reklama

TTSK podporí vznik repliky obliehacieho zariadenia pod hradbami na Hlbokej, v Dolnej Krupej z dotácie župy vybudujú prírodnú saunu

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja rozhodli v stredu 9. februára o dotáciách pre projekty podporujúce regionálny rozvoj a cestovný ruch v objeme pol milióna eur. V okrese Trnava získali finančné prostriedky tri projekty.

Pod hradbami na Hlbokej
postavia obliehacie zariadenie

Na Hlbokej ulici pri hradobnom systéme vznikne replika obliehacieho zariadenia. Trnavská župa poskytne na realizáciu zámeru 45-tisíc eur, predkladateľom projektu je Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism.

„Projekt bude svojim rozsahom a umiestnením nadväzovať na doterajšie snahy Mesta Trnava a Pamiatkového úradu v Trnave na obnovu, zachovanie a sprístupnenie častí trnavských hradieb ako jedinečného fortifikačného systému európskeho významu. Výroba zariadenia a jeho samotná inštalácia využíva exitujúce svetelné vybavenie na Hlbokej ulici a rozširuje jeho využiteľnosť na nový prvok komplexu – repliku obliehacieho zariadenia v skutočnej veľkosti,“ konštatuje Trnava Tourism.

Zámer vznikne v spolupráci samosprávy s Trnavskou univerzitou, pamiatkovým úradom a ďalšími relevantnými garantmi v snahe zabezpečiť odbornú akurátnosť projektu.


Mestský hradobný systém na Hlbokej ulici

Ilustračné foto: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Pokračovanie obnovy lesnej železnice
pri Katarínke

Združenie na záchranu lesných železníc Slovenska získalo z dotácie TTK sumu 14-tisíc eur, ktorú použije na pokračovanie obnovy lesnej železnice pri zrúcanine kláštora Katarínka medzi Dechticami a Naháčom.

Konkrétne budú financie použité na renováciu vagónov objavených pri Lošonci, ktoré slúžili na prevoz dreva a výrobkov z chemickej továrne v Dobrej Vode.

„Tiež sa snažíme o druhú etapu renovácie nástupiska. Radi by sme zrealizovali aj vydanie knihy o lesnej železnici grófa Pállfyho,“ informuje o svojich plánoch združenie.

Prírodná sauna
v gaštanovom lesíku

Občianske združenie Korompa získalo dotáciu vo výške 45 600 eur pre svoj projekt prírodnej sauny v gaštanovom lesíku, ktorý bol súčasťou pôvodného územia kaštieľskeho parku v Dolnej Krupej.

Zámer spočíva v revitalizácii poškodenej oázy jedlých gaštanov, obnovení pôvodných prepojení s dedinou, s umelým kopcom, kaštieľskym parkom, ale aj vybudovaní jedinečnej prírodnej sauny zakomponovanej do okolitej prírody s výhľadom. Sauna s ochladzovacou kaďou bude prístupná verejnosti.

TTSK z výzvy na predkladanie žiadostí o dotácie na podporu regionálneho rozvoja a cestovného ruchu podporil 17 projektov v celkovej hodnote 499 632 eur.

Dotáciu získali okrem iných aj projekt na oživenie Kaštieľa Esterházyovcov v Tomášikove, pokračovanie adaptácie národnej kultúrnej pamiatky anglického parku pri Kaštieli v Moravanoch nad Váhom na kultúrne podujatia, vybudovanie rozhľadne na Zlatom vrchu pri Piešťanoch, lanového parku na Gazárke pri Šaštíne či zámer náučného chodníka vinohradmi nad Hlohovcom.


Lesná železnica pri Katarínke

Foto: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2022 11:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.