reklama

Na obnovu zrútených hradieb použije mesto aj európske peniaze

Časť zrútených hradieb za sídlom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave medzi ulicami Jerichova a Hornopotočná chce mesto opraviť aj s pomocou európskych peňazí.

Radnica plánuje využiť na opravu historického opevnenia nenávratné prostriedky z projektu Spoznajme naše mestá Trnava a Břeclav.

Partnerská Břeclav prostriedky použije na vybudovanie zámockej veže.

Obe mestá chcú týmto projektom nadviazať na započatú tradíciu a rozšíriť informácie a zážitky o každom meste širokej verejnosti z blízkeho i ďalekého okolia,“ uvádza mesto Trnava.

hradby-rybnikova
Poškodený hradobný systém je situovaný medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou za hasičskou stanicou

Na spolufinancovanie nenávratného príspevku vo výške 128-tisíc eur musí vyčleniť mesto päť percent prostriedkov z vlastného rozpočtu, čo predstavuje 6400 eur.

Súhlas so zámerom a vyčlenením finančnej spoluúčasti vyjadrili v utorok na hlasovaní mestskí poslanci.

Projekt teraz čaká schvaľovací proces.

Dobudovanie celej poškodenej časti hradieb si vyžiada podľa odhadov investíciu vo výške viac ako 300-tisíc eur. Mesto podľa slov primátora Vladimíra Butka zrealizuje z európskych peňazí časť rekonštrukcie, na ktorú získa peniaze a zostávajúce náklady prefinancuje z vlastného rozpočtu.

Hlavným cieľom projektu je rozšírenie ponuky turistických atrakcií a produktov cestovného ruchu, zvýšenie turistickej príťažlivosti, zintenzívnenie dlhodobej spolupráce medzi partnerskými mestami Trnava a Břeclav a rozšírenie vzájomného poznania verejnosti o historických i súčasných zaujímavostiach oboch partnerských miest.

HRADOBNÝ SYSTÉM MESTA TRNAVA

Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu, a to nielen na Slovensku, ale aj v širšom regióne strednej Európy. V mnohých oblastiach mu patrí primát medzi stredovekými opevneniami slovenských miest a s určitosťou patrí medzi najstaršie.

Opevnenie vymedzovalo obrovskú rozlohu 56 ha, ktorou sa Trnava zaradila medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Trojkilometrovú konštrukciu opevnenia pôvodne tvorilo 35 tehlových veží vzdialených od seba 60 až 120 metrov, pospájaných drevozemnými valmi. V 18. storočí pri zániku obrannej funkcie hradieb začali k ich vnútornej stene pribudovávať menšie objekty, alebo hradby rozoberať ako stavebný materiál. Pravdepodobne z dôvodov nedostatočnej šírky pre komunikácie zbúrali v 19. storočí mestské brány.

Napriek mnohým negatívnym zásahom sa vďaka neustálym investíciám zo strany mesta dodnes zachovala pomerne veľká časť opevnenia. Tento stredoeurópsky unikát stojí za to udržať, zachovať a ukázať čo najväčšiemu počtu ľudí zo širokého okolia.

Ulož ako PDF
Napísal 21. februára 2013 10:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na obnovu zrútených hradieb použije mesto aj európske peniaze”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.