reklama

Slovenská pošta od 1. marca zvyšuje ceny, najčastejšie využívané služby zdražejú o desať až tridsať centov

Štátny podnik Slovenská pošta oznámil úpravy cien svojich produktov služieb s platnosťou od 1. marca 2022. Pošta naposledy menila ceny v roku 2019. Cenník schválil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Ceny za poštové produkty a služby sa za ostatných cca 10 rokov menili pravidelne, a to v roku 2009, 2013, 2015, 2016. Naposledy boli upravené v lete roku 2019.

„Za posledné tri roky sa trhové podmienky poštových služieb zmenili hlavne nárastom minimálnej mzdy – s takmer 12 000 zamestnancami je Slovenská pošta jeden z najväčších zamestnávateľov v krajine – vplyvom pandemickej situácie, akceleráciou zmeny biznis modelu (od listov k balíkom – eCommerce). Tieto všetky faktory si vynucujú zmeny technologických postupov, logistického vybavenia a hlavne rast ďalších nákladov nevyhnutných pre činnosť pošty do vysokej miery ovplyvnených rastom mzdových nákladov, rastom cien elektrickej energie, pohonných hmôt, motorových vozidiel, papiera a podobne,“ priblížila hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Pri službe, ktorú najčastejšie využívajú „bežní“ zákazníci – list 2. triedy do 50 g – sa cena zvýšila o 0,10 €, pre pohľadnice ostáva cena zachovaná na pôvodnej úrovni.

Druhou najpočetnejšou listovou službou sú štandardné doporučené listy, kde sa cena pre zákazníka nemení (1,55 €), ak namiesto „papierového“ podaja využije pohodlnejší a rýchlejší elektronický podaj. Pri „papierovom podaji“ s vyplneným podacím lístkom je cena 1,85 € , čo je o 30 centov viac ako doteraz.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Pri úprave cien vo vnútroštátnom poštovom styku Slovenská pošta výrazne podporila elektronický podaj zásielok (cez aplikáciu ePodací hárok na www.posta.sk), ktorý je, napríklad, pri balíkoch lacnejší o 0,50 € než klasický „papierový“ podaj (podaj cez papierový podací lístok).

„Elektronický podaj zásielok značne urýchľuje vybavenie zákazníkov na pošte a pošte uľahčuje spracovanie zásielok,“ pripomenula.

V poštovom platobnom styku sa ceny poštových poukazov najčastejšie využívaných kategórií zvyšujú o 20 centov.

„Avšak aj po tejto úprave peňažné prevody cez Slovenskú poštu ostávajú cenovo výrazne výhodnejšie než rovnaké služby v pobočkách bánk, kde za prevody sumy do 150 € na účet zákazník na pošte stále zaplatí len do 1 eura,“ poukázala Dorčáková.

Cena často využívaných služieb pri balíkoch – poistenie a dobierka – sa nemení, rovnako sa nemenia podmienky za zásielky pre nevidomých, tieto sú naďalej poskytované bezplatne.

Medzinárodné zásielky

Aj pri poštových službách v medzinárodnom poštovom styku Slovenská pošta výraznejšie cenovo zvýhodnila zásielky podávané elektronicky.

Ceny za posielanie obyčajných listov či pohľadníc sa zvyšujú o 0,20 € až 0,30 €.

Dobrou správou pre zákazníkov odosielajúcich balíky do zahraničia je, že za balíky do Čiech od marca 2022 zaplatia menej, a pri elektronickom podaji zásielky menej až o 11%.

Kompletný cenník poštových produktov a služieb je zverejnený na stránke www.posta.sk/stranky/tarifa-sp.

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2022 11:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.