reklama

V Jaslovských Bohuniciach plánuje štátna firma postaviť slnečnú elektráreň

Štátna firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pripravuje projekt výstavby Fotovoltickej elektrárne Bohunice (FVE). Zámer budú posudzovať štátne, regionálne aj samosprávne inštitúcie.

Fotovoltická elektráreň má stáť čiastočne v areáli, ako aj v bezprostrednej blízkosti existujúceho areálu elektrární Jaslovské Bohunice. „Cieľom projektu FVE Bohunice je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky,“ približuje JESS účel zámeru. ktorý predložila koncom novembra 2021.

Ako pripomína investor, slnečná elektráreň môže byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu „Zelený vodík pre Slovensko“, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu. Tento zámer však nie je súčasťou predloženého projektu FVE.

Pre výstavbu fotovoltickej elektrárne vybrala Jadrová energetická spoločnosť Slovenska pozemky v areáli vyradenej elektrárne A1, tzv. brownfield, ako aj plochy ornej pôdy (greenfield), ktoré sa nachádzajú v priamom dotyku areálu elektrárne.

Orientačné náklady na výstavbu slnečnej elektrárne sú stanovené na 60 miliónov eur.


Atómová elektráreň pri Jaslovských Bohuniciach

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Ako pripomína investor, na umiestnenie FVE využije štátna spoločnosť aj vlastnú existujúcu technickú infraštruktúru po vyradených objektoch jadrových elektrární A1 a V1, čím sa znížia nároky na budovanie novej infraštruktúry a zaťaženie okolitého územia, ako aj nárok na záber ornej pôdy a zaťaženie okolitého územia.

Využitie jestvujúcej rozvodne 110 kV spoločnosti JAVYS na vyvedenie vyrobenej energie cez miestnu distribučnú sieť výrazne zníži nároky na budovanie novej infraštruktúry súvisiacej s vyvedením výkonu do distribučnej siete Slovenskej republiky.

Celkové plochy dotknuté výstavbou predstavujú 50 hektárov (50 155 metrov štvorcových) na brownfielde v areáli elektrárne a necelých 100 hektárov (995 280 metrov štvorcových) ornej pôdy.

Prevažná väčšina pozemkov je vo vlastníctve JESS, malá časť je v súkromnom vlastníctve a v majetku štátu.

Výstavba elektrárne má prebiehať v dvoch fázach. Prvá v areáli elektrárne má započať v treťom štvrťroku 2022, spustenie prevádzky má byť na konci roka 2023. Druhá fáza – inštalácia fotovoltických panelov a zariadení na ornej pôde má začať v prvom štvrťroku 2024 a spustenie prevádzky predpokladá štátna jadrová spoločnosť na konci roka 2025.

Z pohľadu stavebných objektov FVE vznikne fotovoltické panelové pole, nové rozvodne, transformátorová stanica, zariadenia na vyvedenie výkonu, oplotenie a účelová komunikácia.


FVE by mala stáť v tejto lokalite

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Inštalovať plánujú vyše 80-tisíc fotovoltických panelov

Fotovoltika (FV) predstavuje metódu priamej premeny slnečného žiarenia na elektrinu na atómovej úrovni. Premena prebieha na veľkoplošných polovodičových fotodiodách. Jednotlivé diódy sa nazývajú fotovoltické články a sú zvyčajne spájané do väčších celkov – fotovoltických panelov.

V súčasnosti sú na trhu dostupné tri druhy FV panelov, a to polykryštalické, monokryštalické a amorfné. Medzi najefektívnejšie panely sa radia panely monokryštalického typu s účinnosťou cca 21%.

Vďaka rastúcemu záujmu o obnoviteľné zdroje energie a dotáciám sa výroba fotovoltických panelov a systémov v poslednej dobe značne zdokonalila.

Celková inštalovaná kapacita fotovoltiky na svete ku koncu roka 2020 predstavovala 716 GW, v roku 2020 sa medziročne kapacita zvýšila o 125 GW. Fotovoltika bola v roku 2019 po vodnej a veternej energii tretí najdôležitejší zdroj energie z obnoviteľných zdrojov, pokiaľ ide o celosvetovo inštalovaný výkon.

JESS uvažuje s použitím monokryštalických fotovoltických panelov, predbežne plánujú inštalovať 80 730 kusov panelov, FVE môže dosiahnuť výkon 48 MW. Životnosť panelov je asi 25 rokov.

Fotovoltické panely nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Umiestnené budú na oceľovej nosnej konštrukcii, ktorá bude zarazená alebo zavŕtaná do zeme do hĺbky 0,4 až 1 meter. Celková výška fotovoltického poľa bude podľa použitej technológie 1 až 2 metre.

„Prevádzkou FVE Bohunice nebude dochádzať k znečisťovaniu ovzdušia ani zaťažovaniu prostredia hlukom. FVE predstavuje obnoviteľný zdroj elektrickej energie, nevyžaduje údržbu a stálu obsluhu a neprodukuje takmer žiadne odpady počas prevádzky. Po ukončení doby životnosti je elektráreň demontovateľná a všetky prvky sú recyklovateľné v súlade s platnou legislatívou,“ konštatuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska.


Graficky znázornené dotknuté územie

Zdroj: JESS

Ulož ako PDF
Napísal 30. novembra 2021 9:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.