reklama

Projekt dostavby a obnovy severnej veže mestských hradieb poslanci schválili

V júni 2015 predstavila trnavská spoločnosť north tower projekt obnovy a dostavby chýbajúcej severovýchodnej veže mestského hradobného systému na Michalskej ulici na okraji historického centra mesta. Poslanci v utorok 10. novembra súhlasili s podmienkami predaja a prenájmu dotknutých pozemkov a budúcich objektov investorovi, vďaka čomu sa projekt dostal do ďalšej fázy.

Súčasťou plánovaného projektu v rámci hradobného systému je výstavba trojpodlažnej veže v rohu hradieb a želiarskeho domčeka pod vežou.

Investor plánuje vybudovať aj polyfunkčný objekt pod hradbami na Rybníkovej ulici, vytvoriť nový priechod na Michalskú ulicu pre peších pod vežou cez novú bránu a skultúrniť voľné priestranstvo na rohu Hlbokej a Rybníkovej ulice vytvorením parčíka s detským ihriskom a parkoviskom.

sveza

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová

Pred začatím realizácie potreboval investor vysporiadať pozemky dotknuté projektom. Časť z pozemkov pod hradbami s výmerou 300 metrov štvorcových, na ktorých vznikne objekt s občianskou vybavenosťou, investor odkúpi od mesta za cenu 25 500 eur.

Poslanci tiež odsúhlasili žiadosť investora s použitím pozemkov, na ktorých má stáť parkovisko a detské ihrisko s parčíkom. Investíciu vybuduje spoločnosť z vlastných zdrojov a po dokončení ju odovzdá do majetku mesta za cenu 1 euro.

Spoločnosť north tower dostala od poslancov zelenú aj v prípade použitia časti mestských pozemkov, na ktorých bude stáť samotná veža a želiarsky domček. Po dokončení objektov investor vežu aj domček odovzdá do majetku mesta za 1 euro.

Spoločnosť north tower následne dostane dokončené objekty veže a domčeka do prenájmu na 30 rokov s možnosťou predĺženia nájmu o 10 rokov za nájomné 1 euro ročne.

„Tento projekt podporujem. Dlho sme hľadali na radnici zdroje financovania, aj investora, no neúspešne. Niekoľkokrát sme boli blízko, ale záujemcovia vždy odskočili. Teraz sa investor našiel, predstavil dobrý projekt, vďaka ktorému dostane mesto zacelenie jazvy v opevnení, ktorá tam je teraz. Aj v spojení s postupným reštaurovaním hradobného systému v minulosti, dokončenou Michalskou uličkou, zrekonštruovanými hradbami a plánovaným oddychovým priestorom na Rybníkovej bude aj tento projekt v prospech tohto mesta,“ uviedol v rozprave poslanec Vladimír Butko.

“Územie chceme riešiť ako celok, teda nie iba samotnú vežu. Veža je jednoúčelovou stavbou bez možnosti parkovania, čo nie sú vhodné kombinácie. Preto sme navrhli riešenie s doplnením projektu o parkovisko, polyfunkciu a parčík a zveľadením celého územia,” informoval Miroslav Marcian zo spoločnosti north tower ešte v júni.

Investor počíta vo veži s umiestnením kaviarne alebo vinárne na prízemí a spoločenského priestoru či galérie na dvoch podlažiach. V polyfunkčnom dome sú navrhnuté priestory na podnikateľské účely, reštaurácia a dva veľké byty.

Cieľom zámeru návrhu je prinavrátiť priestoru život a obnoviť význam pôvodnej veže. Uvažuje sa aj s umožnením výstupu na hradby.

Nová brána pod vežou môže pomôcť zintenzívneniu pešieho koridoru do centra z Vodárne, Špačinskej a okolitých lokalít. V minulosti chodci často využívali ako spojnicu do centra mesta dnes už zastavaný priestor hradieb na Michalskej ulici.

Predbežne odhadnuté investičné náklady na realizáciu celého projektu predstavujú asi 960 000 eur s DPH.

Realizácia projektu by mohla byť aktuálna podľa vyjadrení investora z júna už v roku 2016, trvanie výstavby odhaduje na približne jeden rok.

Ďalšie fotografie:

sveza-2

sveza-3

sveza-4
s-veza5

s-veza-nap

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová
michlaska-sveza
Pohľad na priestor z Michalskej ulice…
hradby-zelen
…a z Hlbokej ulice

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2015 18:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Projekt dostavby a obnovy severnej veže mestských hradieb poslanci schválili”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.