reklama

Novú samostatnú cyklocestu do Zavara s lávkou nad diaľnicu chce TTSK financovať prevažne z európskych zdrojov

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pripravuje vybudovanie samostatnej cyklocesty od automobilky Stellantis do Zavara. Zámer je súčasťou veľkého projektu Vážskej cyklomagistrály a má pomôcť cyklistom z Trnavy s bezpečnejšou a pohodlnejšou dostupnosťou k budúcej cyklomagistrále, ktorá povedie popri rieke Váh.

Plánovaná cyklocesta bude vybudovaná v úseku od Zavara po prvú okružnú križovatku od obce pri automobilke a logistickom parku.

Jej dĺžka je 1,7 kilometra, povedie popri hlavnej ceste III. triedy a bude od nej oddelená. Súčasťou projektu je vybudovanie cyklolávky ponad diaľnicu D1, súbežne s jestvujúcim mostom.


Trasovanie budúcej cyklocesty vyznačené na mape

Reprofoto: Mapy.cz

TTSK bude zámer financovať zo zdrojov Európskej únie (85%), štátneho rozpočtu (1O%) a vlastných zdrojov vo výške päť percent.

Predpokladané náklady na vybudovanie cyklocesty, lávky, projektové dokumentácie a ostatné výdavky sú 1,6 milióna eur s DPH, trnavská župa tak vynaloží z rozpočtu približne 80-tisíc eur.

Župa v súčasnosti pripravuje projektovú dokumentáciu, samostane pre cyklocestu a cyklolávku. Súčasne prebieha finalizácia majetkovo – právnych vzťahov k dotknutým pozemkom.

Vážska cyklomagistrála bude atraktívna aj pre Trnavčanov

Vážska cyklomagistrála je významnou diaľkovou cykloturistickou magistrálou spájajúcou Strečno a Komárno. Väčšinou vedie po udržiavanej hrádzi rieky Váh, ktorej správcom je Slovenský vodohospodársky podnik. O vybudovanie jednotlivých úsekov cyklocesty sa postarajú Žilinský, Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky samosprávny kraj. Časť magistrály je už vybudovaná, postupne pribúdajú nové úseky.

Najbližšie body na pripojenie sa k Vážskej cyklomagtrále z Trnavy sa budú nachádzať pri Šúrovciach, prípadne Siladiciach. Pôjde o 15-kilometrový úsek, ktorý TTSK plánuje vybudovať medzi Sereďou a Hlohovcom.

Kraj už podal žiadosť o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie tohto úseku.

Aktuálne župa pripravuje výstavbu 3,6 kilometra dlhého úseku na hranici Trenčianskeho a Trnavského kraja z mestskej časti Piešťan Bodona v smere na Hornú Stredu, ktorá by mala začať po ukončení a kontrole verejného obstávania už koncom tohto leta a trvať asi štyri mesiace. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 490 – tisíc eur, z ktorých len 5 % tvorí finančná spoluúčasť kraja.

Novovybudovaný úsek nadviaže na už existujúci úsek spájajúci Hornú Stredu s Novým Mestom nad Váhom v dĺžke 13,4 km, ktorý dokončili v máji 2018. Cyklisti sa tak dostanú pohodlne a bezpečne z Piešťan až do Nového Mesta nad Váhom.


Mapa úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Sereďou a Hlohovcom z roku 2018

ZDROJ: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2021 11:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.