reklama

Pri trnavských hradbách postavia repliku stredovekého katapultu, hotová bude do jarmoku

Novú mestskú atrakciu, ktorou bude replika obliehacieho zariadenia v životnej veľkosti, začnú stavať už začiatkom septembra v blízkosti trnavských hradieb. Jej slávnostné odhalenie sa uskutoční počas jarmočného víkendu.

Projekt historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie, ktoré patrí medzi najzachovalejšie v strednej Európe.

„Týmto projektom by sme chceli zviditeľniť hradby mesta Trnavy, ktoré patria medzi najzachovalejší fortifikačný systém v Európe. Sme vo fáze prípravy a následnej inštalácie obliehacieho zariadenia nazývaného trebuchet, ktorý v stredoveku slúžil ako vrhač kameňov a využíval protizávažie. Predlohou pre tvorbu bol zákres tohto druhu katapultu z knihy Bellifortis zostavenej Konrádom Kyeserom von Eichstadt približne v roku 1405,“ povedal Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.


Predloha, z ktorej bude vyrobený katapult

FOTO: Región Trnava / Agentúra Hector

Na základe remeselno-historického výskumu bol zhotovený nákres trebuchetu, ktorý má dĺžku osem metrov a šírku i výšku päť metrov. Zariadenie zhotovuje trnavská Agentúra Hector, ktorá tiež spolupracuje s mestom Trnava na historických podujatiach, akým je napríklad Stredovek pod hradbami.

„S ohľadom na bezpečnosť zariadenie nebude plne funkčné, avšak našou snahou je, aby bolo dobovo čo najvernejšie. Inštalovať ho pri trnavských hradbách začneme už začiatkom septembra,“ doplnil Alexander Prostinák.

Katapult bude umiestnený na zelenej ploche na Hlbokej ulici v blízkosti severovýchodnej veže mestských hradieb. Jeho slávnostné odhalenie sa uskutoční v sobotu 10. septembra 2022 o 15.30 h. v rámci podujatia Jarmočný víkend v Trnave.

Projekt realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja vo výške 45-tisíc eur. Oblastná organizácia na projekte úzko spolupracovala s Mestom Trnava a mestským kurátorom Adriánom Kobetičom.

Trebuchet je druh obliehacieho stroja alebo aj vrhač kameňov. Rozkvet veľmi dobre chránených hradov vyvolal potrebu výroby mimoriadne výkonného stroja schopného rozbiť hradné múry a vrhať strely dostatočne vysoko a ďaleko.

Prakom sa dali vrhať strely značnej veľkosti. Tiež sa občas ako strely používali mŕtve kone, kravy či dokonca mŕtvoly, ktoré strieľali do hradov a miest, aby rozniesli rôzne choroby.


Obliehací stroj postavia na trávnatej ploche pod mestským opevnením

FOTO: Región Trnava / Agentúra Hector

Ulož ako PDF
Napísal 26. augusta 2022 9:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.