reklama

Radnica zapísala v roku 2016 prebytok rozpočtu vyše 6 miliónov eur. Najmä vďaka nerealizovaným investičným akciám

Podobne ako pred dvoma rokmi, ani v roku 2016 sa radnici nepodarilo dostatočne naplniť svoje predsavzatia v oblasti kapitálových výdavkov do investičných akcií navrhnutých a schválených v rozpočte. Ako vyplýva zo záverečného účtu mesta Trnava za rok 2016, mesto oproti plánom použilo na investičné akcie len necelých 3,5 milióna eur oproti naplánovaným 8,4 miliónom. Výsledkom vlaňajšieho hospodárenia je najmä z tohto dôvodu rozpočtový prebytok vo výške takmer 6,2 milióna eur.

Z údajov Záverečného účtu mesta Trnava za rok 2016 vyplýva, že mesto Trnava hospodárilo vlani s celkovými finančnými zdrojmi vo výške takmer 54,4 milióna eur (prvý schválený rozpočet počítal so sumou 49,2 milióna), celkové výdavky – teda bežné, kapitálové a finančné výdavkové operácie – dosiahli vlani sumu 48 miliónov eur (pôvodný rozpočet počítal s použitím zdrojov vo výške 49,2 milióna).

Výsledok rozpočtového hospodárenia mesta Trnava za rok 2016 v rámci bežného rozpočtu, kapitálového rozpočtu a hospodárenia finančných operácií je zostatok finančných zdrojov vo výške 6 313 400 eur.

Po odpočítaní účelovo určených príjmov z roku 2016 bude takmer celý prebytok rozpočtu v hodnote 6,17 milióna eur presunutý do rezervného fondu.

Pre porovnanie v roku 2015 dosiahol výsledok rozpočtového hospodárenia trnavskej radnice prebytok vo výške 4,5 milióna eur.

Ilustračné foto

Počas roka bol mestský rozpočet aktualizovaný celkovo štyrikrát – v marci, máji, júni a októbri.

Bežné príjmy rozpočtu mesta Trnava dosiahli vlani 49,2 milióna eur, bežné výdavky boli 42,7 milióna eur.

“Vyšší príjem ako rozpočtovaný bol dosiahnutý z výberu dane z nehnuteľností, z výberu poplatku za uloženie odpadu, z úhrad za dočasné parkovanie, za pokuty, z nájomného, z odvodu z hazardných hier a aj z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb,” konštatuje mesto v hodnotiacej správe.

V dosiahnutých bežných príjmoch sú zahrnuté aj nerozpočtované príjmy vo výške 1 mil. eur, ktoré zahŕňajú príspevky na režijné náklady a za stravné v školských jedálňach pri materských a základných školách, rovnako v skutočných výdavkoch sú zahrnuté nerozpočtované výdavky vo výške 1 mil. eur, ktoré zahŕňajú výdavky hradené z príspevkov na režijné náklady a za stravné v školských jedálňach.

Zdroj: Mesto Trnava

Kapitálové príjmy mesta dosiahli vlani čiastku 1,7 milióna eur, výdavky kapitálového rozpočtu boli 3,5 milióna eur. Výdavky na investičné akcie mesta Trnava dosiahli v roku 2016 len 41 percent plánovaného objemu.

Takmer 1,5 milióna eur z kapitálových príjmov pochádza z predaja majetku.

Pôvodne schválený rozpočet počítal na kapitálové výdavky so sumou 6,4 milióna eur, počas roka sa táto čiastka vyšplhala až na 8,4 milióna.

Reálne však mesto na investičné akcie použilo napokon len 3,46 milióna eur, čo je o bezmála päť miliónov eur menej. “Z dôvodu nevhodných klimatických podmienok a zdĺhavého verejného obstarávania neboli niektoré investičné akcie realizované, prípadne dokončené,” vysvetľuje mesto dôvody neuskutočnenia viacerých naplánovaných investičných akcií v minulom roku.

Nevhodné klimatické podmienky a ťažkosti pri verejnom obstarávaní boli podľa mesta najčastejším dôvodom neuskutočnenia alebo nedokončenia viacerých naplánovaných projektov aj v roku 2015.

Zdroj: Mesto Trnava

Časť nevyčerpaných finančných prostriedkov z vlaňajška vo výške 3,3 milióna eur navrhuje mesto presunúť aj s neuskutočnenými investičnými akciami do rozpočtu na rok 2017.

Z väčších akcií, ktoré sa mali realizovať v roku 2016, ide napríklad o rekonštrukciu Šrobárovej ulice (600 000 eur), nové parkoviská (338 000), rekonštrukciu Olympijskej ulice (250 000), pravý odbočovací pruh z ulice T. Vansovej na ulicu J. Bottu (122 000), cestičku pre chodcov a cyklistov na Trstínskej ceste (56 000), detské ihrisko pri Mama klube na Limbovej ulici (300 000), sídliskové dvory na Vodárni (253 000) a Zátvore (227 000), revitalizáciu areálu Kamenný mlyn – 3. etapa (128 000), rekonštrukciu strechy na MŠ Okružná 19 (65 000), rekonštrukciu ZŠ s MŠ Spartakovská (100 000), ilumináciu východnej vetvy hradieb od Bučianskej ulic (67 000) či kamerový systém za 90 000 eur.

Aktuálne má mesto úvery vo výške 13,8 milióna eur. Sumu 8,7 milióna eur predstavujú úvery na investičné akcie a 5,1 milióna eur je výška zostatku úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

V roku 2016 neprijalo mesto Trnava žiadny nový úver na financovanie kapitálových výdavkov. Oproti predchádzajúcemu roku mesto znížilo úverovú zaťaženosť z 25 % na necelých 20 percent.

V účtovnej evidencii Mesta Trnavy sú k 31. decembru 2016 evidované pohľadávky vo výške 6,4 milióna eur, z toho sú pohľadávky do lehoty splatnosti vo výške 2,9 milióna a pohľadávky po lehote splatnosti vo výške 3,5 milióna eur.

Z vykazovaných pohľadávok sú pohľadávky vo výške 723-tisíc eur dlhodobého charakteru, ktoré majú dohodnutú dobu splatnosti dlhšiu ako rok.

V medziročnom porovnaní vzrástli pohľadávky mesta o 303-tisíc eur, nárast je vykazovaný u pohľadávok do lehoty splatnosti. Pohľadávky po lehote splatnosti medziročne klesli o 85-tisíc eur.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 20. apríla 2017 11:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

48 komentárov pre “Radnica zapísala v roku 2016 prebytok rozpočtu vyše 6 miliónov eur. Najmä vďaka nerealizovaným investičným akciám”

 1. 1
  Palo says:

  6 melooooonov eur ??????
  …………………….
  jedny pisu ze sa plytva,
  dalsi pisu ze sa skrbli.
  …………………….
  kde je pravda ??????

 2. 2
  Denis says:

  Co myslis tym skrblenim? Ze nerobia poriadne to co maju a vacsina akcii je v min. rocnom sklze nie je predsa skrblenie to sa inac vola ale hlavne ze plany velke, a hlavy v oblakoch.

  • 2.1
   Peter says:

   za nejaké 2 roky toho spravili viac ako tí 2 KDH-áci za 20 rokov. Do konca volebného mesto Trnavu nespoznáš.

  • 2.2
   firhang says:

   to nemyslis vazne?! :D
   za minuli rok sa toho spravilo celkom dost a pokial vidim dobre, tak tie peniaze, co sa nepouzili su nadalej vyclenene na tie projekty, akonahle budu realizovatelne.
   a to este vyplakavali KDHci na zaciatku, ze brocka ide rozhadzovat peniaze z mestskej pokladnice, co oni naskrblili…

  • 2.3
   financ says:

   Prebytky vznikajú aj šetrením výdavkov, znižovaním cien, úsporami, výhodnými predajmi majetku a pod. čo sa aj deje.
   Nie je dôvod aby sa vedenie plašilo a míňalo rýchlo peniaze na nezmysly, lebo niekto nerozumie odkiaľ sa zobrali peniaze v rezervnom fonde.
   Peniaze sa nemajú míňať ale rozumne investovať na dobre pripravené projekty.

   Rozpočet je vo veľmi dobrej kondícii, len tak ďalej !

 3. 3
  micro says:

  …a na budúci rok voľby…

 4. 4
  Vlado says:

  No ten parkovací dom za železničnú stanicu by stál tak polovicu. Ja by som sa viac tešil z toho, ako z rezervného fondu.

 5. 5
  ekonóm says:

  Rezervný fond existuje v každom účtovníctve. Ak sa chcete vyjadrovať k ekonomike najskôr si naštudujte – má dať dal. :)

  • 5.1
   Vlado says:

   Ak má doma mám auto, ale mam prasknutu pneumatiku
   a nedám si ju opravit, ale peniaze si dám na knižku a budem
   sa tváriť že ako dobre hospodárim. Toto je tá tvoja papierová ekonomika? Čo keď tomu niekto druhý?

   • 5.1.1
    ekonóm says:

    Ak si zo zákona povinný urobiť projekt na opravu pneumatiky, potom verejné obstarávanie následne súťaž na dodávateľa pneumatiky, tak sa môže z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov stať, že ti oprava prejde z jedného účtovného roku do druhého. Peniaze vtedy nie sú vo vzduchu ale napr. v rezervnom fonde.
    Ty súťažiť nemusíš, ale môžeš si opraviť hneď alebo dať na knižku.
    Mesto si ale nemôže robiť čo chce.
    V článku sú presne popísane akcie ktoré sa časovo posunuli.

 6. 6
  Vlado says:

  Tak dúfam že sa tie peniaze čím skôr minú na veci nám slúžiace, lebo to su peniaze nás všetkých ktoré platíme aby sme tu cítili lepšie. Aj keď to nebolo zákonom dane.

 7. 7
  Virtuál says:

  Pointa je v tom, že peniaze neminuli predovšetkým preto, lebo neboli pripravené projekty.

  Hlavne, že fejsbuk makal ostošesť a maľoval svetlé zajtrajšky.

  • 7.1
   Juraj Fuzák says:

   Ktore projekty neboli pripravene?

   • 7.1.1
    Virtuál says:

    Olympijská …

    • 7.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Olympijska bola pripravena, nakonec VUC zmenila postoj k zamene pozemkov. Mohlo sa to robit bez novych parkovacich miest, alebo pockat chvilu a spravit tam novych 40 miest na parkovanie. Ktore dalej?

     • 7.1.1.1.1
      Denis says:

      Tie hore vsetky akcie za 5 mega co su vymenovane a nejsu urobene. Nejde o to ci boli projekty zhotovene. Dali ste si toho do rozpoctu ze to spravite a urobili 40 percent z toho. To je vysledok. Bodka.

      • 7.1.1.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       A o co ide? Ide o to ze tie projekty budu dokoncene tento rok. Kazde zdrzanie ma svoj dovod, ci myslis ze nie?

       • 7.1.1.1.1.1.1
        Virtuál says:

        Aj nepripravenosť je dôvod zdržania

        • 7.1.1.1.1.1.1.1
         Juraj Fuzák says:

         Neopakuj stale dokola to iste ako vergel a povedz ktore projekty su nepripravene respektive ktore sa zdrzali kvoli nepripravenosti.

         • 7.1.1.1.1.1.1.1.1
          Denis says:

          Vy sa tu opakujete. Co chcete stale pocut od neho nepripravenosti? Vysledok je hore. Nedokoncenych 20 akcii za 5 mega. To je cele.

         • 7.1.1.1.1.1.1.1.2
          Virtuál says:

          Ty tu verkluješ.
          Ako takýto človek môže byť zodpovednou osobou v samospráve. Nevie čo hovorí. A tvári sa úplne vážne.

       • 7.1.1.1.1.1.2
        Denis says:

        Ide len o to ze tento rok sa mohli robit ine akcie za 6-7 mega a nie z minuleho roka. Takto za rok sa tu docitame zas to iste o zlych klimatickych podmienkach.

        • 7.1.1.1.1.1.2.1
         Juraj Fuzák says:

         Pockaj, nemyslis si ze ked sa nieco nedokonci alebo posunie z minuleho roka tak to ma vplyv na tohtorocne akcie?

         • 7.1.1.1.1.1.2.1.1
          Denis says:

          Moze to mat vplyv coby nie. Ale nemusi zalezi jak budete stihat sutaze a projekty.

          • 7.1.1.1.1.1.2.1.1.1
           Juraj Fuzák says:

           Cize ked sa napr. Srobarova posunula o tri mesiace z 2016 do 2017 tak to moze mat vplyv na povedzme Halenarsku ktora je v rozpocte na 2017?

     • 7.1.1.1.2
      GR says:

      Pozemky ste nemali, tak to bolo nepripravene

 8. 8
  micro says:

  A nemohli by konečne odstrániť ten smrad na Špačinskej? Ten nový bager už kúpili…

  • 8.1
   Virtuál says:

   To najprv zaradia do plánu. Potom budú ako obvykle objektívne dôvody, resp. vyššia moc, aby zdôvodnili nemožnosť realizácie.
   Aj jarmok im to môže prekaziť:)

   • 8.1.1
    trnavcan says:

    keby si netrepal aspon, prisiel na vybor a predniesol svoju nespokojnost, bol by si urcite uzitocnejsi, peace.

   • 8.1.2
    Juraj Fuzák says:

    Trnavcan ti uz odpovedal…najprv si treba zistit “co a jak” ako hovoria nasi zapadni bratia, aspon by si nebol za blba 😉

    • 8.1.2.1
     prekvapený says:

     tak toto je slovník primátorovho mopslíka

     kritici opisujúci reálnu neschopnosť sú automaticky blbci

     aspoň vieme, s kým máme do činenia, s akou ťažkou inteligenciou v samospráve

     • 8.1.2.1.1
      Juraj Fuzák says:

      Ty si dobry mopslik… nie kazdy je blbec a nie kazdy je genius…blbec je vsak ten co dokola verklikuje prazdne prdy hovoriace o nicom…

      • 8.1.2.1.1.1
       prekvapený says:

       Asi si to neuvedomuješ, ale evidentne píšeš o sebe. Prečítaj si čo si tu popísal.

       • 8.1.2.1.1.1.1
        Mopslik says:

        prekvapeny a ty si koho mopslik? najlepsi su kritici na trnava live nechapem ze nevedu uz celu Trnavu :D na internete machri v reale ich nikdo nikdy neuvidi :D sak zacnite pisat svojimi menami nech ludia vedia aky odbornici sa tu skryvaju

        • 8.1.2.1.1.1.1.1
         RAF says:

         Tu sú len tí najťažši odborníci, ktorí všade boli a všetko vedia a sľubujú svetlé zajtrajšky.
         No a potom sú tu tí, ktorí týchto Truhlikov kritizujú poukazovaním na ich silné reči. Môžu. Či chceš povedať, že nie?

         • 8.1.2.1.1.1.1.1.1
          Mopslik says:

          ano ano mozu a je to krasne sledovat ten plac :D po rokoch ludia vidia ze sa v TT aj da nieco robit a su radi ze uz Trnavu nevedu mopslici pana velkomozneho zo Zosky ;)

        • 8.1.2.1.1.1.1.2
         hadica says:

         Mopslik ale ved kritici z trnavalive vedu trnavu uz dva roky ;-)

        • 8.1.2.1.1.1.1.3
         Volič says:

         Posledné voľby ukázali, že kandidovať môže (a potom aj riadiť) hocikto. V najbližších voľbách bude asi veľa kandidátov, inšpiráciu majú. Bude treba na nich dať pozor, aby sme neboli nemilo prekvapení. Podnikatelia, hnedokošeľnici, lobisti, zúfalci, aj seriozni kandidáti môžu kandidovať. Aj tí z trnava-live.

   • 8.1.3
    Kamil Schultz says:

    Ten jarmok je aká škodná :)

  • 8.2
   trnavcan says:

   bager bude cistit Spacinsku v druhej polovici maja, mas to v poslednej zapisnici vyboru mestskej casti na stranke mesta.

  • 8.3
   Lukas says:

   Ten smrad mohol byť dávno vyriešený,len to by združenie KDH+Smer -Tavos nemohli potichúčky poslať peniaze City Aréne.Keď ste vydržali byť ticho toľké roky,tak už to ten jeden rok vydržíte,dokým sa to poriadne nevyčistí.

 9. 9
  Denis says:

  Pre p. Fuzaka: Uz sa tam neda viacej odpovedat- nebavime sa tu o jednej dvoch akciach. Minuly rok ste ich nespravili mozno vyse 20, tento rok mate plane co ja viem mozno 60. To je 80 akcii investicnych, 80 verejnych sutazi, realizacii. Takto je mysleny ten vplyv, ze budete dobiehat minuly rok a zaroven nahanat tento rok. Mozno uz niektore akcie maju sutaze za sebou ale aj tak to je ovela vacsia zataz na mestsky urad a ludi. Ved to sam dobre viete.

 10. 10
  Kamil Schultz says:

  Vážení, nie počasie, nie nejaké iné dôvody. Jediný a relevantný dôvod sú voľby na budúci rok. Úspora bude ešte aj tento rok a vo volebnom roku sa bude ukončovať a fejsbúkovať :)

  BTW: Parčík Bela IV. Myslím, že Fuzák tu písal, že sa otvorí pre verejnosť až sa zakorení tráva. Chodím často okolo a je to tam krásne zelené. Burinami :) A zamknuté…

  • 10.1
   Mopslik says:

   myslis ze to potrebuju? :D uz teraz je jasne ze mafianska koalicia zas dostane na prdel!! Tvoje kecy a dalsich lokajov su len na smiech a potom budu dalsie 4 roky tvojich blabolov a placov :)
   BTW: parcik bude do konca maja treba len citat ;)

  • 10.2
   micro says:

   Burina je vysekaná, ale ani steblo trávy. Koberec to spraví…

 11. 11
  BJ says:

  Na jarmok sa všetko už tradične zastaví a nič sa nerobí. Okrem cigánskej. Taky míľnik.

  • 11.1
   Jarmok says:

   Na Tradičný Jarmok musia byť ja Tradičné rituály. Napríklad tradičná pracovná pauza. Potom sa tradične ochladí a tradične sa čaká na jarné oteplenie.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.