reklama

Projekt dostavby a obnovy severnej veže mestských hradieb poslanci schválili

V júni 2015 predstavila trnavská spoločnosť north tower projekt obnovy a dostavby chýbajúcej severovýchodnej veže mestského hradobného systému na Michalskej ulici na okraji historického centra mesta. Poslanci v utorok 10. novembra súhlasili s podmienkami predaja a prenájmu dotknutých pozemkov a budúcich objektov investorovi, vďaka čomu sa projekt dostal do ďalšej fázy.

Súčasťou plánovaného projektu v rámci hradobného systému je výstavba trojpodlažnej veže v rohu hradieb a želiarskeho domčeka pod vežou.

Investor plánuje vybudovať aj polyfunkčný objekt pod hradbami na Rybníkovej ulici, vytvoriť nový priechod na Michalskú ulicu pre peších pod vežou cez novú bránu a skultúrniť voľné priestranstvo na rohu Hlbokej a Rybníkovej ulice vytvorením parčíka s detským ihriskom a parkoviskom.

sveza

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová

Pred začatím realizácie potreboval investor vysporiadať pozemky dotknuté projektom. Časť z pozemkov pod hradbami s výmerou 300 metrov štvorcových, na ktorých vznikne objekt s občianskou vybavenosťou, investor odkúpi od mesta za cenu 25 500 eur.

Poslanci tiež odsúhlasili žiadosť investora s použitím pozemkov, na ktorých má stáť parkovisko a detské ihrisko s parčíkom. Investíciu vybuduje spoločnosť z vlastných zdrojov a po dokončení ju odovzdá do majetku mesta za cenu 1 euro.

Spoločnosť north tower dostala od poslancov zelenú aj v prípade použitia časti mestských pozemkov, na ktorých bude stáť samotná veža a želiarsky domček. Po dokončení objektov investor vežu aj domček odovzdá do majetku mesta za 1 euro.

Spoločnosť north tower následne dostane dokončené objekty veže a domčeka do prenájmu na 30 rokov s možnosťou predĺženia nájmu o 10 rokov za nájomné 1 euro ročne.

“Tento projekt podporujem. Dlho sme hľadali na radnici zdroje financovania, aj investora, no neúspešne. Niekoľkokrát sme boli blízko, ale záujemcovia vždy odskočili. Teraz sa investor našiel, predstavil dobrý projekt, vďaka ktorému dostane mesto zacelenie jazvy v opevnení, ktorá tam je teraz. Aj v spojení s postupným reštaurovaním hradobného systému v minulosti, dokončenou Michalskou uličkou, zrekonštruovanými hradbami a plánovaným oddychovým priestorom na Rybníkovej bude aj tento projekt v prospech tohto mesta,” uviedol v rozprave poslanec Vladimír Butko.

“Územie chceme riešiť ako celok, teda nie iba samotnú vežu. Veža je jednoúčelovou stavbou bez možnosti parkovania, čo nie sú vhodné kombinácie. Preto sme navrhli riešenie s doplnením projektu o parkovisko, polyfunkciu a parčík a zveľadením celého územia,” informoval Miroslav Marcian zo spoločnosti north tower ešte v júni.

Investor počíta vo veži s umiestnením kaviarne alebo vinárne na prízemí a spoločenského priestoru či galérie na dvoch podlažiach. V polyfunkčnom dome sú navrhnuté priestory na podnikateľské účely, reštaurácia a dva veľké byty.

Cieľom zámeru návrhu je prinavrátiť priestoru život a obnoviť význam pôvodnej veže. Uvažuje sa aj s umožnením výstupu na hradby.

Nová brána pod vežou môže pomôcť zintenzívneniu pešieho koridoru do centra z Vodárne, Špačinskej a okolitých lokalít. V minulosti chodci často využívali ako spojnicu do centra mesta dnes už zastavaný priestor hradieb na Michalskej ulici.

Predbežne odhadnuté investičné náklady na realizáciu celého projektu predstavujú asi 960 000 eur s DPH.

Realizácia projektu by mohla byť aktuálna podľa vyjadrení investora z júna už v roku 2016, trvanie výstavby odhaduje na približne jeden rok.

Ďalšie fotografie:

sveza-2

sveza-3

sveza-4
s-veza5

s-veza-nap

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová
michlaska-sveza
Pohľad na priestor z Michalskej ulice…
hradby-zelen
…a z Hlbokej ulice

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2015 18:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

23 komentárov pre “Projekt dostavby a obnovy severnej veže mestských hradieb poslanci schválili”

 1. 1
  FR KO says:

  Parada. Odkedy je Brocka primátorom pribúdajú v centre desiatky a stovky parkovacích miest.

  A hradby len tak kvitnú.

  • 1.1
   jano says:

   Ake stovky parkovacich miest, to bol vtip,

   • 1.1.1
    Tomas says:

    Tu treba povedat,ze najviac parkovacich miest zrusilo byvale vedenie.Na Hornopotocnej ulici,kde je teraz parcik,mal stat parkovaci dom.Vyriesilo by to parkovacie problemy.Treba len dufat,ze poslanci budu suhlasit s projektom parkovacieho domu na ulici Dolnopotocnej.

    • 1.1.1.1
     hej hou says:

     Pekne si tu niekto pripravuje podu na vystavbu parkovacieho domu v centre, kde si dovolim tvrcit nie je tak nutny ako povedzme na hlinach. Pekne nezmyselne rusme parkovacie miesta na frantiskanskej a kapitulskej aby potom mohol NIEKTO postavit parkovaci dom.

   • 1.1.2
    Roto says:

    Jaky vtip?

    Tie stovky parkovacich miest v podzemi pri stadione si si nevsimol?

 2. 2
  Martin says:

  Super, na toto sa velmi tesim, bude to vyzerat dobre. Este nech sa im podari spravit ten parcik za hasicmi a bude v tej Trnave zas o nieco krajsie :)

 3. 3
  Pohoršený! says:

  NESÚHLASÍM! To akože vážne zmizne ta reklamná stena ktorá reprezentuje mesto ako slávna Times Square v New yorku??? Strašne! Z čoho bude žiť ten majiteľ objektu??? Ozaj bude musieť začať chodiť do práce???

  • 3.1
   Dusko says:

   Teraz tie reklamy a obrazovku (myslim ze stale nelegalnu) daju na ten novy domcek a ryzovat bude north tower. To by bola prca :)

   • 3.1.1
    viktor says:

    Ono aj keď je nelegálna, stále svieti – choďte niekto po zotmení okolo a uvidíte červený bod v ľavej dolnej časti obrazovky ;)

    • 3.1.1.1
     hej hou says:

     Tu reklamu neosadil poor tak brčkovi nevadi

     • 3.1.1.1.1
      Dan says:

      Hej hou akom vieš,že je nelegálna?Netrep ja poznám osobne toho človeka,ktorý ju tam dával.Keď si taký hrdina,tak to daj na odkaz pre starostu a uvidíme či je nelegálna!

    • 3.1.1.2
     viktor says:

     Ospravedlňujem sa za zmätočný koment, myslel som že reč je o obrazovke na CA ale ako pozerám fotografie lepšie, aj tu je jedna obrazovka.

 4. 4
  Ján says:

  Dusko mal si sa prihlásiť ako záujemca,mohol si ty ryžovať.Závisť je závisť.

 5. 5
  Ján says:

  Ok,prepáč

 6. 6
  Marika says:

  Ďakujeme za toto rozumné rozhodnutie. Mne sa ten projekt páči a dúfam, že to dopadne tak ako to investor plánuje. Trnava bude zase o čosi krajšia a pútavejšia.

 7. 7
  Peter says:

  ČO JE TO ZA ROZUM SCHVÁLIŤ DETSKÉ IHRISKO NA NAJVIAC EXHALÁTMI ZNEČISTENEJ KRIŽOVATKE V TRNAVE! BUDÚ SA TAM HRAŤ DETI MESTSKÝCH POSLANCOV?

 8. 8
  majo says:

  Ako tam mohli pamiat kári povoliť takú otrasnú baštu?
  V CENTRE mesta si bez povolenia nemôžeš ani prdnut a tu všetkým na očoch povolia takýto paškvil!

  V TT mame unikátnu pamiatku v podobe hradieb, ktoré nám môže hockto závidieť a namiesto toho aby sme im postupne prinavrátili ich niekdajšiu krasu, tak “mi” ich ideme takto zhovadiť!

  PS: všimli ste si, že zo štyroch existujúcich bášt (nie ich atrapami), je každá inakšia? A to ma pribudnúť ďalší model?
  Už len čakám, kedy pribudne nejaká presklená – trebárs pre Kalokagatiou

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.