reklama

V Trnave budujú nový plnorozsahový simulátor pre elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Slovenské elektrárne a trnavská spoločnosť VUJE budujú v priestoroch Školiaceho a výcvikového strediska v Trnave nový reprezentatívny plnorozsahový simulátor pre elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Tréningové zariadenie, ktoré pomáha pri výcviku zamestnancov pracujúcich na blokovej dozorni elektrárne, má byť dokončené v priebehu roka 2022.

Fungujúci simulátor blokovej dozorne elektrárne, ľudovo nazývanej velín, je podmienkou na to, aby elektráreň získala povolenie na prevádzku. Nové zariadenie budujú v Trnave po tom, čo bola pred časom ukončená činnosť pôvodného trenažéra.

„Reprezentatívny plnorozsahový simulátor je programovo-technický simulačný komplex pre simulovanie reálnej blokovej dozorne elektrárne, ktorá je pomyselným mozgom elektrárne. Pre stavbu, vybavenie a funkcie simulátorov sú vydané normy, ktoré platia rovnako po celom svete. Vyžadujú vierohodné správanie celého simulátora pre všetky prevádzkové režimy bloku vrátane nábehu, odstavovania a riešenia všetkých poruchových stavov,“ opisujú Slovenské elektrárne.


Prevádzku nového simulátora chcú spustiť v priebehu roka 2022

FOTO: Slovenské elektrárne

V rámci prípravy projektu sa uvažovalo nad výstavbou simulátora v priestoroch elektrární v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach alebo v Trnave.

„Nakoniec sa pozornosť upriamila práve na budovu bývalého simulátora odstaveného dvojbloku Bohunice V1, ktorá sa nachádza v Trnave. Jej priestory umožňujú prerobiť ju tak, aby v nej Slovenské elektrárne mohli zabezpečiť kompletný praktický výcvik pre bohunických operátorov a teoretický výcvik personálu pre obidve jadrové elektrárne,“ konštatuje energetický podnik.

Hoci Slovenské elektrárne majú už dva simulátory v Mochovciach, ten nový pre bohunickú elektráreň považujú za veľkú výzvu.

„Každá bloková dozorňa dvojblokov slovenských jadrových elektrární je iná. Bohunické bloky majú ovládanie klasickými prepínačmi, meracie prístroje sú analógové, signalizácia funguje s klasickými svetielkami. Technologicky na opačnom konci je bloková dozorňa tretieho, resp. štvrtého bloku Mochoviec, s plne digitálnym ovládaním a informačným systémom orientovaným hlavne na monitoroch. Mochovské bloky 1 a 2 sú niekde medzi tým.“

Využitím pôvodného softvéru modelu správania sa bloku a s know-how dodávateľa chcú Slovenské elektrárne uviesť nový simulátor do prevádzky v roku 2022.

FOTO: Slovenské elektrárne

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2022 12:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.