reklama

Ocenené Divadlo Kontra v Trnave predstaví šialeného Poručíka z Inishmore

Divadlo Kontra je trnavským divákom už dobre známe. V Malom Berlíne odohralo napr. komédiu Mesiac a magnólie a v Synagóge – centre súčasného umenia s úspechom uviedlo hororovú drámu Žena v čiernom. Od októbra sa pýšia aj cenou Dosky 2018 za divácky najobľúbenejší divadlo na Slovensku.

Hra Poručík z Inishmore patrí medzi novšie v ich repertoári. Spracúva komédiu známeho britského dramatika, scenáristu a režiséra Martina McDonagha. Ten sa preslávil komédiami V Bruggách (2008) a Sedem psychopatov (2012) či drámou Tri billboardy kúsom za Ebbingom (2018), za ktorú bol nominovaný aj na Oscara.

McDonagh je popri filmovej tvorbe najmä plodným dramatikom, ktorý rád pracuje s absurdným a čiernymi humorom. Inak tomu nie je ani v jeho Poručíkovi z Inishmore, hre zasadenej do prostredia írskych teroristov. V nej „Írsky Tarantino“ – ako autora prezývajú – odhaľuje absurditu života bojovníkov za írske oslobodenie.


Plagát

Jedného dňa na írskom ostrove Inishmore záhadne zahynie kocúr, no nie hocijaký. Bol to miláčik radikálneho teroristu, člena paramilitantnej organizácie INLA, ktorý prichádza svojho miláčika pomstiť. Krv sa leje potokmi a jedna za druhou sa začnú kopiť mŕtvoly. Vďaka ozaj drsnému humoru je pochopiteľné, že predstavenie nie je vhodné pre maloletých.

Od prvého uvedenia hry uplynulo už 15 rokov, no svetová popularita hry neslabne a text, navyše, naberá v kontexte svetového boja proti terorizmu nové významy. V roku 2002 bola hra nominovaná na London Evening Standard Award za najlepšiu hru a v roku 2003 získala ocenenie Olivier Awards za najlepšiu komédiu.

V tomto prvom slovenskom naštudovaní hry sa predstavia herci Peter Čižmár, Peter Olejár, Matej Erby, Antónia Oľšavská a aj Andrej Palko a Branislav Bajus, ktorých si trnavskí diváci zaiste pamätajú z ich niekoľkoročného pôsobenia v Divadle Jána Palárika.

Predstavenie sa koná 20. novembra o 19:00 v kultúrnom centre Malý Berlín, ktoré sídli na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4. Vstupenky sú za predpredajovú cenu 7 € dostupné na stránke MaxiTicket.sk, v cene 9 € sa budú dať zakúpiť aj na mieste pred začiatkom.

Podujatie z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2018.

Ulož ako PDF
Napísal 17. novembra 2018 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.