reklama

Hamlet v podaní oceneného Divadla Kontra prichádza do Trnavy

V utorok 12. marca 2019 sa v kultúrnom centre Malý Berlín odohrá jedna z najznámejších Shakespearových tragédií. Netradične poňatý Hamlet sa spolieha na umenie dvoch hercov rôznorodo stvárniť všetky postavy. Vďaka tomu sa do popredia dostáva téma váhania a utrpenia v každom z nás.

Hamlet je tragédia z pera Williama Shakespeara zasadená do Dánskeho kráľovstva. Princa Hamleta vyzve duch zosnulého otca, aby pomstil jeho vraždu. Zradil ho strýko Claudius, ktorý sa chopil trónu. Hamlet patrí medzi Shakespearove najlepšie a najhrávanejšie diela. Téma zrady a zvažovania morálnosti pomsty je totiž aktuálna kedykoľvek.

„Hamlet je nepochybne najbohatšia vec, akú môžete v divadle robiť. Hra kladie všetky veľké otázky, aké len možno položiť, ale nedáva žiadne odpovede. Musíte hľadať sami,“ vysvetľuje dvorná režisérka divadla Klaudyna Rozhin.

FOTO: Divadlo Kontra

Hamletom je každý z nás

Hamlet je človek, ktorý stratil dôveru k svetu. Vysmieva sa autoritám, odkrýva klamstvo, neverí v dobro a krásu, je posadnutý smrťou. Pokúša sa a nedokáže si nájsť miesto vo svete, v ktorom prestali existovať akékoľvek hodnoty – ostal iba všetko zachvacujúci smútok.

Hamletom je každý, kto pochybuje a váha. V predstavení hrajú Hamleta i ostatné postavy dvaja herci – Peter Čižmár a Andrej Palko, známy aj z pôsobenia v Divadle Jána Palárika.

Každý ich smútok má iný odtieň, každý trpí a váha ináč. Inscenačné prostriedky vytvárajú svet Elsinoru za pomoci minimálnych rekvizít. Dôraz sa kladie na slovo, na fyzičnosť postáv a nadviazanie intímneho kontaktu s divákom.

Adaptácia Divadla Kontra bola ocenená Hlavnou cenou poroty na Festivale netradičných divadiel Kopřiva 2012 v Kopřivnici (ČR) za umelecký prínos a oba herecké výkony.

Získala aj dve ceny Zlatá lebka udelené kritikmi na 17. Medzinárodnom shakespearovskom festivale v Gdaňsku (PL) za „nápaditosť, všestrannosť a maximálnu obetavosť hercov. Za to, že sú živým dôkazom nesmrteľnosti shakespearovského divadla“ a za „skvelé herecké remeslo a expresiu“.

Okrem večerného predstavenia pre verejnosť sa v Malom Berlíne uskutočnia aj štyri predstavenia Hamleta pre trnavské stredné školy, s ktorých organizáciou pomohlo Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Nezávislé divadlo má v Malom Berlíne svoje stále miesto

Novoveské Divadlo Kontra patrí do programu kultúrneho centra od jeho otvorenia a niektoré jeho hry mohli diváci vidieť ešte počas fungovania Dočasného kultúrneho priestoru Berliner. Pod vedením poľskej režisérky Klaudyny Rozhin sa uberá cestou poľskej dramatickej školy.

Je držiteľom viacerých ocenení z domácich a zahraničných festivalov, najnovšie aj ocenenia Divadlo roka z odovzdávania cien DOSKY 2018.

Predstavenie sa koná 12. marca 2019 o 19:00 v kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej 4. Vstupenky sú za predpredajovú cenu 6 € dostupné len online na stránke MaxiTicket.sk, na mieste sa budú predávať od 18:30, no už za cenu 8 €.

Informácie o predstavení nájdete na webovej stránke Malého Berlína.

Predstavenie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2019 21:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Hamlet v podaní oceneného Divadla Kontra prichádza do Trnavy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.