reklama

Jesenné cesty nepodceňujte, môžu byť zradné

Jeseň sa začína pomaly hlásiť k slovu a okrem toho, že sa prispôsobujeme chladnejšiemu počasiu, mali by sme mať na pamäti, že aj spôsob jazdy je potrebné prispôsobiť aktuálnemu poveternostným podmienkam.

Skúsenosti z posledných letných mesiacov naznačujú, že vodiči nie vždy adekvátne zareagovali najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky. Počet dopravných nehôd v daždivých dňoch stúpol najmä kvôli zle odhadnutej situácii na ceste.

Niektorí vodiči precenili svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobili rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky. Úlohu pri nehodách zohrala aj únava a v niektorých prípadoch aj alkohol za volantom.

jesen-cesty

Ilustračné foto

Okrem toho, že vodiči musia rátať v tomto ročnom období s častejšími hmlami, mokrými vozovkami a zníženou viditeľnosťou, dôležité je dodržať tri základné zásady:

– správať sa na cestách disciplinovane, zodpovedne a ohľaduplne

– dodržiavať zásadu vidieť a byť videný

– nepreceňovať svoje schopnosti

Začínajúcim vodičom pripomíname, že v hmle dokážu zvýšiť bezpečnosť na cestách aj tým, že si zapnú predné a zadné hmlové svetlá. Tie smie vodič použiť len za hmly, dažďa alebo sneženia. Vodiči by mali pri zníženej viditeľnosti predĺžiť vzdialenosť medzi vlastným vozidlom a vozidlom jazdiacim pred ním, aby mohli včas zareagovať, adekvátne znížiť rýchlosť jazdy a príp. aj zastaviť vozidlo.

Počas zníženej viditeľnosti je vhodné sa orientovať podľa stredových deliacich čiar a smerových stĺpikov pri ceste. Vodiči by v tomto ročnom období mali počítať aj s nánosmi blata po zbere plodín. V niektorých úsekoch ciest im môže vbehnúť do cesty najmä v ranných hodinách a neskôr aj v poobedných hodinách nečakane zver. Polícia preto apeluje na vodičov, aby boli opatrní a v maximálnej miere sa na jazdu sústredili.

Najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky, t.j. chodcom a cyklistom, opäť pripomíname, aby nepoľavili vo svojich zásadách a na cesty vstupovali tak, aby ich bolo čo najviac vidieť.

Reflexné prvky a oblečenie je to, čo môže zabezpečiť, že ich ostatní včas uvidia.

Mária Linkešová
hovorkyňa KR PZ v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 19. septembra 2015 0:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.