reklama

Polícia v kraji pátrala vlani po vyše 1700 osobách. Niektorí utekali pred spravodlivosťou, iní pred problémami

Trnavská polícia zverejnila štatistiky pátrania po osobách v roku 2021.

V Trnavskom kraji pátrala polícia v roku 2021 po 1716 osobách, čo je sto menej ako rok predtým.

Hľadaných osôb bolo 1263, z nich vypátrali 876, 453 ľudí bolo nahlásených ako nezvestných, našli ich 405.

Do pátrania bolo hlásených 254 detí do 18 rokov. „V prevažnej väčšine išlo o úteky z detských domovov a resocializačných zariadení,“ poznamenela hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová.

V roku 2021 policajní pátrači v Trnavskom kraji riešili 33 prípadov zisťovania totožnosti neznámych ľudských pozostatkov, stotožniť ich sa podarilo v piatich prípadoch.


Na pátranie po hľadaných osobách využíva polícia aj vrtuľník

Ilustračné foto

„Pri nezvestných osobách sú najčastejšími dôvodmi útek z dôvodu životnej zmeny, keď osoby nechcú zotrvať v doterajšom spôsobe živote, u starších osôb evidujeme odchod z domu napríklad za spomienkami, kamarátmi, strata orientácie v teréne, rôzne duševné poruchy, odchodom z domu niektorí riešia osobné problémy,“ uviedla Linkešová.

V prípade hľadaných osôb ide najčastejšie o úteky pred spravodlivosťou, osoby sa vyhýbajú trestnému konaniu, niektorí nenastúpia na výkon trestu.

Pri pátraniach po deťoch ide zväčša o úteky z domov a resocializačných zariadení. Deti a mládež sa priečia rozhodnutiam súdov a pri vhodnej príležitosti sa snažia utiecť. V prípade únosov, ide zväčša o spory medzi rodičmi.

„Polícia sa v praxi stretáva s mylnou domnienkou, že s nahlásením osoby treba počkať aspoň h a až potom sa obrátiť na políciu. Najmä pri deťoch, mládeži, starých alebo psychicky labilnejších osobách odporúčame kontaktovať policajtov ihneď,“ zdôrazňuje.

Polícia v naliehavej životnej situácii odporúča neriešiť problém útekom, skôr vyhľadať odbornú pomoc a snažiť sa vyriešiť problém.

Ulož ako PDF
Napísal 30. januára 2022 10:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.