský grantový program,” konštatuje mesto v hodnotiacej správe.

Kapitálový rozpočet

Zdroj: Mesto Trnava

Kapitálové príjmy rozpočtované vo výške 2 milióny eur boli v skutočnosti nižšie o 1,7 milióna eur, a to z dôvodu nižšieho príjmu z grantových zdrojov a najmä z nedosiahnutého príjmu z predaja majetku mesta.

V roku 2017 predstavovali kapitálové príjmy 334 – tisíc eur (1,7 mil. v roku 2016) a realizované výdavky 9 miliónov eur (3,5 mil. v roku 2016).

Kapitálové výdavky, teda prostriedky určené na financovanie investičných akcií mesta, rozpočtované vo výške 19,3 milióna eur, boli v skutočnosti nižšie o 10,2 milióna eur.

“Z dôvodu nevhodných klimatických podmienok, procesu verejného obstarávania a iných objektívnych dôvodov neboli niektoré investičné akcie realizované, prípadne dokončené. Prostredníctvom záverečného účtu je navrhované posunutie investičných akcií vo výške 3,6 milióna eur do rozpočtu na rok 2018,” približuje mesto dôvody nerealizovania mnohých naplánovaných investičných akcií v minulom roku.

Rezervný fond

K 1. januáru 2017 bol stav rezervného fondu 6,6 milióna eur. Počas roka bol do fondu presunutý prebytok z hospodárenia roku 2016 vo výške takmer 6,2 milióna.

Z rezervného fondu použilo mesto na financovanie investičných akcií v roku 2017 spolu 5,1 milióna eur, na úhradu splátok istín úverov putovalo viac ako 1,8 milióna eur.

K 31. decembru 2017 bol zostatok rezervného fondu mesta Trnava na úrovni 5,8 milióna eur.

Úverové zaťaženie mesta

Aktuálne má mesto úvery vo výške 13,4 milióna eur. Sumu 8,6 milióna eur predstavujú bankové úvery na investičné akcie a 4,9 milióna eur je výška zostatku úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Oproti predchádzajúcemu roku mesto Trnava znížilo posudzovanú úverovú zaťaženosť v zmysle pravidiel používania návratných zdrojov financovania v celkovej sume dlhu z 19,81 % na 17,44 % a zvýšilo sumu splátok návratných zdrojov zo 4,79 % na 5,20 %.

V roku 2017 prijalo mesto Trnava tri nové úvery na financovanie kapitálových výdavkov: na revitalizáciu športového areálu Slávia na Rybníkovej ulici, na miestnu komunikáciu Mikovíniho a most (zatiaľ nebol čerpaný) a na rekonštrukciu materských škôl a základných škôl. Všetky úvery sú v rovnakej výške po 1,5 milióna eur.

Pohľadávky

V účtovnej evidencii Mesta Trnavy boli k 31. decembru 2017 evidované pohľadávky vo výške takmer 5,7 milióna eur.

Z toho sú pohľadávky do lehoty splatnosti vo výške bezmála 2,4 milióna eure a pohľadávky po lehote splatnosti vo výške 3,3 mil. eur.

Z vykazovaných pohľadávok sú pohľadávky vo výške 626 – tisíc eur dlhodobého charakteru, ktoré majú dohodnutú dobu splatnosti dlhšiu ako rok.

V medziročnom porovnaní klesli pohľadávky mesta o 718-tisíc eur, väčší pokles je vykazovaný u pohľadávok do lehoty splatnosti, o 525-tisíc eur.

Pohľadávky po lehote splatnosti medziročne klesli o 192-tisíc eur.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 10. apríla 2018 10:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Trnavská radnica hospodárila aj v roku 2017 s prebytkom, vyše päť miliónov eur presúva do rezervného fondu”

 1. 1
  xXx says:

  Cize, vybrali sme vyssie poplatky a dane, inac sme h*vn* spravili a tak mame prebytok. A plebsu na zavretie huby dame na rozhadzovanie az 50 000€ (co je necelych 80 centov na hlavu), nech skrasli Trnavu.

  • 1.1
   Bezdomovec says:

   A to je zle, že oni nestíhajú minúť naše bubáčiky ? V Ostrave dali ma jednotlivé mestké časti v prepočte 200 000 €. Šetria na kosení, hrabaní lístia, čistenie komunikácií, polievaní vysadených stromoch. Ide predvolebná kampaň, sleduj ako ich rozhajdákajú cez rozpočtové opatrenia. A naša starostlivá prednostka sa stala odbornou poradkyňou a či čo. Alebo bude v rámci spolupráce s Viskupičom presunutá na VÚC.

  • 1.2
   Alebo says:

   Alebo sa menej nasilu minalo a rozhadzovalo smerakom a kadehakom ;)

   • 1.2.1
    Bezdomovec says:

    Vidíš to ma nenapadlo, ale v tom to nebude pokiaľ sa človek pomerov znalý pozrie do rozpočtu. Stále tie isté ceny, tí istý dodávatelia. Takže treba skúmať ďalej.Či KDH, či Smer, či nezávislý, za novej éry mesta sa neprepriahalo až na malé nepodstatné preskupenia.

   • 1.2.2
    Ako obyčajne says:

    Myslím, že nasilu sa menej neminalo. Proste sa nezadarilo. Sme zvyknutí.
    Zrejme sa ladí forma do volebného roku.

 2. 2
  Larab says:

  Zaujímavé, ak by sa podarilo naprojektované a rozpočtom pokryté investície urobiť. Mesto by skončilo v dlho 5 miliónov Eur. To sa ako plánovalo? Mal sa minúť v minulom roku rezervný fond alebo ako?

  • 2.1
   Prokyot says:

   Tych 5 milionov je zlozenych z prijmov ktore boli vacsie ako sa planovalo a beznych vydavkov ktore boli mensie ako sa planovalo. S investiciami teda kapitovalovymi vydavkami to nema nic spolocne tie pokracuju dalej tie co neboli dokoncene v minulom roku.

   • 2.1.1
    Larab says:

    Z naplánovaných investícií sa viac ako 10 miliónov Eur nepodarilo preinvestovať. Ak by sa podarili, prebytok by to nepokryl. O tom hovorím.

    • 2.1.1.1
     Playeryt says:

     V tych 10 milionoch su 4.5 mil uvery ktore sa bral,i 500 je s fondov na parkovaci dom, dalsich 500 tis pre restituentov atd Dalsie peniaze su v projektoch ktore pokracuju Lavka na starohajskej, Parkovisko pri nemocnici , hradby,dolna brana, pristavba na spartakovskej skole atd plus tie co sa nevysutazili ale peniaze boli pripravene.

 3. 3
  rozpočtár says:

  Bolo by vhodné, aby sa ekonomický analfabeti nezapájali do tejto diskusie, lebo len zbytočne demaskuju svoju nekompetentnosť.
  Jediný kto píše k veci je Larab.
  Rozpočet a jeho plnenie je perfektné.
  Treba objektívne dodať vďaka jeho štruktúre, nastaveniu a všetkým poslancom ktorí ho schválili ( Butko nehlasoval ale bol v miestnosti ).
  Presun financií, účtovníctvo v rámci kapitol nehrá úlohu – nikde sa nestratili.
  To že mesto plánuje viac investícii, ako dokáže zo subjektívnych alebo objektívnych dôvodov zvládnuť je veľmi pozitívne. Napr. keby som bol KDHák naplánujem opravu jednej ulice a za 4 roky to splním. A som geroj. Keď som LT naplánujem 10 ulíc a splním 6 – tak mám o 5 ulíc viac. To je to – ambície, vízie !
  V tomto prípade uvedené čísla nehrajú úlohu ale realita plnenia.

  Kapitálové príjmy nižšie – no áno mesto nepotrebuje urgentne predávať majetok a preto má vysokú bonitu. Predajú keď bude treba a za výhodných podmienok.
  Rezervný fond – dostatočný po celé obdobie, dlhodobo, stabilita rozpočtu
  Úverové zaťaženie – minimálne, zaťaženosť sa znižuje, banky potrebujeme len operatívne. Ostatné mestá viď. hlavné mesto totálne zadĺžené, bez rozvoja
  Bežné príjmy zvýšené – riadny a zodpovedný výber daní a poplatkov
  Trnavská radnica hospodárila podobne ako v minulých rokoch s prebytkom – to je základ !

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.