reklama

Mesto začalo s rekonštrukciou hradieb za hasičmi

Mesto Trnava začalo práce na rekonštrukcii severného úseku historického mestského opevnenia medzi ulicami Jerichová a Hornopotočná za sídlom hasičskej stanice.

V rámci projektu Spoznajme naše mestá – Trnava a Břeclav bude obnovený päťmetrový úsek hradobného múra s vežou susediacou s už zrekonštruovaným úsekom hradieb, v Břeclavi sa uskutoční rekonštrukcia zámockej vyhliadkovej veže, informuje trnavská samospráva prostredníctvom Jany Gmitterovej z referátu komunikácie.

Rekonštrukcia mestského opevnenia prebieha v súlade so stanoviskom Krajského pamiatkového úradu v Trnave, stavebným prácam predchádza archeologický prieskum.

Súčasťou stavby bude aj vybudovanie dreveného schodiska na ochodzu hradobného múra.

Táto etapa rekonštrukcie by mala byť ukončená v júli. Predpokladané náklady na jej realizáciu sú 80 800 eur,“ priblížila Gmitterová.

hradby-jerichova
Prvá etapa bude dokončená v júli

Súčasťou plánov trnavskej radnice je okrem stavebnej obnovy stredovekých hradieb medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou aj úprava okolitého nevyužívaného priestranstva a snaha o jeho využitie napríklad na usporadúvanie kultúrnych podujatí.

V druhej etape rekonštrukcie, ktorá bude financovaná z rozpočtu mesta, má byť obnovený aj zvyšný úsek opevnenia až po Hornopotočnú ulicu v dĺžke približne 89 metrov, vrátane ďalšej veže, ktorej základy boli odhalené a vyčistené už v minulom roku. Ak bude výberové konanie na dodávateľa úspešné, táto etapa rekonštrukcie by sa mohla začať už v júli,“ odhaduje trnavská radnica.

Hlavným cieľom spoločného projektu miest Trnavy a Břeclavi je prispieť k cezhraničnej integrácii, podporiť sociálno-kultúrny a hospodársky rozvoj našich krajín a posilniť dlhodobé formy spolupráce.

Na spoločné tradície chcú partneri projektu nadviazať nielen rekonštrukciou a sprístupnením historických pamiatok, ale aj vydaním propagačného materiálu, spracovaním televízneho šotu o turistických atrakciách mesta a zorganizovaním zážitkovej exkurzie v Trnave pre návštevníkov z Břeclavi. Obdobné aktivity pripravuje aj český partner.

Mesto už v minulosti aj slovami primátora Vladimíra Butka vyjadrilo snahu vytvoriť z nevyužívanej lokality so zjavným potenciálom nový atraktívny verejný priestor, ktorý môže byť vhodný aj na organizovanie zaujímavých podujatí s historickým podtextom.

hradby-jerichova-2
Schátralé hradby za hasičmi aj okolitý priestor čaká rekonštrukcia

Projekt Spoznajme naše mestá – Trnava a Břeclav je realizovaný prostredníctvom Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013, spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu SR.

Všetky aktivity projektu budú ukončené v októbri 2014, doplnila Jana Gmitterová.

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2014 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto začalo s rekonštrukciou hradieb za hasičmi”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.