reklama

Mesto má s priestorom pri severnej časti hradieb ambiciózne plány

Prvá etapa rekonštrukcie severného úseku historického mestského opevnenia realizovaná v rámci projektu Spoznajme naše mestá – Trnava a Břeclav, sa končí. Čoskoro sa začne druhá etapa prác, v ktorej bude obnovený aj zvyšný úsek opevnenia až po Hornopotočnú ulicu v dĺžke približne 89 metrov, vrátane ďalšej veže.

Mohlo by sa zdať, že o hradbách v Trnave sa v poslednom čase hovorí veľa a často. Natíska sa otázka, načo toľko písať o nejakých starých, ošarpaných múroch. Ale je dobre, že sa o nich píše, lebo právom sa dostávajú do pozornosti z viacerých dôvodov.

Tak, ako k identite Trnavy neodmysliteľne patria veže trnavských kostolov, patrí k nej aj mestské opevnenie. Nielen preto, lebo je to najrozsiahlejšie tehlové mestské opevnenie v strednej Európe, ktoré po stáročia poskytovalo ochranu pred dobyvateľmi obyvateľom mesta a okolitých dedín, a súhrou šťastných počinov, niekedy aj neúmyselných – ako v minulosti pristavané prílepky – ostalo zachované do súčasnosti. Hradby sú aj svedectvom o naozaj kráľovskom význame Trnavy a výnimočnou prezentáciou fortifikačnej architektúry od 13. do 16. storočia.

hradby
Priestor pri severnom úseku mestského opevnenia sa zmení na nepoznanie

Mesto Trnava sa dlhodobo a systematicky venuje ich rekonštrukcii a údržbe, na ktorú venovalo počas dvadsiatich rokov obnovenej samosprávy 2 milióny eur.

Významné aktivity zaznamenávame v tomto roku na severnom úseku opevnenia, v lokalite Horné Bašty za objektom Hasičského a záchranného zboru na Rybníkovej ulici. Z grantu Európskej únie sa tu obnovuje v rámci prihraničnej spolupráce veža V1 sumou 81 tisíc eur, od júla sa začínajú aj práce na opevnení od veže V1 až po železiarstvo.

Súčasťou tohto úseku je aj veža V2. Táto etapa obnovy bude financovaná z mestského rozpočtu a účelovej dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky vo výške 20 tisíc eur.

hradby-1

VIZUALIZÁCIA: Ateliér AW

Zároveň Mesto čaká na vyhodnotenie žiadosti o grant na severovýchodnú vežu, ktorá má byť riešená ako replika pôvodnej veže na nároží pri križovatke ulíc Hlbokej a Rybníkovej. Rozpočet je 390 tisíc eur, spolufinancovanie zo strany Mesta je 18 tisíc eur. Realizáciou tohto úseku by malo byť mestské opevnenie po stavebnej a technickej stránke dokončené.

Pred zodpovednými však stojí nemenej závažná úloha, ako k „hardvéru“ priradiť kvalitný „softvér“ – zapojiť hradby do súčasného života mesta a urobiť ich atraktívnymi nielen po vizuálnej stránke, ale aj možnosťami ich využívania na relax a kultúrno-spoločenské aktivity.

hradby-7

VIZUALIZÁCIA: Ateliér AW

Z tohto dôvodu mestský úrad zabezpečil štúdiu riešenia priestoru pri hradbách z vnútornej strany, aj zo strany Rybníkovej ulice. Oba priestory sú v súčasnosti skryté pre Trnavčanov aj návštevníkov mesta. Štúdia Ateliéru AW tu navrhuje vytvorenie spoločensko-oddychovej zóny ako spojnice medzi ulicami Jerichovou a Hornopotočnou, ktorá by mohla niesť pomenovanie po kráľovi Belovi IV., po ktorom nenesie dodnes meno žiadna lokalita v historickom centre Trnavy.

Súčasťou tohto priestoru je úprava chodníkov, lavičiek, zelene a priestoru na malé javiskové formy pod holým nebom v bezprostrednom dotyku s mestskými hradbami, ktoré budú slúžiť po vybudovaní ochodze aj ako vyhliadková trasa. Ešte pôsobivejšie sa javí umiestnenie vodnej plochy v priestore na strane Rybníkovej ulice, kde sa v súčasnosti nachádzajú objekty mesta, ktoré majú byť asanované.

Nepochybne ide nielen o pôvabný, ale aj ambiciózny návrh, ktorý si bude vyžadovať náročné technické a statické riešenie. Jeho konečný efekt však môže tvoriť významnú pridanú hodnotu k obnovenému opevneniu a pohľadom na objekty Trnavskej univerzity. Ak sa obyvatelia Trnavy aj politici stotožnia s týmto návrhom riešenia, bude do rozpočtu na rok 2015 navrhnutá čiastka na projektovú dokumentáciu a prípadne už aj na stavebné práce.

Trnava je jediným mestom zastupujúcim Slovensko v najvýznamnejšej organizácii združujúcej opevnené mestá v Európe European Walled Towns. Ak si dnes klikneme na jej web www.walledtowns.com, na titulnej stránke sa nám medzi prvými objaví aj fotografia trnavských hradieb. Bolo by dobré, keby o pár rokov mohla byť doplnená titulná webová stránka tejto organizácie aj o fotografie zrealizovanej úpravy okolia mestského opevnenia.

Rekonštrukcia veže V2 mestského opevnenia v Trnave bude realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Ing. arch. Milan Horák
vedúci odboru Územného rozvoja a koncepcií MsÚ v Trnave

Ďalšie vizualizácie Ateliéru AW:
hradby-2
hradby-3
hradby-4
hradby-6

Ulož ako PDF
Napísal 4. júla 2014 15:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto má s priestorom pri severnej časti hradieb ambiciózne plány”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.