reklama

Český spisovateľ a scenárista Pavel Kosatík prichádza do Trnavy

Hosťom večera venovaného literatúre bude český spisovateľ, historik a scenárista Pavel Kosatík. V kultúrnom centre Malý Berlín sa porozpráva o jeho najnovšej knihe Slovenské století a o spoločných česko-slovenských dejinách už v pondelok 16. mája o 18.00 h.

Čo pre nás znamenal náš spoločný štát? Pri 30. výročí zániku Československa sa naskytuje ešte o dôvod viac o tom debatovať. Pavel Kosatík s veľmi úspešnou knihou Slovenské století, ktorá má v Čechách veľmi dobré ohlasy, prichádza aj na Slovensko.

Aké sily formovali konkrétne podoby česko-slovenského spolužitia? Aká je česká zodpovednosť za to, že spolužitie v jednom štáte skončilo nedorozumením? Autor sleduje vývojový oblúk slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 – 1998 a konštatuje, že Slováci nepremárnili svoj historický čas. Začínali z oveľa horšej východiskovej pozície ako Česi; ich verejný a politický život nie len že nemal štruktúru, ale takmer neexistoval.


Pavel Kosatík

„Rád by som s ľuďmi na Slovensku hovoril o tom, čo náš spoločný štát znamenal. A hlavne, pretože knihy o minulosti sa píšu kvôli budúcnosti, tiež o tom, čím si môžeme byť do budúcna a či sme na maxime možného. Ja si myslím, že nie sme, takže by som rád vnášal spolu s ostatnými rôzne dobré impulzy,“ poznamenal Pavel Kosatík.

Kosatík sa snaží písať o nejednoduchých historických témach zrozumiteľným a podnetným spôsobom. Vyštudoval právnu históriu a napísal mnoho kníh o významných osobnostiach českých dejín a je držiteľom mnohých ocenení vrátane Ceny Toma Stopparda (2001) a Ceny Ferdinanda Peroutku (2009).

Diskusia sa uskutoční v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4). Vstupné na podujatie je 2 € v predpredaji (malyberlin.sk/eventy/pavel-kosatik-slovenske-stoleti).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2022 13:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.