reklama

K jadru sa pridá energia zo slnka. Na atómke v Jaslovských Bohuniciach čoskoro spustia prvú fázu fotovoltickej elektrárne

V areáli bohunickej atómovej elektrárne spustí čoskoro štátna firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) prvú fázu fotovoltickej elektrárne (FVE). Priamo v areáli na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných elektrární A1 a V1, ako aj v tesnom dotyku elektrárne, už v priebehu januára 2024 inštalovala dodávateľská spoločnosť tisíce fotovoltických panelov.

V prvej fáze slnečnej elektrárne za 9,12 milióna eur stavajú na ploche 50 hektárov fotovoltické panelové pole, ale aj nové rozvodne, transformátorovú stanicu, zariadenia na vyvedenie výkonu, oplotenie a účelovú komunikáciu.

„Cieľom projektu FVE Bohunice je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky,“ priblížila JESS.

Na umiestnenie FVE využila štátna spoločnosť aj vlastnú existujúcu technickú infraštruktúru po vyradených objektoch jadrových elektrární A1 a V1, čím sa znížili nároky na budovanie novej infraštruktúry a zaťaženie okolitého územia, ako aj nárok na záber ornej pôdy a zaťaženie okolitého územia.


Inštalované fotovoltické panely v areáli na plochách medzi elektrárňami A1 a V1

JESS plánuje celkovo v oboch fázach inštalovať v Jaslovských Bohuniciach viac ako 80 – tisíc kusov panelov, FVE môže dosiahnuť výkon 48 MW. Životnosť panelov je asi 25 rokov.

Fotovoltické panely nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Umiestnené sú na oceľovej nosnej konštrukcii, ktorá je zarazená alebo zavŕtaná do zeme do hĺbky maximálne jedného metra. Celková výška fotovoltického poľa dosahuje približne 2 metre.

Celkové plochy dotknuté výstavbou slnečnej elektrárne predstavujú 50 hektárov (50 155 metrov štvorcových) v prvej fáze a takmer 100 hektárov (995 280 metrov štvorcových) v pripravovanej druhej fáze na ornej pôde v tesnej blízkosti atómovej elektrárne.

„Prevádzkou FVE Bohunice nebude dochádzať k znečisťovaniu ovzdušia ani zaťažovaniu prostredia hlukom. FVE predstavuje obnoviteľný zdroj elektrickej energie, nevyžaduje údržbu a stálu obsluhu a neprodukuje takmer žiadne odpady počas prevádzky. Po ukončení doby životnosti je elektráreň demontovateľná a všetky prvky sú recyklovateľné v súlade s platnou legislatívou,“ konštatuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska.

Na vyvedenie vyrobenej energie z fotovoltiky využije JESS jestvujúcu rozvodňu 110 kV spoločnosti JAVYS, čím sa výrazne znížia nároky na budovanie novej infraštruktúry súvisiacej s vyvedením výkonu do distribučnej siete Slovenskej republiky.

Slnečná elektráreň môže byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu „Zelený vodík pre Slovensko“, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska pripravuje v rámci tohto projektu v priemyselnom areáli na okraji Modranky výstavbu zariadenia na výrobu, vývoj a testovanie zeleného vodíka a jeho využitia v systéme nákladnej dopravy a osobnej autobusovej dopravy v Trnave a blízkom okolí.

Prvá etapa stanice na výrobu a plnenie vodíka by mohla byť spustená už v roku 2024.


Fotovoltické pole inštalovali aj na pozemkoch v blízkom dotyku areálu atómky


Hnedou farbou je vyznačené územie, na ktorom aktuálne prebieha inštalácia prvej etapy fotovoltickej elektrárne, zelená farba vyznačuje územie, na ktorom bude umiestnená druhá fáza

Zdroj: JESS

Ulož ako PDF
Napísal 31. januára 2024 9:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.