reklama

Pod hradbami na Hlbokej ulici slávnostne odhalili osemmetrovú repliku stredovekého katapultu

Na Hlbokej ulici pod historickým opevnením Trnavy postavili repliku stredovekého obliehacieho zariadenia. Verejnosti ju slávnostne predstavili v sobotu 10. septembra 2022.

Zámer vznikol v spolupráci Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava, Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava, ale aj Trnavskej univerzity či pamiatkového úradu v snahe zabezpečiť odbornú akurátnosť projektu.

Vytvorenie historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie, ktoré patrí medzi najzachovalejšie v strednej Európe.


Slávnostné odhalenie katapultu na Hlbokej ulici

FOTO: TTSK

„Predlohou pre tvorbu bol zákres tohto druhu katapultu z knihy Bellifortis zostavenej Konrádom Kyeserom von Eichstadt približne v roku 1405,“ povedal Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Na základe remeselno-historického výskumu bol zhotovený nákres trebuchetu, ktorý má dĺžku osem metrov a šírku i výšku päť metrov. Zariadenie zhotovila trnavská Agentúra Hector.

Katapult je umiestnený na zelenej ploche na Hlbokej ulici v blízkosti severovýchodnej veže mestských hradieb.

Projekt uskutočnila Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja vo výške 45-tisíc eur.

Trebuchet je druh obliehacieho stroja alebo aj vrhač kameňov. Rozkvet veľmi dobre chránených hradov vyvolal potrebu výroby mimoriadne výkonného stroja schopného rozbiť hradné múry a vrhať strely dostatočne vysoko a ďaleko.

Prakom sa dali vrhať strely značnej veľkosti. Tiež sa občas ako strely používali mŕtve kone, kravy či dokonca mŕtvoly, ktoré strieľali do hradov a miest, aby rozniesli rôzne choroby.

FOTO: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 11. septembra 2022 8:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.