reklama

Derby plné skazy a nechutností bude mať dohru aj v podobe policajného vyšetrovania

Ostudne ukončené futbalové derby Spartak Trnava – Slovan Bratislava rieši polícia. Za predčasný koniec zápasu už po štvrťhodine hry pre nechutné scény odohrávajúce sa v hľadisku aj na trávniku v podaní zakuklených chuligánov z táborov Spartaka, Slovana, ale aj zahraničných bitkárov z Čiech, Poľska či Rakúska, polícia začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hracie pole ale aj tí, ktorí narušili verejný poriadok.

Derby medzi trnavským Spartakom a bratislavským Slovanom skončilo v nedeľu 17. októbra 2021 už po 15. minútach hry. Dymovnice, kamene, petardy, strhnuté oplotenie na tribúne, zramovaní usporiadatelia, pomätení hlupáci v kuklách na trávniku kopajúci iných hlupákov do hláv.

Hlavný arbiter po scénach, ktoré v normálnych krajinách nezažili desaťročia, ale tu, v tejto krajine, kde je možné úplne všetko, nemal inú možnosť ako zápas za stavu 0:0 ukončiť.

Zopár desiatok nepríčetných na štadióne pokazilo všetko ostatným deviatim tisíckam, ktorí sa znenazdajky ocitli na bojisku neveriac vlastným očiam, na čo sa to pozerajú. Ďalšie desiatky tisíc všetko sledovali v priamom prenose v televízii.


Trávnik na trnavskom štadióne zaplnený chuligánmi

Reprofoto: City Arena Fansite

„Polícia do bezpečnostných opatrení nasadila stovky policajtov, ktorí dohliadali na verejný poriadok v meste Trnava. Okrem policajtov na ulici boli vyčlenené zásahové skupiny, ktoré boli operatívne umiestnené na štadióne, pripravené zasiahnuť v prípade, že sa situácia organizátorovi vymkne spod kontroly. Do opatrení boli velení aj policajti, ktorí kontrolovali pracovníkov SBS. Polícia však nenesie zodpovednosť za dôslednosť organizátora pri kontrolách fanúšikov pri vstupe na štadión, ani samotné zabezpečenie vnútorných priestorov proti voľnému pohybu fanúšikov,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová.

Usporiadateľ pri zabezpečení futbalového zápasu postupuje v zmysle zákona o športových podujatiach. Na zabezpečenie verejného poriadku v priestoroch futbalového štadiónu je usporiadateľ podľa polície povinný vyčleniť dostatok osôb a zjednať nápravu fanúšikov vlastnými silami a prostriedkami.

„V prípade, že dochádza k závažnému narušeniu verejného poriadku, hrozí ujma na živote a zdraví návštevníkov podujatia, požiada usporiadateľ políciu o vykonanie služobného zákroku. Až po upozornení policajného veliteľa opatrení bola zo strany organizátora vyslovená táto požiadavka a veliteľ policajných opatrení dal pokyn na vykonanie služobného zákroku,“ poznamenala Linkešová a pokračovala: „Policajti zasahovali najmä v sektore hostí a na samotnom štadióne. Za pomoci donucovacích prostriedkov policajti vytlačili dav zo štadiónu a v policajnom kordóne boli fanúškovia Slovanu vyvedení až na železničnú stanicu. Pri služobnom zákroku pod jednotným velením došlo k zraneniu 6 osôb. Traja z nich boli jednorazovo ošetrení a ďalší traja boli so zranením hlavy prevezení do trnavskej nemocnice.“

Počas bezpečnostných opatrení policajti riešili ešte pred zápasom tri osoby za priestupky. Dvom fanúšikom Slovana policajti uložili za porušenie zákona o športových podujatiach blokové pokuty vo výške 200 eur.

Ďalší muž z fanklubu Slovana je podozrivý za vhadzovanie pyrotechniky do davu. V súvislosti s konaním osôb na samotnom štadióne, polícia začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hracie pole ale aj tí, ktorí narušili verejný poriadok.

„Polícia požiadala organizátora o kamerové záznamy a súčinnosť pri stotožnení konkrétnych osôb. Polícia od včera sumarizuje a vyhodnocuje všetky informácie, preto ďalšie stanovisko poskytneme neskôr,“ dodala trnavská policajná hovorkyňa.

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2021 19:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.