reklama

Štipendiá, bezplatná doprava aj internát. Župa chce motivovať študentov nedostatočne obsadených odborov

Trnavský samosprávny kraj začne motivovať potenciálnych študentov svojich stredných škôl, aby nastúpili do nedostatočne obsadených učebných a študijných odborov. Od školského roka 2022/2023 budú môcť získať mesačné štipendium vo výške 50 eur a navyše im župa poskytne bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi a ubytovanie v internátoch.

„Vzhľadom na dopyt trhu práce sme sa rozhodli jedinečným spôsobom zvýšiť motiváciu mladých ľudí na štúdium v nedostatkových odboroch. Pripravili sme pre nich atraktívne benefity, ktoré už poznajú študenti zapojení v našom systéme duálneho vzdelávania. Ide o mesačné štipendium vo výške 50 eur mesačne, ako aj bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi a ubytovanie v župných internátoch,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Ilustračné foto

Župa vytvorila a následne prerokovala zoznam nedostatočne obsadených odborov so zamestnávateľmi. Zoznam, ktorý bude aktualizovaný každoročne, odobrila Krajská rada pre odborné vzdelávanie a prípravu.

Aktuálne ide o odbory murár, mäsiar, obrábač kovov, krajčír – dámske odevy, chemik operátor, agropodnikanie – farmárstvo a záhradnícka výroba a služby, ako aj zdravotnícky asistent.

Ako doplnil Viskupič, „rozumne sme si vytvorili aj priestor na podporu odborov, ktoré chceme podporovať a rozvíjať, hoci je o ne záujem. Aj pandémia ukazuje, ako veľmi zdravotníkov potrebujeme. Preto sme medzi osem odborov v aktuálnom zozname zaradili aj odbor zdravotnícky asistent.“

Štipendium sa bude poskytovať študentom vo vybraných odboroch župných stredných škôl počas prvého a druhého ročníka štúdia. Na budúci rok má župa na tento účel vyčlenených 25 000 eur.

Prehľad všetkých župných stredných škôl a širokého spektra vzdelania a praxe, ktoré poskytujú, je k dispozícií v brožúre Kam na strednú trnavskej župe.

Prihlášky je možné posielať prostredníctvom základnej školy do 28. februára 2022 v prípade škôl s talentovými skúškami a bilingválnych gymnázií, respektíve do 20. apríla 2022 v prípade ostatných stredných škôl a osemročných gymnázií.

Štyridsaťpäť župných stredných škôl navštevuje viac ako 16 000 študentov, z toho 3 300 je prvákov. V tomto školskom roku študuje v systéme duálneho vzdelávania 700 študentov z 25 škôl.

Ulož ako PDF
Napísal 5. januára 2022 12:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.