reklama

A areáli bohunickej atómky začne výstavba prvej fázy slnečnej elektrárne za vyše 9 miliónov eur, JESS vysúťažila dodávateľa

Štátna firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) vysúťažila dodávateľa prvej fázy výstavby Fotovoltickej elektrárne Bohunice (FVE). Fotovoltický systém bude inštalovaný v priestore nevyužívanej časti areálu v Jaslovských Bohuniciach na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných atómových elektrární A1 a V1.

Pre výstavbu fotovoltickej elektrárne vybrala Jadrová energetická spoločnosť Slovenska v prvej etape pozemky v areáli vyradenej elektrárne A1 a V1, tzv. brownfield. Druhá etapa, ktorá nebola súčasťou tejto verejnej súťaže, bude umiestnená na ornej pôde v priamom dotyku areálu elektrárne.

Do verejného obstarávania sa zapojilo sedem uchádzačov zo Slovenska, Česka a Maďarska. Víťazom sa stala spoločnosť Adifex so sídlom v Bratislave s ponukovou cenou 9,12 milióna eur s DPH. Predpokladaná hodnota diela bola stanovená na 12 mil. eur s DPH.

„Cieľom projektu FVE Bohunice je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky,“ približuje JESS účel zámeru.


Atómová elektráreň pri Jaslovských Bohuniciach

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Ako pripomína investor, na umiestnenie FVE využije štátna spoločnosť aj vlastnú existujúcu technickú infraštruktúru po vyradených objektoch jadrových elektrární A1 a V1, čím sa znížia nároky na budovanie novej infraštruktúry a zaťaženie okolitého územia, ako aj nárok na záber ornej pôdy a zaťaženie okolitého územia.

Celkové plochy dotknuté výstavbou predstavujú v prvej fáze 50 hektárov (50 155 metrov štvorcových) na brownfielde v areáli elektrárne a necelých 100 hektárov (995 280 metrov štvorcových) ornej pôdy v druhej fáze.

Prevažná väčšina pozemkov je vo vlastníctve JESS, malá časť je v súkromnom vlastníctve a v majetku štátu.

Slnečná elektráreň môže byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu „Zelený vodík pre Slovensko“, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu. Tento zámer však nie je súčasťou aktuálnej súťaže prvej časti projektu FVE.

Inštalovať plánujú v dvoch fázach
vyše 80-tisíc fotovoltických panelov

Fotovoltika (FV) predstavuje metódu priamej premeny slnečného žiarenia na elektrinu na atómovej úrovni. Premena prebieha na veľkoplošných polovodičových fotodiodách. Jednotlivé diódy sa nazývajú fotovoltické články a sú zvyčajne spájané do väčších celkov – fotovoltických panelov.

V súčasnosti sú na trhu dostupné tri druhy FV panelov, a to polykryštalické, monokryštalické a amorfné. Medzi najefektívnejšie panely sa radia panely monokryštalického typu s účinnosťou cca 21%.

Vďaka rastúcemu záujmu o obnoviteľné zdroje energie a dotáciám sa výroba fotovoltických panelov a systémov v poslednej dobe značne zdokonalila.

Celková inštalovaná kapacita fotovoltiky na svete ku koncu roka 2020 predstavovala 716 GW, v roku 2020 sa medziročne kapacita zvýšila o 125 GW. Fotovoltika bola v roku 2019 po vodnej a veternej energii tretí najdôležitejší zdroj energie z obnoviteľných zdrojov, pokiaľ ide o celosvetovo inštalovaný výkon.

JESS uvažuje s použitím monokryštalických fotovoltických panelov, predbežne plánujú inštalovať 80 730 kusov panelov, FVE môže dosiahnuť výkon 48 MW. Životnosť panelov je asi 25 rokov.

Fotovoltické panely nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Umiestnené budú na oceľovej nosnej konštrukcii, ktorá bude zarazená alebo zavŕtaná do zeme do hĺbky 0,4 až 1 meter. Celková výška fotovoltického poľa bude podľa použitej technológie 1 až 2 metre.

„Prevádzkou FVE Bohunice nebude dochádzať k znečisťovaniu ovzdušia ani zaťažovaniu prostredia hlukom. FVE predstavuje obnoviteľný zdroj elektrickej energie, nevyžaduje údržbu a stálu obsluhu a neprodukuje takmer žiadne odpady počas prevádzky. Po ukončení doby životnosti je elektráreň demontovateľná a všetky prvky sú recyklovateľné v súlade s platnou legislatívou,“ konštatuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska.


Graficky znázornené dotknuté územie

Zdroj: JESS

Ulož ako PDF
Napísal 6. júna 2023 11:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.