reklama

JESS hľadá v súťaži dodávateľa projektov a stavebných prác fotovoltickej elektrárne v areáli atómky v Jaslovských Bohuniciach

Štátna firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pripravuje projekt výstavby Fotovoltickej elektrárne Bohunice (FVE). V prvej polovici februára 2023 spoločnosť zverejnila podmienky verejnej súťaže na výstavbu prvej časti zámeru v hodnote 12 miliónov eur s DPH.

Fotovoltický systém bude inštalovaný v priestore nevyužívanej časti areálu v Jaslovských Bohuniciach na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných atómových elektrární A1 a V1.

„Cieľom projektu FVE Bohunice je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky,“ približuje JESS účel zámeru. ktorý predložila koncom novembra 2021.

Ako pripomína investor, slnečná elektráreň môže byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu „Zelený vodík pre Slovensko“, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu. Tento zámer však nie je súčasťou aktuálnej súťaže prvej časti projektu FVE.


Atómová elektráreň pri Jaslovských Bohuniciach

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Z pohľadu stavebných objektov FVE vznikne fotovoltické panelové pole, nové rozvodne, transformátorová stanica, zariadenia na vyvedenie výkonu, oplotenie a účelová komunikácia.

Predmetom zákazky je návrh technického riešenia, vypracovanie a dodanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie, uskutočnenie stavebných prác a dodanie technologických zariadení, vykonanie skúšok, či poskytnutie všetkej potrebnej súčinnosti pre účely získania právoplatného kolaudačného rozhodnutia stavby, ako aj meraná testovacia prevádzka v trvaní šesť mesiacov a skúšobná prevádzka.

Ako pripomína investor, na umiestnenie FVE využije štátna spoločnosť aj vlastnú existujúcu technickú infraštruktúru po vyradených objektoch jadrových elektrární A1 a V1, čím sa znížia nároky na budovanie novej infraštruktúry a zaťaženie okolitého územia, ako aj nárok na záber ornej pôdy a zaťaženie okolitého územia.

Využitie jestvujúcej rozvodne 110 kV spoločnosti JAVYS na vyvedenie vyrobenej energie cez miestnu distribučnú sieť výrazne zníži nároky na budovanie novej infraštruktúry súvisiacej s vyvedením výkonu do distribučnej siete Slovenskej republiky.

Celkové plochy dotknuté výstavbou predstavujú 50 hektárov (50 155 metrov štvorcových) na brownfielde v areáli elektrárne a necelých 100 hektárov (995 280 metrov štvorcových) ornej pôdy.

Výstavba elektrárne má prebiehať postupne v dvoch fázach, spustenie prevádzky predpokladá štátna jadrová spoločnosť na konci roka 2025.

Ulož ako PDF
Napísal 13. februára 2023 11:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.