reklama

Viskupič: Parametre na čerpanie európskych zdrojov znevýhodňujú Trnavský kraj, presadzujem mimoriadnu kompenzáciu

V týchto týždňoch vrcholí nastavovanie čerpania zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v programovom období rokov 2021 až 2027. Župan Jozef Viskupič na rokovaniach presadzuje, aby Trnavský kraj získal mimoriadnu kompenzáciu, keďže zmenené parametre, ktoré Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) nastavilo pre nové programové obdobie, znevýhodňujú Trnavský kraj.

V reakcii na dodatočné zaradenie Nových Zámkov, Komárna a Hurbanova ako 18. územia udržateľného mestského rozvoja (UMR), ktoré bolo oznámené 16. decembra 2021, uviedol, že „vzhľadom na to, že ministerstvo mení parametre rozdeľovania alokácií pre kraje a územia UMR, trváme na tom, aby sa v rámci zmien akceptovalo vytvorenie ďalší UMR na území nášho kraja. Ďalšou možnosťou je, aby náš kraj dostal dodatočné financie na aktivity v území mimo územia UMR v okolí krajského mesta. V tejto súvislosti budeme v rámci finálnych rokovaní s ministerstvom regionálneho rozvoja žiadať o mimoriadnu kompenzáciu pre Trnavský kraj“.

Aktuálne sa rokuje o aktivitách a výškach alokácií pre integrované územné stratégie (IÚS), z ktorých sa financuje rozvoj v území kraja vrátane všetkých obcí a miest mimo území UMR, ktorým je v Trnavskom kraji mesto Trnava a 12 okolitých obcí.


Jozef Viskupič

FOTO: trnava-live.sk

Trnavská župa presadzuje, aj prostredníctvom združenia samosprávnych krajov SK 8, navýšenie celkovej alokácie pre všetky samosprávy na 2,4 mld. eur, keďže z celkovej alokácie pre Slovensko vo výške 12,8 mld. eur si ministerstvá majú ponechať až 11,3 mld. eur a len 1,5 mld. eur je plánovaných na distribúciu do územia.

S tým súvisí aj požiadavka na spravodlivejšie prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivé regióny.

„Podľa hospodárskych ukazovateľov patrí náš kraj medzi sedmičku menej rozvinutých. V realite sme za Trnavský kraj, spolu s obcami a mestami, zozbierali 2.700 projektových zámerov v hodnote 3,9 miliardy eur, čo je reálna potreba modernizácie nášho územia. Týkajú sa šiestich priorít, teda rozvoja siete vodovodov a kanalizácií, rozširovania kapacít materských a základných škôl, modernizácie cestnej infraštruktúry, výstavby cyklotrás a zlepšenia podmienok na šport. O toto všetko aktuálne bojujeme pri snahe zmeniť zle nastavené parametre rozdeľovania nových eurofondov,“ zhrnul župan Viskupič.

Prvotný návrh rozdelenia alokácií medzi kraje aj podľa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR znevýhodňuje Trnavský kraj.

Hlavným kritériom je totiž inverzná hodnota hrubého domáceho projektu. Toto relatívne bohatstvo sa však nijako neprejavuje v rozpočtoch samospráv na území kraja.

Ulož ako PDF
Napísal 29. decembra 2021 14:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.