reklama

Dostavbu severnej veže mestských hradieb chce realizovať súkromná spoločnosť

Trnavská spoločnosť north tower predstavila komplexný zámer obnovy a dostavby chýbajúcej severovýchodnej veže mestského hradobného systému na Michalskej ulici na okraji historického centra mesta.

Zámer počíta s realizáciou trojpodlažnej veže v rohu hradieb a výstavbou želiarskeho domčeka pod vežou.

Investor plánuje vybudovať aj polyfunkčný objekt pod hradbami na Rybníkovej ulici, vytvoriť nový priechod na Michalskú ulicu pre peších pod vežou cez novú bránu a skultúrniť voľné priestranstvo na rohu Hlbokej a Rybníkovej ulice vytvorením parčíka s detským ihriskom a parkoviskom.

Pre vjazd áut má byť vytvorená komunikácia napojená z Hlbokej. Tento návrh je schválený dopravným inšpektorátom.

Spoločnosť north tower predložila projekt trnavskej radnici v roku 2013. Od mesta žiada súhlas na dlhodobý prenájom pozemkov pod budúcou vežou a želiarskym domčekom a súhlas s odkúpením pozemkov na Rybníkovej ulici, na ktorých je navrhnutý polyfunkčný dom.

sveza

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová

„Predbežne sme po viacerých rokovaniach a vyjadrení majetkovej komisie dospeli k návrhu prenájmu pozemkov na obdobie 40 rokov. Na pozemkoch vybudujeme novú severnú vežu a želiarsky domček. Po uplynutí prenájmu zostanú tieto objekty v majetku mesta,“ priblížil Miroslav Marcian zo spoločnosti north tower.

Pozemky s výmerou 360 metrov štvorcových na Rybníkovej ulici, kde má byť umiestnená polyfunkcia s priestormi na podnikanie a byty, má investor odkúpiť za cenu 85 eur/m2.

Rekultivované priestranstvo na nároží – teda parkovisko pre 19 áut, parčík s detským ihriskom, chodníkmi a studňou predá investor po dokončení mestu za symbolické jedno euro.

„Tak znie predbežná dohoda. O tomto návrhu rozhodnú hlasovaním poslanci mestského zastupiteľstva,“ poznamenal Marcian.

Investor oboznámil s predloženým zámerom, viacero inštitúcií, vrátane pamiatkového úradu.

„Územie chceme riešiť ako celok, teda nie iba samotnú vežu. Veža je jednoúčelovou stavbou bez možnosti parkovania, čo nie sú vhodné kombinácie. Preto sme navrhli toto riešenie s doplnením projektu o parkovisko, polyfunkciu a parčík a zveľadením celého územia,“ vysvetlil.

V predstavenej štúdii investor počíta vo veži s umiestnením kaviarne alebo vinárne na prízemí a spoločenského priestoru či galérie na dvoch podlažiach. V polyfunkčnom dome sú navrhnuté priestory na podnikateľské účely, reštaurácia a dva veľké byty.

„Veža sa zachovala len na možno dvoch či troch historických prameňoch, pričom, vždy išlo o úplne iný tvar. Preto ju dnes absolútne nie je možné zrekonštruovať podľa historických podkladov. Tento projekt veže vypracoval Pavol Gregor z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave, ktorý je jedným najpovolanejších odborníkov vo svojom odbore na Slovensku,“ hovorí architektka Kristína Riečičiarová.

Cieľom návrhu je podľa jej slov prinavrátiť priestoru život a obnoviť význam pôvodnej veže. Štúdia uvažuje aj s výstupom na hradby.

Nová brána pod vežou môže pomôcť zintenzívneniu pešieho koridoru do centra z Vodárne, Špačinskej a okolitých lokalít. V minulosti chodci často využívali ako spojnicu do centra mesta dnes už zastavaný priestor hradieb na Michalskej ulici.

Na mieste navrhnutého polyfunkčného objektu stál v minulosti dom, kde bola napríklad prevádzka holičstva, pred ním na Rybníkovej ulici fungovala čerpacia stanica, ktorá vyhorela. „Historicky sa tu vždy intenzívne podnikalo. Dnes je tento priestor zanedbaný náletovou zeleňou, vizuálnym smogom, chýba tu pešie prepojenie,“ konštatuje Marcian.

Predbežne odhadnuté investičné náklady na realizáciu celého projektu predstavujú asi 960 000 eur s DPH.

V prípade, že investor získa súhlas poslancov, realizácia projektu by mohla byť aktuálna už v roku 2016, výstavba má trvať približne jeden rok.

Severovýchodnú vežu plánovalo dostavať v minulosti mesto prostredníctvom eurofondov a iných dotačných programom, no neúspešne. Záujem prejavili aj podnikatelia, napokon sa žiadny pripravovaný projekt neuskutočnil.

Ďalšie fotografie:

sveza-2

sveza-3

sveza-4
s-veza5

s-veza-nap

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová
michlaska-sveza
Pohľad na priestor z Michalskej ulice…
hradby-zelen
…a z Hlbokej ulice

Ulož ako PDF
Napísal 16. júna 2015 10:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dostavbu severnej veže mestských hradieb chce realizovať súkromná spoločnosť”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.