reklama

Na obnovu zrútených hradieb použije mesto aj európske peniaze

Časť zrútených hradieb za sídlom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave medzi ulicami Jerichova a Hornopotočná chce mesto opraviť aj s pomocou európskych peňazí.

Radnica plánuje využiť na opravu historického opevnenia nenávratné prostriedky z projektu Spoznajme naše mestá Trnava a Břeclav.

Partnerská Břeclav prostriedky použije na vybudovanie zámockej veže.

Obe mestá chcú týmto projektom nadviazať na započatú tradíciu a rozšíriť informácie a zážitky o každom meste širokej verejnosti z blízkeho i ďalekého okolia,“ uvádza mesto Trnava.

hradby-rybnikova
Poškodený hradobný systém je situovaný medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou za hasičskou stanicou

Na spolufinancovanie nenávratného príspevku vo výške 128-tisíc eur musí vyčleniť mesto päť percent prostriedkov z vlastného rozpočtu, čo predstavuje 6400 eur.

Súhlas so zámerom a vyčlenením finančnej spoluúčasti vyjadrili v utorok na hlasovaní mestskí poslanci.

Projekt teraz čaká schvaľovací proces.

Dobudovanie celej poškodenej časti hradieb si vyžiada podľa odhadov investíciu vo výške viac ako 300-tisíc eur. Mesto podľa slov primátora Vladimíra Butka zrealizuje z európskych peňazí časť rekonštrukcie, na ktorú získa peniaze a zostávajúce náklady prefinancuje z vlastného rozpočtu.

Hlavným cieľom projektu je rozšírenie ponuky turistických atrakcií a produktov cestovného ruchu, zvýšenie turistickej príťažlivosti, zintenzívnenie dlhodobej spolupráce medzi partnerskými mestami Trnava a Břeclav a rozšírenie vzájomného poznania verejnosti o historických i súčasných zaujímavostiach oboch partnerských miest.

HRADOBNÝ SYSTÉM MESTA TRNAVA

Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu, a to nielen na Slovensku, ale aj v širšom regióne strednej Európy. V mnohých oblastiach mu patrí primát medzi stredovekými opevneniami slovenských miest a s určitosťou patrí medzi najstaršie.

Opevnenie vymedzovalo obrovskú rozlohu 56 ha, ktorou sa Trnava zaradila medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Trojkilometrovú konštrukciu opevnenia pôvodne tvorilo 35 tehlových veží vzdialených od seba 60 až 120 metrov, pospájaných drevozemnými valmi. V 18. storočí pri zániku obrannej funkcie hradieb začali k ich vnútornej stene pribudovávať menšie objekty, alebo hradby rozoberať ako stavebný materiál. Pravdepodobne z dôvodov nedostatočnej šírky pre komunikácie zbúrali v 19. storočí mestské brány.

Napriek mnohým negatívnym zásahom sa vďaka neustálym investíciám zo strany mesta dodnes zachovala pomerne veľká časť opevnenia. Tento stredoeurópsky unikát stojí za to udržať, zachovať a ukázať čo najväčšiemu počtu ľudí zo širokého okolia.

Ulož ako PDF
Napísal 21. februára 2013 10:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na obnovu zrútených hradieb použije mesto aj európske peniaze”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.