reklama

Dostavbu severnej veže mestských hradieb chce realizovať súkromná spoločnosť

Trnavská spoločnosť north tower predstavila komplexný zámer obnovy a dostavby chýbajúcej severovýchodnej veže mestského hradobného systému na Michalskej ulici na okraji historického centra mesta.

Zámer počíta s realizáciou trojpodlažnej veže v rohu hradieb a výstavbou želiarskeho domčeka pod vežou.

Investor plánuje vybudovať aj polyfunkčný objekt pod hradbami na Rybníkovej ulici, vytvoriť nový priechod na Michalskú ulicu pre peších pod vežou cez novú bránu a skultúrniť voľné priestranstvo na rohu Hlbokej a Rybníkovej ulice vytvorením parčíka s detským ihriskom a parkoviskom.

Pre vjazd áut má byť vytvorená komunikácia napojená z Hlbokej. Tento návrh je schválený dopravným inšpektorátom.

Spoločnosť north tower predložila projekt trnavskej radnici v roku 2013. Od mesta žiada súhlas na dlhodobý prenájom pozemkov pod budúcou vežou a želiarskym domčekom a súhlas s odkúpením pozemkov na Rybníkovej ulici, na ktorých je navrhnutý polyfunkčný dom.

sveza

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová

“Predbežne sme po viacerých rokovaniach a vyjadrení majetkovej komisie dospeli k návrhu prenájmu pozemkov na obdobie 40 rokov. Na pozemkoch vybudujeme novú severnú vežu a želiarsky domček. Po uplynutí prenájmu zostanú tieto objekty v majetku mesta,” priblížil Miroslav Marcian zo spoločnosti north tower.

Pozemky s výmerou 360 metrov štvorcových na Rybníkovej ulici, kde má byť umiestnená polyfunkcia s priestormi na podnikanie a byty, má investor odkúpiť za cenu 85 eur/m2.

Rekultivované priestranstvo na nároží – teda parkovisko pre 19 áut, parčík s detským ihriskom, chodníkmi a studňou predá investor po dokončení mestu za symbolické jedno euro.

“Tak znie predbežná dohoda. O tomto návrhu rozhodnú hlasovaním poslanci mestského zastupiteľstva,” poznamenal Marcian.

Investor oboznámil s predloženým zámerom, viacero inštitúcií, vrátane pamiatkového úradu.

“Územie chceme riešiť ako celok, teda nie iba samotnú vežu. Veža je jednoúčelovou stavbou bez možnosti parkovania, čo nie sú vhodné kombinácie. Preto sme navrhli toto riešenie s doplnením projektu o parkovisko, polyfunkciu a parčík a zveľadením celého územia,” vysvetlil.

V predstavenej štúdii investor počíta vo veži s umiestnením kaviarne alebo vinárne na prízemí a spoločenského priestoru či galérie na dvoch podlažiach. V polyfunkčnom dome sú navrhnuté priestory na podnikateľské účely, reštaurácia a dva veľké byty.

“Veža sa zachovala len na možno dvoch či troch historických prameňoch, pričom, vždy išlo o úplne iný tvar. Preto ju dnes absolútne nie je možné zrekonštruovať podľa historických podkladov. Tento projekt veže vypracoval Pavol Gregor z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave, ktorý je jedným najpovolanejších odborníkov vo svojom odbore na Slovensku,” hovorí architektka Kristína Riečičiarová.

Cieľom návrhu je podľa jej slov prinavrátiť priestoru život a obnoviť význam pôvodnej veže. Štúdia uvažuje aj s výstupom na hradby.

Nová brána pod vežou môže pomôcť zintenzívneniu pešieho koridoru do centra z Vodárne, Špačinskej a okolitých lokalít. V minulosti chodci často využívali ako spojnicu do centra mesta dnes už zastavaný priestor hradieb na Michalskej ulici.

Na mieste navrhnutého polyfunkčného objektu stál v minulosti dom, kde bola napríklad prevádzka holičstva, pred ním na Rybníkovej ulici fungovala čerpacia stanica, ktorá vyhorela. “Historicky sa tu vždy intenzívne podnikalo. Dnes je tento priestor zanedbaný náletovou zeleňou, vizuálnym smogom, chýba tu pešie prepojenie,” konštatuje Marcian.

Predbežne odhadnuté investičné náklady na realizáciu celého projektu predstavujú asi 960 000 eur s DPH.

V prípade, že investor získa súhlas poslancov, realizácia projektu by mohla byť aktuálna už v roku 2016, výstavba má trvať približne jeden rok.

Severovýchodnú vežu plánovalo dostavať v minulosti mesto prostredníctvom eurofondov a iných dotačných programom, no neúspešne. Záujem prejavili aj podnikatelia, napokon sa žiadny pripravovaný projekt neuskutočnil.

Ďalšie fotografie:

sveza-2

sveza-3

sveza-4
s-veza5

s-veza-nap

Vizualizácia: north tower / Ing. arch. Kristína Riečičiarová
michlaska-sveza
Pohľad na priestor z Michalskej ulice…
hradby-zelen
…a z Hlbokej ulice

Ulož ako PDF
Napísal 16. júna 2015 10:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Dostavbu severnej veže mestských hradieb chce realizovať súkromná spoločnosť”

 1. 1
  Fero says:

  Super, len tak ďalej podnikatelia!

 2. 2
  citatel says:

  Nech sa to uz hlavne realizuje.Ozaj,ako to vyzera s tym v minulosti spominanym usekom hradieb za poziarnikmi? Mam na mysli ten priestor s jazierkom.

 3. 3
  Palko says:

  Všetko je fajn. Mne by sa však lepšie pozdával príjazd na to parkovisko z Rybníkovej a nie z Hlbokej. Zostal by tam neprerušený zelený pás až po lávku pre peších nad Hlbokou.

 4. 4
  Roman says:

  Možné riešenie:
  – Vstup od Rybníkovej
  – Výstup na Hlbokej

  Výhody:
  – užší záber chodníkov a parkovej zelene
  – lepšia orientácia chodcov aj vodičov (dávali by pozor iba z jednej strany)
  – menší nápor na dopravnú situáciu

  Nevýhody:
  – dve pretnutia existujúcich chodníkov novou cestou

  • 4.1
   IvoM says:

   Roman, a čo by sa tým získalo? Prosím Ťa aký menší nápor na dopravnú situáciu, veď je tam parkovisko na 19 vozidiel, to nie je TESCO ale reštaurácia.

  • 4.2
   Drak says:

   Myslis v nonstop upchatej Rybnikovej?
   Takze, ked pojdem do restiky zo Spacinskej alebo Bucianskej bude mojim cielom najprv sa dostat do uchatej Rybnikovej a tam krvopotne z kolony odbocit, aj KED som mohol ist z tychto ulic rovno na parkovisko bez zacpy?
   Dakujem, za take “riesenie”
   Nieco ti dopravaci snad este vedia o nasom meste, len internetovi diskuteri, ktori sa pod to nemusia podpisat a opeciatkovat to, vedia vzdy veci lepsie.

 5. 5
  To je dobré... says:

  ešte nič nie je rozhodnuté a už sú tu rôzne odborné riešenia dopravnej situácie….

  ešte nejaké tipy na to, čo tam budú čapovať a čo to bude stáť….

  prípadne poriešiť otváraciu dobu ….

  • 5.1
   popoi says:

   Capovat sa musi jednoznacne Sessler.

  • 5.2
   Palko says:

   Ked bude rozhodnute, tak uz bude neskoro sa k tomu vyjadrovat.

   Diskusia je na to, aby sme sa pokusili najst najvhodnejsie riesenie pre vsetkych.

   Ten priestor nie je az taky velky, tak napr. ten park s detskym ihriskom bude dost maly. A navyse neviem kto tam zoberie dieta, ked z dvoch stran su najfrekventovanejsie komunikacie v meste a zo zvysnych dvoch stran bude parkovisko. Sediet v mini parku, ktory je ako ostrov medzi cestami sa mi teda velmi nechce a deti radsej zoberiem niekde inde, kde nie je tolko výfukových plynov a nebude hrozit, ze vybehnu na frekventovanu cestu.

 6. 6
  watchdog says:

  Nie je to sranda že ešte Stanko vybral firmu, ktorá teraz robí všetko v meste
  a ešte nemá dosť. Ak to bude taká kvalita ako jej doterajšia práca (pešia zóna, Hviezdoslavova, Štefanikov parčík alebo len plátanie obyčajných výtlkov
  tak tá veža spadne skôr ako ju postavia. Vie sa je situácia v Meste
  a kto je za to zodpovedný ale je moc vysoko na to, aby ho odvolali.

 7. 7
  džepeto says:

  preco nebola na realizatora verejna obchodna sutaz?

 8. 8
  Peter Klimo says:

  Ktovie co na to povie Becakova-Syslava …

 9. 9
  JFK says:

  ozaj, prečo mesto keď dostane ponuku od miestneho podnikateľa, nezačne transparentne hľadať lepšieho podnikateľa – bolo by to transparentné!!!
  … apropo, konecne zmizne ta nelegalna obrazovka…

  • 9.1
   dido says:

   Prides na mesto s originalnym napadom, nechas vypracovat studie, zaplatis architektov, makas na tom.
   Mesto to cele prevezme a vyhlasi sutaz ze nech sa paci mili podnikatelia, je tu takyto super napad, kto da viac?
   Nemyslim ze by to bolo slusne a moralne. Nehovorim teraz o tomto konkretnom projekte, ale vseobecne. Tot moj nazor.

   • 9.1.1
    hej hou says:

    nazor je to spravny ale napriklad pri aquaparku chcelo sucasne vedenie mesta za kazdu cenu hladat lepsieho, vyhodnejsieho atd. Tak ked vtedy, preco nie aj teraz

   • 9.1.2
    miki says:

    odkiaľ vieme, že nápad je originálny ??? čo keď dá “Niekto” dobrý tip

   • 9.1.3
    kolo says:

    Na mestskom majetku nemôže fungovať také pravidlo, že niekto príde s nápadom, čosi nakreslí a už to bude len jeho know how. Pokiaľ sa jedná o majetok všetkých, je úplne v poriadku, že aj na takýto nápad sa vypíše výberové konanie. Inak by každý mohol čosi na mestskom majetku “vypotiť” a už by si to navždy nárokoval?

    • 9.1.3.1
     fifo says:

     zase mimo,preto aj celé Slovensko je na tom tak zle.Veď mesto dlhé roky vypisovalo súťaž na severnú vežu!!!!!!!!!!!!!!!Tak keď má ešte niekto záujem,nech sa prihlási.Na pochopenie pre nechápavých:Pri nemocnici chýba parkovisko,mesto taktiež dlhé roky vypisovalo súťaž,ale nikto nemal záujem.A teraz sa niekto prihlási,že tam postaví parkovisko a mesto povie nedáme…….Tak isto je to aj s aquparkom.Závisť je typické pre Slovákov.

     • 9.1.3.1.1
      majo says:

      A to je (bol) pre mesto taky problem za tie roky postavit u vežu samo?

      Osobne sa my ten projekt nepaci. Mesto by malo tu vežu (+nejaky ten dom od Michalskej ul.) postavit vo vlastne režii a ponuknut ho k prenajmu prip. ine ako WC , … pre parcik, ktory bol (je) planovany od Rybnikovej – pozdlž hradieb.

      A ta veza by mala byt po vzore, ako je pri B. brane

 10. 10
  fifo says:

  Pri aquaparku sa jednalo iba o cenu za pozemok,tak tu nešírte bludy.Tiež si Svátek vypracoval projekt sám.Keby ste lepšie čítali noviny,napr.naposledy Trnavsko,tak mesto Trnava dlhé roky hladalo investora na severnú vežu.Len nebol záujem.

 11. 11
  Popo says:

  Tiez sa mi nepaci tvar ukoncenia veze. Vobec to nesedi k hradbam. Metodika obnovy je jedna vec, no ukoncenie vyzera ako veza v cinskej provincii.

 12. 12
  Popo says:

  Aby som iba nehanil. Investorsky pocin dostavby je chvalihodny.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.