reklama

S výstavbou novej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach plánujú začať v roku 2021

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) zverejnila zámer výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Plocha pre umiestnenie nového jadrového zdroja priamo susedí s existujúcim areálom jadrových zariadení Jaslovské Bohunice (EBO), pričom využíva aj časť plôch odstavených blokov A1 a V1.

Celkový elektrický inštalovaný výkon je uvažovaný maximálne do 2400 MW. Prevádzková životnosť elektrárne bude 60 rokov. Náklady na výstavbu jedného bloku sa odhadujú na 4 až 6 miliárd eur.

Začiatok výstavby je plánovaný na rok 2021, termín uvedenia do skúšobnej prevádzky je stanovený na rok 2027. Trvalá prevádzka by mala začať o dva roky neskôr.

ebo
Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

FOTO: EBO

Výstavba novej jadrovej elektrárne je v súlade návrhom Energetickej politiky SR, ktorý schválila vláda SR. Priniesť by mala viac ako tisíc pracovných miest.

Z pohľadu energetickej politiky Európskej únie, ktorá si stanovila cieľ znížiť do roku 2050 emisie skleníkových plynov až o 80 až 95 % v porovnaní s rokom 1990 sa očakáva, že elektrina bude mať v nízkouhlíkovom hospodárstve ústrednú úlohu. Z celkovo 74% nízkouhlíkovej elektriny vyrobenej v roku 2012 na Slovensku až 54% pochádzalo z jadrových elektrární. Ak má Slovenská republika za cieľ dosiahnuť nízkouhlíkové hospodárstvo, ako je definované v plánoch Európskej komisie aj Slovenskej republiky, nemá inú alternatívu ako využívanie jadrovej energetiky, ktorá je rovnako ako obnoviteľné zdroje energie bezuhlíkovým zdrojom elektrickej energie, ale svojimi vlastnosťami je maximálne vhodná na pokrývanie spotreby v základnom pásme a na stabilizáciu elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky,“ konštatuje JESS v materiáli, ktorý predložila úradom v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Slovensko plánuje použiť reaktor typu PWR. Od roku 2004 začali stavať vo svete celkom 65 jadrových blokov, z ktorých 56 je typu PWR. „Je to dané najmä ich bezpečnostnými a ekonomickými výhodami.“

Výber lokality Jaslovských Bohuníc je podľa Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska vyhovujúcim z hľadiska legislatívnych požiadaviek na umiestnenie jadrového zariadenia. Územie je dlhodobo užívané pre výrobu elektrickej energie. Pre výstavbu a prevádzku ďalších jadrových zariadení sú v lokalite dostupné potrebné plochy a infraštrukturálne väzby vrátane zdroja surovej vody, sietí elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky a systémov nakladania s rádioaktívnymi odpadmi.

Voľba tejto lokality tak predstavuje z environmentálneho hľadiska efektívne využitie dostupných zdrojov. Je potrebné zdôrazniť viac ako 55-ročnú reálnu skúsenosť obyvateľstva s výstavbou a prevádzkou jadrových zdrojov a podporu miestneho obyvateľstva pre využívanie jadrovej energie. Z technického hľadiska región disponuje dostatočne vybudovanou infraštruktúrou, tak dopravnou ako i technickou, a kvalifikovanou pracovnou silou.,“ pripomína JESS v predloženom zámere.

V súčasnosti je na svete v prevádzke viac ako 430 jadrovoenergetických blokov v 31 krajinách sveta. Jadrové elektrárne v roku 2012 vyrobili viac ako 11 percent celosvetovej produkcie elektriny.

Ulož ako PDF
Napísal 19. marca 2014 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “S výstavbou novej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach plánujú začať v roku 2021”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.