reklama

V Botanickej záhrade na Prednádraží postavia liečivý včelí domček. Vznik tohto aj ďalších desiatok projektov podporí TTSK z participatívneho rozpočtu

V treťom ročníku participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) rozhodla verejnosť v online hlasovaní o podpore 54 občianskych a komunitných projektov. Spolu rozdelia 250-tisíc eur. V okrese Trnava získalo podporu trinásť zámerov, ich predkladatelia získajú na ich uskutočnenie 58-tisíc eur. Realizácia nápadov a projektov prebehne počas roka 2022.

Najviac hlasov z prihlásených zámerov v okrese Trnava získal projekt inštalácie liečivého včelieho domčeka v priestoroch Botanickej záhrady MTF STU v Trnave. „Apidomček je stará forma liečenia, kde si v domčeku človek ľahne na fčelie úle a bez toho, aby prišiel do priameho kontaktu so fčelami, cíti a nasáva ich energiu. V apidomčeku pôsobí úľový vzduch až z 200 tisíc fčielok naraz. Toto miesto pokoja a relaxu má liečivé účinky,“ pripomína prekladateľ úspešného projektu, Občianske združenie Fčela.

Finančnú podporu na území trnavského okresu získali okrem iných aj projekt malého salaš s vyhliadkovou terasou pod hradom Dobrá Voda, vybudovanie komunitného priestoru s kvetinovou lúkou a jedlou záhradou na detskom ihrisku v Bielom Kostole, zámer revitalizácie dvora materskej školy v Košolnej, festival Linčanské leto, verejné psie venčovisko v Ružindole, TTSK podporí čistenie chotára v katastroch obcí Trstín a Jablonica, iniciatívu Komu sa nelení, tomu sa napení, ktorá prostredníctvom dobrovoľných záchranných zložiek a ochranárov naučí deti aj dospelých hravou formou ako chrániť životy, zdravie, životné prostredie a majetok pred požiarom či nehodami.


Včelí domček postavia v Botanickej záhrade na sídlisku Prednádražie

Ilustračné foto: trnava-live.sk

„Ako vyplýva z nášho motta ‚spolu tvoríme kraj‘, snažíme sa o prepájanie komunít a rozvoj občianskeho aktivizmu. S týmto zámerom sme usporiadali už tretí ročník plnohodnotného župného participatívneho rozpočtu. Obyvatelia Trnavského kraja rozhodli o finančnej podpore 54 projektov štvrťmiliónom eur. Teší ma, že v online hlasovaní odovzdali obyvatelia takmer 36-tisíc hlasov. Považujem to za dobrý znak toho, že nám spoločne záleží na zlepšovaní podmienok na život u nás,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne 3 projekty, a celkovo bolo odovzdaných 35 734 hlasov. Hlasovanie verejnosti malo 50-percentnú váhu pri rozhodovaní, druhú časť tvorili hlasy členov deliberatívnych fór. Realizácia 54 úspešných projektov je naplánovaná na rok 2022, pričom jeden občiansky alebo komunitný projekt mohol od župy získať do 5000 eur.

Zoznam podporených projektov, ako aj ďalšie informácie o priebehu tretieho ročníka participatívneho rozpočtu sú k dispozícií na webovej stránke www.tvorimekraj.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 17. januára 2022 13:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.