reklama

Novú atómku v Jaslovských Bohuniciach začnú stavať možno už v roku 2021

Výstavba nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach by mohla začať o päť rokov. Projekt si vyžiada náklady 4 až 6 miliárd eur.

Ministerstvo životného prostredia ukončilo proces posudzovania vplyvov nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach a projekt odsúhlasilo.

V správe odporúča ministerstvo Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá vznikla za účelom realizácie výstavby nového jadrového zdroja, výstavbu a prevádzku zdroja s jedným reaktorovým blokom, tlakovodným reaktorom generácie III+ a s čistým elektrickým výkonom do 1 700 MW.

Nová jadrová elektráreň má vzniknúť v katastroch obcí Radošovce a Jaslovské Bohunice.

Výstavba by sa mala začať v roku 2021, spustenie skúšobnej prevádzky sa odhaduje na rok 2027, trvalá prevádzka by mala byť spustená od roku 2029.

ebo

Ilustračné foto: Slovenské elektrárne

Projektová životnosť elektrárne bude 60 rokov, záber plochy má dosiahnuť 46 hektárov.

Očakáva sa, že v novej elektrátni nájde prácu približne 650 ľudí.

“Lokalita Jaslovské Bohunice vyhovuje z hľadiska legislatívnych požiadaviek na umiestnenie jadrového zariadenia. Lokalita je pre výrobu elektrickej energie v jadrových elektrárňach a pre výstavbu a prevádzku ďalších jadrových zariadení dlhodobo využívaná a sú na nej dostupné potrebné plochy a infraštruktúrne väzby vrátane zdroja vody pre chladenie (rieka Váh), sietí elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky a systémov nakladania s odpadmi vrátane rádioaktívnych odpadov,” konštatuje spoločnosť JESS.

Potreba nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice je daná najmä:
– nutnosťou náhrady základnej výrobnej kapacity dožívajúcich elektrární na Slovensku modernejšími zdrojmi,
– predpokladaným nárastom spotreby elektrickej energie v súvislosti s ekonomickým rastom, a to napriek súčasnej implementácii úsporných opatrení v spotrebe energií a znižovaniu energetickej náročnosti,
– potrebou stabilných, spoľahlivých a nízkouhlíkových zdrojov vo výrobnom energetickom mixe,
– očakávaným útlmom vo využívaní elektrární na fosílne palivá z dôvodu ich neekologickosti a znižujúcich sa domácich zásob uhlia,
– nereálnosťou zabezpečenia dostatočnej a spoľahlivej dodávky elektriny z obnoviteľných zdrojov a
– potrebou celkového zvýšenia energetickej bezpečnosti SR.
Zdroj: JADROVÁ ENERGETICKÁ SPOLOČNOSŤ SLOVENSKA

Čerstvé jadrové palivo sa bude do novej elektrárne prepravovať po železnici alebo po ceste v prepravných obalových súboroch.

K výmene bude dochádzať postupne počas prevádzkových odstávok, obvykle počas 4 až 6 rokov. S prepracovaním vyhoretého jadrového paliva sa pre nový jadrový zdroj nepočíta, putovať má do dočasných skladov a neskôr hlbinného úložiska.

Výška novej chladiacej veže má dosiahnuť do 180 metrov, projekt počíta aj s alternatívou výstavby dvoch nových chladiacich veží, ktoré by v tom prípade mali výšku približne 150 metrov. Súčasné veže v elektrárni Bohunice sú vysoké 125 metrov.

“Očakávané vplyvy navrhovanej činnosti na životné prostredie sú vo všetkých hodnotených okruhoch (vplyvy na obyvateľstvo, ovzdušie a klímu, hluk, povrchovú a podzemnú vodu, faunu, flóru a ekosystémy, krajinu, kultúrne pamiatky, dopravnú a inú infraštruktúru resp. iné) celkovo nevýznamné. Nie sú identifikované žiadne skutočnosti, ktoré by svedčili o prekročení zákonných limitov, daných platnými právnymi predpismi. Potenciálne negatívne vplyvy sú vo všetkých okruhoch prijateľné, ležiace hlboko v pásme prípustných a/alebo akceptovateľných hodnôt,” uvádza sa v stanovisku ministerstva životného prostredia.

Ulož ako PDF
Napísal 6. mája 2016 7:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

20 komentárov pre “Novú atómku v Jaslovských Bohuniciach začnú stavať možno už v roku 2021”

 1. 1
  TT says:

  Tak je pravda, ze po dostavbe Mochoviec, budeme mat energie prebytok. Ale elektraren v Bohuniciach caka MAXIMALNE okolo 25 rokov zivotnosti ak vobec. Ak ratame, ze nova elektraren nebude skor postavena a spustnena s ako 14 rokov a to len ak sa dodrzia terminy, dava vystavba novej elektrarne zmysel. Tiez vzhladom na to, ze zbytocne dotujeme Novaky a Vojany budu skor ci neskor tiez odstavene.
  Mochovce 1,2 budu v tom case tiez uz stare a zrele pomaly na odpis.
  ZAKLADOM bude rozumna zmluva so sukromnikom (samozrejme ak sa nejaky najde, ak cena energie pojde hore) . Nie ako najvacsie zlodejstvo v historii a to cena Mochoviec navysena o brutalne prachy.

 2. 2
  citatel says:

  Radsej nech zrusia aj tu ktora tam stoji teraz.
  Ake vyhody maju obyvatelia Trnavy z toho,ze stoja v spadovej oblasti JE ?

  • 2.1
   TT says:

   Tak hlavne zamestnavaju ludi s nadpriemernymi platmi na nase pomery. Rekalmu elektrarni vidis na kazdej akcii v okoli. Ja ti odpovedat neviem, ani nemam preco, ale stacia ti 2-3 kliknutia na internete a urcite sa dopatras co vsetko elektrarne v trnavskom kraji + na zvysku slovenska podporuju. Malo toho urcite nebude.
   Co mozeme byt radi, ze tu mame aj zamestnavatelov, kde su v pohode mzdy a nemusia vsetci dochadzat za takymi mzdami do blavy, my tu budeme este pindat. Ja viem, aby nahodou neprislo cunami a nezalialo nase elektrarne vodou ;) Pripadne druhy cernobyl, skoda len ze nase elektrarne su uplne ineho typu. Alebo co vlastne chces? Od sukromnika, aby ti dal mesacne 100 eur na ruku?

 3. 3
  Peter Pejkovič najstarší says:

  Treba sa spýtať ľudí z okolia Černobylu, čo si myslia o atómkach a zabezpečovaní elektrickej energie týmto spôsobom. Keď bola havária v Černobyle a po 4 – 5 dňoch rádioaktívny mrak dorazil nad Trnavu, tak sme dve noci umývali mesto s kropiacimi vozidlami, aby sme rádioaktívny spád zmyli do kanalizácie, a tým aspoň čiastočne ochránili obyvateľov mesta od možných dôsledkov. A to je vzdialenosť cca 1200km.
  V slušnej demokratickej spoločnosti by mali mať obyvatelia dotknutého územia možnosť vyjadriť sa k plánovanej stavbe. Pretože možno o 10 rokov tá technológia už bude zastaralá a bude sa používať len z dôvodu vykompenzovania finančných nákladov.

  • 3.1
   Larab says:

   Černobyl aj Fukušima boli jadrové elektrárne prvej generácie. Všetky naše sú druhej generácie. Nehrozí tu teda nič také, ako v menovaných prípadoch. Rozdiel je pomerne malý, ale vo výsledku podstatný.

   JE prvej generácie vyžadovali systémy aktívneho chladenia. Druhá generácia nič také nepotrebuje. Bezpečnosť je zabezpečená pasívne – fyzikálnymi zákonmi. Ak dôjde k prehriatiu reaktora, tak sa z neho vyparí voda, ktorá udržuje grafitové tyče nad uránovými. Po vyparení vody, grafitové tyče spadnú na miesto a zastavia jadrovú reakciu.

   Výbuch teda nehrozí. Bezprostredné okolie reaktora by síce bolo zamorené, ale to sa stále bavíme o oblasti s vysokým zabezpečením, kam sa ani normálne nechodí bez príslušnej ochrany.

   • 3.1.1
    Honza says:

    Hele Karle, tuhle konstrukci reaktoru jsi vymyslel sám, nebo ti někdo pomáhál?
    Tohle je něco úplně nového, já zírám jak puk.
    Dej kontakt na tu hospodu, kde to vyvinuly.

   • 3.1.2
    Atom says:

    Opísal si typ reaktora, ktorý neexistuje. Niečo z VVER a niečo z grafitového (černobyľského). A pád grafitových tyči po vypareni vody to úplne zaklincoval. Fantastické.

  • 3.2
   Palo says:

   Pejkovič má pravdu. A tú nezmyjete ani takými ani onakými lajkmi.

   • 3.2.1
    sTToka says:

    https://www.youtube.com/watch?v=Ndv0XQc-w4w

    tu to máš, odborník
    podložené faktami zo SAVky

    Černobyl- na prikaz strany museli urobit experiment, za aky najkratsi cas dokazu dat reakciu na minimum a za aký najkratsi cas dokazu znovu nabehnut reakciu na 100% . Nezafungovali cirkulačné čerpadlá. Ľudská chyba.

    Fukušima- naprojektovaná na projektovú haváriu – cunami s výškou vlny xy metrov. Prišla vlna s výškou xy+2 (?) metre. Záložné zdroje pre vlastnú spotrebu boli na úrovni zeme- zaplavilo ich a nemohli zafungovať automatiky- nemalo co zasunut tyce na utlmenie reakcie do reaktora. Ludská chyba- zlý projekt, ktorý nepočítal s umiestnením záložných zdrojov v dostatočne vysokom nadzemnom podlaží.

    • 3.2.1.1
     černo bylo says:

     Vysvetľovaniu tejto situácie by sa nemali venovať laici, pretože potom je tam viac fantastična ako reality.
     Pravdu však máš v tom, že v Černobyle to bola ľudská chyba. Navyše na nie šťastnom projekte jadrovej elektrárne.
     Fukušimu si trafil lepšie.

     Černo býlo, černo užé ne búdet. Dúfajme.

  • 3.3
   Atomic Bomberman says:

   Atómové bomby vieš ako zasvinili celú planétu? Fukušima a Černobyl – to sú len detské lízatká oproti tomu …

  • 3.4
 4. 4
  TT says:

  Kedze ziadny iny zdroj nie je vymysleny (respektive teoreticky aj je, ale prakticky nie), tak jadrova energia bude top este dobrych X desatroci. Hlavne je to najlacnejsi zdroj. Obnovitelne zdroje dostali na zaciatku brutalne dotacie, ktore tlacia teraz cenu energie strasne nadol, a hlavne jadrove elektrarne odolavaju, kedze vyrabaju za nizke ceny. Hlavne tie najvyssie dotacie skoncia, take vysoke sa uz nedavaju, tieto ceny niektore elektrarne nevydrzia a zavru, cize cena energie pojde uz len hore. Podobe ropa este par rokov +- na takejto urovni a zase sa vrati kde bola. Cize buducnost zatial je len a len jadro.
  Jadrova fuzia je zatial v plienkach a obnovitlene zdroje sa daju len dotovat a tymi dotaciami sa zabijaju dalsie obnovitelne zdroje.
  K cernobylu nema zmysel sa vyjadrovat. Na slovensku nie je postavena ani jedna jadrova elektrare, aka stala v Cernobyle.

 5. 5
  Peter Pejkovič najstarší says:

  Ospravedlňujem sa všetkým, ktorým môj názor nevyhovuje, ale som veľkým zástancom alternatívnych zdrojov energie. SAV pracuje na výrobe vodíka pomocou prebytočnej elektrickej energie a jeho následnom ukladaní do rezervoárov spolu so zemným plynom. Čiže dospejeme k skladovateľnosti energie a takýchto a podobných alternatívnych návrhov je rozpracovaných veľa. A keď si Nemecko dovolilo odstaviť atómové elektrárne a zvláda pokrytie spotreby obyvateľstva aj firiem bez zjavných ťažkostí, takáto výzva je aj pred našimi odborníkmi.

  • 5.1
   Atomic Bomberman says:

   “A keď si Nemecko dovolilo odstaviť atómové elektrárne a zvláda pokrytie spotreby obyvateľstva aj firiem bez zjavných ťažkostí …”

   Bez zjavných ťažkostí to nie je …. trebárs to ako trpí česká prenosová sústava + iné problémy … len dúfajme že nebude z toho časom jeden EU blackout za druhým …

  • 5.2
   Trnava says:

   S vodikom sa pracuje a vymyslaju veci odkedy si pamatam. Zatial NIC. Stale len vymyslaju.

 6. 6
  Peter Pejkovič najstarší says:

  Na východe, keď chcú firmy ťažiť urán, zdvihla sa vlna nevôle a petícií, takže obdobný postup by som očakával aj v Trnave a okolí. Východ republiky je jedna z lokalít, ktorá je vhodná na výstavbu atómovej elektrárne, čo tak zdvihnúť týmto spôsobom životnú úroveň tak zanedbávaného východu.. Ale napriek všetkému sa mi zdá nezmyselné stavať v husto obývanej časti Európy ďaľšiu atómku, aby sme ju mohli predávať do zahraničia. Možno 5 – 7 rokov dozadu už chcela nejaká firma tú elektráreň v Bohuniciach stavať, ale požadovala od štátu garanciu ceny, za ktorú štát bude od nej vyrobenú energiu odkupovať. V súčasnosti sa cena el. energie pohybuje na úrovni cca 70% požadovanej garantovanej ceny z tej doby.

 7. 7
  Ja says:

  Na východe, keď chcú firmy ťažiť urán, zdvihla sa vlna nevôle a petícií, takže obdobný postup by som očakával aj v Trnave a okolí. Východ republiky je jedna z lokalít, ktorá je vhodná na výstavbu atómovej elektrárne, čo tak zdvihnúť týmto spôsobom životnú úroveň tak zanedbávaného východu.. Ale napriek všetkému sa mi zdá nezmyselné stavať v husto obývanej časti Európy ďaľšiu atómku, aby sme ju mohli predávať do zahraničia. Možno 5 – 7 rokov dozadu už chcela nejaká firma tú elektráreň v Bohuniciach stavať, ale požadovala od štátu garanciu ceny, za ktorú štát bude od nej vyrobenú energiu odkupovať. V súčasnosti sa cena el. energie pohybuje na úrovni cca 70% požadovanej garantovanej ceny z tej doby.

 8. 8
  som za ine zdroje says:

  Suhlasim s tym, ze obyvatelstvo v okoli jadrovej elektrarne by malo mat moznost
  vyjadrit sa k takemuto projektu.Dokonca by malo mat pravo svojimi hlasmi rozhodnut, ci dojde k postaveniu atomovej elektrarne a ci nie.A ich hlasy by sa mali akceptovat.To, ze sa nemozu k tomu vyjadrit mi pripada plne arogantne, neakceptovatelne a nebezpecne.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.