reklama

Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach je v hre o výstavbu malého modulárneho reaktora

Slovenské elektrárne spolu s partnermi uspeli v medzinárodnej súťaži v rámci projektu Phoenix a získajú grant vo výške 2 milióny dolárov na financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov. Štúdia bližšie posúdi vhodné typy malých modulárnych reaktorov z pohľadu potrieb slovenskej energetiky a aspektov navrhovaných lokalít. V rámci štúdie budú analyzované náklady na výstavbu a prevádzku malého modulárneho reaktora a bude pripravený celkový harmonogramu povoľovacieho procesu a výstavby, informovali Slovenské elektrárne.

Jednou z piatich posudzovaných lokalít pre umiestnenie modulárnych reaktorov je aj areál atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

Cieľom projektu Phoenix je podpora prechodu od využívania uhlia smerom k malým modulárnym reaktorom. Vďaka štúdii uskutočniteľnosti bude možné posúdiť vhodnosť malých modulárnych reaktorov v slovenských podmienkach a navrhnúť kroky potrebné k ich možnej budúcej výstavbe.

Prihláška o grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti k malým modulárnym reaktorom bola prvým krokom pri napĺňaní partnerstva zadefinovaného v Memorande o spolupráci, podpísanom v júni 2023.

Signatármi memoranda, ktorého cieľom je zabezpečiť podmienky pre podporu rozvoja malých modulárnych reaktorov v SR, sú Slovenské elektrárne, Ministerstvo hospodárstva SR, U. S. Steel Košice, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, VUJE Trnava, Úrad jadrového dozoru a Slovenská technická univerzita v Bratislave.


Elektráreň Jaslovské Bohunice

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Projekt Phoenix na Slovensku podporila vláda Spojených štátov amerických sumou do 2 miliónov dolárov.

Slovenské elektrárne, Ministerstvo hospodárstva SR a americké ministerstvo zahraničných vecí usporiadali vo štvrtok 9. novembra 2023 v Bratislave úvodné podujatie Project Phoenix Workshop.

„Bližšie posúdime päť slovenských lokalít pre prípadnú budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov, konkrétne areál existujúcich jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce, areál tepelných elektrární Nováky a Vojany a areál východoslovenskej oceliarne U.S. Steel. V mene slovenských zástupcov v konzorciu projektu Phoenix môžem povedať, že toto je začiatok dôležitej spolupráce s našimi americkými partnermi, s cieľom posilniť energetickú bezpečnosť a naplniť náš záväzok vyrábať energiu čisto a spoľahlivo. Tento úspech je dôležitým prvým krokom, ale čaká nás ešte veľa práce,“ uviedol Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární.

„V rámci štúdie budú analyzované náklady na výstavbu a prevádzku malého modulárneho reaktora a bude pripravený celkový harmonogram povoľovacieho procesu a výstavby,“ priblížila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Jadro, fotovoltika aj vodík

O novom jadrovom zdroji v Jaslovských Bohuniciach sa hovorí už niekoľko rokov. Štát v minulosti počítal s inštaláciou jedného klasického jadrového bloku s tlakovodným reaktorom generácie III+ a s čistým elektrickým výkonom do 1 700 MW.

Nová atómka mala stáť v katastroch obcí Radošovce a Jaslovské Bohunice, štát tu má už odkúpené pozemky. V roku 2016 prebehol aj proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Štátna firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska zároveň pripravuje v areáli odstavených elektrární A1 a V1 výstavbu fotovoltickej elektrárne.

Slnečná elektráreň môže byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu „Zelený vodík pre Slovensko“, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu.

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2023 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.