reklama

S výstavbou novej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach plánujú začať v roku 2021

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) zverejnila zámer výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Plocha pre umiestnenie nového jadrového zdroja priamo susedí s existujúcim areálom jadrových zariadení Jaslovské Bohunice (EBO), pričom využíva aj časť plôch odstavených blokov A1 a V1.

Celkový elektrický inštalovaný výkon je uvažovaný maximálne do 2400 MW. Prevádzková životnosť elektrárne bude 60 rokov. Náklady na výstavbu jedného bloku sa odhadujú na 4 až 6 miliárd eur.

Začiatok výstavby je plánovaný na rok 2021, termín uvedenia do skúšobnej prevádzky je stanovený na rok 2027. Trvalá prevádzka by mala začať o dva roky neskôr.

ebo
Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

FOTO: EBO

Výstavba novej jadrovej elektrárne je v súlade návrhom Energetickej politiky SR, ktorý schválila vláda SR. Priniesť by mala viac ako tisíc pracovných miest.

Z pohľadu energetickej politiky Európskej únie, ktorá si stanovila cieľ znížiť do roku 2050 emisie skleníkových plynov až o 80 až 95 % v porovnaní s rokom 1990 sa očakáva, že elektrina bude mať v nízkouhlíkovom hospodárstve ústrednú úlohu. Z celkovo 74% nízkouhlíkovej elektriny vyrobenej v roku 2012 na Slovensku až 54% pochádzalo z jadrových elektrární. Ak má Slovenská republika za cieľ dosiahnuť nízkouhlíkové hospodárstvo, ako je definované v plánoch Európskej komisie aj Slovenskej republiky, nemá inú alternatívu ako využívanie jadrovej energetiky, ktorá je rovnako ako obnoviteľné zdroje energie bezuhlíkovým zdrojom elektrickej energie, ale svojimi vlastnosťami je maximálne vhodná na pokrývanie spotreby v základnom pásme a na stabilizáciu elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky,” konštatuje JESS v materiáli, ktorý predložila úradom v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Slovensko plánuje použiť reaktor typu PWR. Od roku 2004 začali stavať vo svete celkom 65 jadrových blokov, z ktorých 56 je typu PWR. “Je to dané najmä ich bezpečnostnými a ekonomickými výhodami.”

Výber lokality Jaslovských Bohuníc je podľa Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska vyhovujúcim z hľadiska legislatívnych požiadaviek na umiestnenie jadrového zariadenia. Územie je dlhodobo užívané pre výrobu elektrickej energie. Pre výstavbu a prevádzku ďalších jadrových zariadení sú v lokalite dostupné potrebné plochy a infraštrukturálne väzby vrátane zdroja surovej vody, sietí elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky a systémov nakladania s rádioaktívnymi odpadmi.

Voľba tejto lokality tak predstavuje z environmentálneho hľadiska efektívne využitie dostupných zdrojov. Je potrebné zdôrazniť viac ako 55-ročnú reálnu skúsenosť obyvateľstva s výstavbou a prevádzkou jadrových zdrojov a podporu miestneho obyvateľstva pre využívanie jadrovej energie. Z technického hľadiska región disponuje dostatočne vybudovanou infraštruktúrou, tak dopravnou ako i technickou, a kvalifikovanou pracovnou silou.,” pripomína JESS v predloženom zámere.

V súčasnosti je na svete v prevádzke viac ako 430 jadrovoenergetických blokov v 31 krajinách sveta. Jadrové elektrárne v roku 2012 vyrobili viac ako 11 percent celosvetovej produkcie elektriny.

Ulož ako PDF
Napísal 19. marca 2014 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “S výstavbou novej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach plánujú začať v roku 2021”

 1. 1
  baro says:

  To budu mat v Rakusku radost :D

 2. 2
  duch svaty says:

  4 az 6 miliard ojro… to zas budu istotky :) dufam ze gusti a renca budu v tej dobe este politicky aktivni aby sa im uslo pasku strihat ako naposledy na obchvate :)

  Atomku sme este netunelovali tak smelo do toho priatelia, urcite na to mame a mozno aj na viac ;)

  • 2.1
   ttss says:

   a kto stavia Mochovce? rýchlejšie zabúdaš, než píšeš… :)

  • 2.2
   Flego says:

   Ty tu nešír poplašné poplašné správy! Ja dúfam, že budú na smetisku dejín už v roku 2016, kto sa má na tie ich peknučké ksichtíky kukať ešte 7 rokov. Ozaj dostala tvoja žena pozvánku na oslavy MDŽ od toho krásavca? Vraj MDŽ bude tento rok 26. marca, už nás majú za úplných debilov…..

   • 2.2.1
    duch svaty says:

    pozvanky chodia len do klubov dochodcov na MDZ :)

    ale myslim ze predpokladana zostava bude nasledovna: Robert, Robert, Pavol, Peter, Bystrik, Renata, Augustin, Marian, Nikodym, Weiter a spol :D

    • 2.2.1.1
     Flego says:

     Nám to prišlo normálne do schránky, pekná kartička z kvalitného papiera, vľavo portrét nášho najkrajšieho a vpravo nápis:
     MDŽ 2014
     Milé dámy, aj tento rok sa tešíme na spoločnú oslavu vášho sviatku.
     Prijmite naše pozvanie. Robert Fico a jeho kolegovia.
     moderátor Martin Nikodým
     hudobní hostia Kuly, Weiter, Kazík + prehliadka kolekcie Fera mikloška, Zlaté husle Berco Balogh. Trnava Mestská športová hala
     26.marca 2014 o 17.00 hod
     vstup zadarmo
     Smer sociálna demokracia
     No skoro ma jeblo, už sa normálne bojím chodiť aj na záchod, že aj z hajzlovej misy na mňa vykukne náš najkrajší…

     • 2.2.1.1.1
      duch svaty says:

      pockaj pockaj, karticky s nasim najkrajsim…to ma akoze Augustin svoje karticky? :)))) lebo ja som myslel ze on je “nas” najkrajsi :D

      • 2.2.1.1.1.1
       Flego says:

       Gusti je len miestny fešák, na veľké bilboardy ešte nedorástol :-) náš najkrajší je Ficko, poznáš vo svete krajšieho prezidenta? Inak celkove je to strana krásavcov, aj Renča má nový ksicht, Kaliňák je tiež feši… Kisku som nechcel voliť, nemám ho rád, ale just pôjdem voliť len preto, že ma Ficko sere jak sa vtiera a jaké robí nervy, čo sa bojí, že nebude prezident. Ešte aj MDŽ si sprivatizoval a ustanovil si deň, kedy sa bude sláviť (3 dni pred voľbami) To si ani komunisti nedovolili sláviť inokedy než 8.marca.
       P.S.: Už sme troch prezidentov zvolili len preto, aby nebol prezidentom niekto iný, tak hádam nám Boh odpustí ak to urobíme aj štvrtý krát.

 3. 3
  Ujo Palo says:

  Už chýba pre tento projekt len taká maličkosť: investor.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.