reklama

Dostavbu chýbajúcej hradobnej veže chce mesto financovať z európskych zdrojov

Mesto Trnava chce získať finančné prostriedky na výstavbu chýbajúceho severovýchodného nárožia hradobného systému na Michalskej ulici z európskych zdrojov.

Trnavská samospráva akceptuje výzvu Mnisterstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predloží žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci projektu pod názvom Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

Na vypísanie výzvy v snahe o získanie grantových prostriedkov čakalo mesto niekoľko rokov.

Celkové náklady na dostavbu severovýchodnej veže trnavských hradieb by mali dosiahnuť približne 390-tisíc eur. V prípade, že bude radnica úspešná, zaplatí z vlastného rozpočtu len päť percent nákladov, čo je 19 500 eur.

hradby-sv
Pohľad na severovýchodné ukončenie hradieb z Hlbokej ulice

Architektonické riešenie počíta s výstavbou veže nadväzujúcej na zachované pôvodné základy a napojenej na existujúce opevnenie a želiarskeho domu, ktorý bude opretý o hradobný múr. Medzi domom a vežou bude vytvorený priechod – fortňa.

Na 1.nadzemnom podlaží vo veži je navrhnutý výstavný priestor so zázemím a schodisko. Na 1. nadzemnom podlaží v želiarskom dome sa má nachádzať informačná kancelária a sociálne zariadenia.

Na 2. poschodí vo veži je tiež situovaný výstavný priestor a schodisko, v želiarskom dome je hygienické zariadenie pre zamestnancov a kancelária. Tretie podlažie veže by malo byť vyplnené výstavným priestorom s možnosťou východu na ochodzu východného hradobného múru a schodisko.

Súčasťou projektu bude aj obstaranie interiérového vybavenia a príslušenstva.

O relizáciu projektu dostavby severovýchodnej časti hradieb s vežou sa v minulosti zaujímali aj súkromní investori. Ku konkrétnym krokom však nedošlo.

Chýbajúci element v rohu hradobného systému na Michalskej ulici vo forme približne desať metrov vysokej veže a želiarskeho domčeka by mohol v budúcnosti slúžiť napríklad ako galéria s kaviarňou.

veza-hradby
Z projektu – pohľad na vežu a želiarsky dom z južnej strany

FOTO: mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 6. februára 2014 14:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dostavbu chýbajúcej hradobnej veže chce mesto financovať z európskych zdrojov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.