reklama

Mokré a blatisté cesty, hmly, menej svetla. Vodiči, chodci aj cyklisti sa musia prispôsobiť novým podmienkam

S príchodom jesenného obdobia polícia pripomína účastníkom cestnej premávky dôležitosť prispôbenia svojich zvyklostí.

Častejšie hmly, mokré vozovky neraz pokryté vrstvou blata alebo šmykľavým lístím či znížená viditeľnosť sú faktory, ktoré negatívne vplývajú na bezpečnosť cestnej premávky.

Polícia zo skúseností pripomína, že vodiči po letných mesiacoch nie vždy adekvátne zareagovali najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky. Počet dopravných nehôd v daždivých dňoch stúpol najmä kvôli zle odhadnutej situácii na ceste.

„Zdôrazňujeme niekoľko zásad: jazdu prispôsobiť aktuálnu počasiu, stavu vozovky, zvýšiť opatrnosť za zníženej viditeľnosti, počas hmly, správať sa zodpovedne a dostatočne predvídať, nepreceňovať schopnosti a dodržiavať zásadu vidieť a byť videný,“ pripomína vodičom áut, motocyklistom aj cyklistom hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Pre najzraniteľnejších – chodcov a cyklistov – platí dvojnásobne, aby na cesty vstupovali tak, aby ich bolo čo najviac vidieť.

Reflexné prvky na oblečení aj kvalitné osvetlenie s rôznymi funkciami režimov blikania kúpite v obchode za pár eur. Je to len malá a zanedbateľná investícia a jej výsledkom bude nielen dobrý pocit, že vás všetci dobre vidia, ale aj skutočné zvýšenie bezpečnosti.

Pre chodcov či používateľov kolobežiek platí, že bezpečnosť svoju a aj ostaných účastníkov premávky môžu zvýšiť dostatočným predvídaním, dodržiavaním zásady vidieť a byť videný, vstupovaním na priechody až potom, čo si overia situáciu na ceste a dôrazom na zvýšenú opatrnosť voči ostatným účastníkom premávky.

„Začínajúcim vodičom pripomíname, že v hmle dokážu zvýšiť bezpečnosť na cestách aj tým, že si zapnú predné a zadné hmlové svetlá. Skúsenosti z policajnej praxe naznačujú, že vodiči nie vždy adekvátne zareagovali najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky. Vodiči zle odhadli vzdialenosť, niektorí precenili svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobili rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky. Úlohu pri nehodách zohrala aj únava a v niektorých prípadoch aj alkohol za volantom. Okrem toho, že vodiči musia rátať v tomto ročnom období s častejšími hmlami, mokrými vozovkami a zníženou viditeľnosťou, častou príčinou nehôd býva popadané lístie na cestách, ktoré pôsobí ako námraza. Vodiči musia počátať aj s tým, že im môže náhle vbehnúť do cesty divá zver. Opatrnosť treba zvýšiť aj v prípade, že sa na vozovke nachádza vrstva blata po zbere plodín. V takomto prípade odporúčame ihneď kontaktovať príslušného správu komunikácie, prípasne číslo 158,“ doplnila Linkešová.

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2021 9:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.