reklama

Novú atómku v Jaslovských Bohuniciach začnú stavať možno už v roku 2021

Výstavba nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach by mohla začať o päť rokov. Projekt si vyžiada náklady 4 až 6 miliárd eur.

Ministerstvo životného prostredia ukončilo proces posudzovania vplyvov nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach a projekt odsúhlasilo.

V správe odporúča ministerstvo Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá vznikla za účelom realizácie výstavby nového jadrového zdroja, výstavbu a prevádzku zdroja s jedným reaktorovým blokom, tlakovodným reaktorom generácie III+ a s čistým elektrickým výkonom do 1 700 MW.

Nová jadrová elektráreň má vzniknúť v katastroch obcí Radošovce a Jaslovské Bohunice.

Výstavba by sa mala začať v roku 2021, spustenie skúšobnej prevádzky sa odhaduje na rok 2027, trvalá prevádzka by mala byť spustená od roku 2029.

ebo

Ilustračné foto: Slovenské elektrárne

Projektová životnosť elektrárne bude 60 rokov, záber plochy má dosiahnuť 46 hektárov.

Očakáva sa, že v novej elektrátni nájde prácu približne 650 ľudí.

„Lokalita Jaslovské Bohunice vyhovuje z hľadiska legislatívnych požiadaviek na umiestnenie jadrového zariadenia. Lokalita je pre výrobu elektrickej energie v jadrových elektrárňach a pre výstavbu a prevádzku ďalších jadrových zariadení dlhodobo využívaná a sú na nej dostupné potrebné plochy a infraštruktúrne väzby vrátane zdroja vody pre chladenie (rieka Váh), sietí elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky a systémov nakladania s odpadmi vrátane rádioaktívnych odpadov,“ konštatuje spoločnosť JESS.

Potreba nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice je daná najmä:
– nutnosťou náhrady základnej výrobnej kapacity dožívajúcich elektrární na Slovensku modernejšími zdrojmi,
– predpokladaným nárastom spotreby elektrickej energie v súvislosti s ekonomickým rastom, a to napriek súčasnej implementácii úsporných opatrení v spotrebe energií a znižovaniu energetickej náročnosti,
– potrebou stabilných, spoľahlivých a nízkouhlíkových zdrojov vo výrobnom energetickom mixe,
– očakávaným útlmom vo využívaní elektrární na fosílne palivá z dôvodu ich neekologickosti a znižujúcich sa domácich zásob uhlia,
– nereálnosťou zabezpečenia dostatočnej a spoľahlivej dodávky elektriny z obnoviteľných zdrojov a
– potrebou celkového zvýšenia energetickej bezpečnosti SR.
Zdroj: JADROVÁ ENERGETICKÁ SPOLOČNOSŤ SLOVENSKA

Čerstvé jadrové palivo sa bude do novej elektrárne prepravovať po železnici alebo po ceste v prepravných obalových súboroch.

K výmene bude dochádzať postupne počas prevádzkových odstávok, obvykle počas 4 až 6 rokov. S prepracovaním vyhoretého jadrového paliva sa pre nový jadrový zdroj nepočíta, putovať má do dočasných skladov a neskôr hlbinného úložiska.

Výška novej chladiacej veže má dosiahnuť do 180 metrov, projekt počíta aj s alternatívou výstavby dvoch nových chladiacich veží, ktoré by v tom prípade mali výšku približne 150 metrov. Súčasné veže v elektrárni Bohunice sú vysoké 125 metrov.

„Očakávané vplyvy navrhovanej činnosti na životné prostredie sú vo všetkých hodnotených okruhoch (vplyvy na obyvateľstvo, ovzdušie a klímu, hluk, povrchovú a podzemnú vodu, faunu, flóru a ekosystémy, krajinu, kultúrne pamiatky, dopravnú a inú infraštruktúru resp. iné) celkovo nevýznamné. Nie sú identifikované žiadne skutočnosti, ktoré by svedčili o prekročení zákonných limitov, daných platnými právnymi predpismi. Potenciálne negatívne vplyvy sú vo všetkých okruhoch prijateľné, ležiace hlboko v pásme prípustných a/alebo akceptovateľných hodnôt,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva životného prostredia.

Ulož ako PDF
Napísal 6. mája 2016 7:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Novú atómku v Jaslovských Bohuniciach začnú stavať možno už v roku 2021”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.