reklama

V Trnave budujú nový plnorozsahový simulátor pre elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Slovenské elektrárne a trnavská spoločnosť VUJE budujú v priestoroch Školiaceho a výcvikového strediska v Trnave nový reprezentatívny plnorozsahový simulátor pre elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Tréningové zariadenie, ktoré pomáha pri výcviku zamestnancov pracujúcich na blokovej dozorni elektrárne, má byť dokončené v priebehu roka 2022.

Fungujúci simulátor blokovej dozorne elektrárne, ľudovo nazývanej velín, je podmienkou na to, aby elektráreň získala povolenie na prevádzku. Nové zariadenie budujú v Trnave po tom, čo bola pred časom ukončená činnosť pôvodného trenažéra.

„Reprezentatívny plnorozsahový simulátor je programovo-technický simulačný komplex pre simulovanie reálnej blokovej dozorne elektrárne, ktorá je pomyselným mozgom elektrárne. Pre stavbu, vybavenie a funkcie simulátorov sú vydané normy, ktoré platia rovnako po celom svete. Vyžadujú vierohodné správanie celého simulátora pre všetky prevádzkové režimy bloku vrátane nábehu, odstavovania a riešenia všetkých poruchových stavov,“ opisujú Slovenské elektrárne.


Prevádzku nového simulátora chcú spustiť v priebehu roka 2022

FOTO: Slovenské elektrárne

V rámci prípravy projektu sa uvažovalo nad výstavbou simulátora v priestoroch elektrární v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach alebo v Trnave.

„Nakoniec sa pozornosť upriamila práve na budovu bývalého simulátora odstaveného dvojbloku Bohunice V1, ktorá sa nachádza v Trnave. Jej priestory umožňujú prerobiť ju tak, aby v nej Slovenské elektrárne mohli zabezpečiť kompletný praktický výcvik pre bohunických operátorov a teoretický výcvik personálu pre obidve jadrové elektrárne,“ konštatuje energetický podnik.

Hoci Slovenské elektrárne majú už dva simulátory v Mochovciach, ten nový pre bohunickú elektráreň považujú za veľkú výzvu.

„Každá bloková dozorňa dvojblokov slovenských jadrových elektrární je iná. Bohunické bloky majú ovládanie klasickými prepínačmi, meracie prístroje sú analógové, signalizácia funguje s klasickými svetielkami. Technologicky na opačnom konci je bloková dozorňa tretieho, resp. štvrtého bloku Mochoviec, s plne digitálnym ovládaním a informačným systémom orientovaným hlavne na monitoroch. Mochovské bloky 1 a 2 sú niekde medzi tým.“

Využitím pôvodného softvéru modelu správania sa bloku a s know-how dodávateľa chcú Slovenské elektrárne uviesť nový simulátor do prevádzky v roku 2022.

FOTO: Slovenské elektrárne

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2022 12:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.