reklama

O dostavbu severovýchodnej veže mestských hradieb sa zaujímajú investori

Viacerí investori prejavili v minulosti záujem o dostavbu chýbajúceho nárožia hradobného systému v jeho severovýchodnej časti. Ku konkrétnej dohode s mestom ani k užším rokovaniam však zatiaľ nedošlo.

Chýbajúci element v rohu hradobného systému vo forme približne desať metrov vysokej veže by mohol v budúcnosti slúžiť napríklad ako galéria s kaviarňou.

Mesto Trnava v týcho dňoch začalo územné a stavebné konanie projektu „Obnovy severovýchodného nárožia hradobného systému Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava“. Podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča ide o formálny krok, účelom ktorého je predĺžiť platnosť dokumentov o ďalšie dva roky.

„Mesto sa v minulosti niekoľkokrát snažilo o získanie grantových zdrojov na vybudovanie veže a uzavretie hradobného systému. Bohužiaľ, dodnes neboli vypísané žiadne výzvy pre mestá nad 50 – tisíc obyvateľov, a preto sme sa o peniaze na tento účel uchádzať nemohli. Evidujeme však záujem investorov, ktorí by mohli financovať dostavbu nárožia z vlastných zdrojov. Za odplatu by mohli získať objekt do dlhodobého výhodného prenájmu,“ vysvetlil Tomašovič.

Ako zdôraznil, návrh projektu veže budú posudzovať kompetentné orgány na základe dochovaných dokumentov tak, aby bol v súlade s pôvodnou stavbou.

Hradobná veža by mohla slúžiť napríklad aj ako galéria s kaviarňou

Z projektovej dokumentácie vyplýva, že zámer „rieši obnovu chýbajúceho severovýchodného nárožia hradobného systému zachovanej časti MPR Trnava formou dostavby veže, čím sa zabezpečí zatraktívnenie celého územia hradobnej uličky. Objekt bude mať tri nadzemné podlažia s východom na ochodzu novozrekonštruovaného mestského opevnenia z Michalskej ulice.
Budova bude ako celok murovaná so strešnou konštrukciou v jednej časti s plochou strechou v strede doplnenou ihlanovitým svetlíkom a v druhej časti s pultovou strechou s dvojpodlažným podkrovím. „Exteriérový podklad je riešený z mrazuvzdornej plnej pálenej tehly. Objekt bude pripojený na inžinierske siete – vodu, plyn, kanalizáciu, elektrinu a slaboprúdové rozvody,“ uvádza sa v projektovej dokumentácii.

Ulož ako PDF
Napísal 31. augusta 2011 15:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.